Kultywatory uprawowe – rodzaje i przegląd najpopularniejszych marek

0

Kultywatory uprawowe są ważne w procesie uprawy roli. Rolnicy wykorzystują je w celu przygotowania gleby do sadzenia. Kultywatory pomagają zachować wysoką jakość gleby. Jakie są rodzaje tych maszyn? Które marki kultywatorów uprawowych są najbardziej popularne?

Rodzaje kultywatorów uprawowych

Wśród dostępnych na rynku wtórnym kultywatorów do ciągników znajdują się różne typy maszyn. Każdy z nich ma inne zastosowanie w zależności od czynników takich jak rodzaj gleby lub cel uprawy. Te maszyny rolnicze można podzielić na 5 typów.

Kultywatory talerzowe

Maszyny są wyposażone w duże talerze. Obracają się one wokół osi pionowej. Najważniejszym zadaniem kultywatorów talerzowych jest rozdrabnianie resztek roślin oraz mieszanie gleby. Najczęściej rolnicy używają tych kultywatorów uprawowych na polach po zebraniu plonów.

Kultywatory zębowe

Jak wskazuje nazwa, te kultywatory do ciągników mają zęby, które służą do penetrowania i rozluźniania gleby. Dobrze radzą sobie również z eliminacją chwastów. Są wykorzystywane do przygotowania gleby pod siew i sadzenie roślin.

Kultywatory płaskie

To rodzaj kultywatorów uprawowych o płaskich ostrzach. Pracują one na powierzchni gleby. Stosuje się je do wygładzania terenu i usuwania nierówności na polu. W ten sposób powstają optymalne warunki do siewu.

Kultywatory krążkowe

Tego typu maszyny rolnicze są wyposażone w krążki, które obracają się na powierzchni gleby. Ich zadaniem jest rozluźnienie i przemieszanie ziemi. Krążki tworzą też równe rowki do siewu.

Kultywatory uniwersalne

Kultywatory uniwersalne to takie, które łączą w sobie kultywatory zębowe, talerzowe oraz płaskie. Mają wszechstronne zastosowanie i pozwalają zastąpić kilka rodzajów maszyn jedną. Można korzystać z nich zarówno przed siewem, jak i po zebraniu plonów.

Najpopularniejsze marki kultywatorów uprawowych

Kultywatory do ciągników są przydatne w każdym gospodarstwie, dlatego ważna jest ich wysoka jakość i niezawodność. Warto wiedzieć, które marki cieszą się największą popularnością wśród rolników. W serwisie Mascus najwięcej ogłoszeń dotyczy sprzedaży kultywatorów Lemken, Horsch, Vaderstad, Kverneland. Co wyróżnia agregaty uprawowe tych producentów?

Kultywatory Lemken

Lemken to jeden z wiodących producentów kultywatorów rolniczych. Marka jest znana i ceniona na całym świecie. Firma produkuje agregaty do uprawy przedsiewnej oraz podorywki. W serwisie Mascus można znaleźć różne modele kultywatorów uprawowych na sprzedaż marki Lemken. To między innymi:

 • Lemken KRISTALL – umożliwia wielostopniowe spulchnianie gleby na głębokości do 18 cm, dwubelkowy kultywator uprawowy krótki i kompaktowy, wymaga niewielkiej siły podnoszącej; jego szerokość robocza wynosi od 3 do 6 metrów.
 • Lemken KARAT – do płytkiego i głębokiego spulchniania roli (do 30 cm), przeznaczony do intensywnej pracy polowej; nadaje się szczególnie do redukcji ilości słomy w górnej warstwie gleby; polecany do przygotowania roli do mulczowania; szerokość robocza od 3 do 7 metrów.
 • Lemken RUBIN – to kultywator talerzowy o szerokości roboczej od 2,5 do 12 metrów; odstęp między rzędami tarcz wynosi 107 cm, dzięki czemu maszyna nie zapycha się nawet przy dużej ilości masy organicznej; tarcze boczne utrzymują masę w szerokości narzędzia, co zapobiega powstawaniu bocznych wałków.

Kultywatory Horsch

Horsch specjalizuje się w produkcji zaawansowanych kultywatorów uprawowych. Markę wyróżniają innowacyjne rozwiązania, a także wysoka jakość i wydajność maszyn. Na portalu ogłoszeniowym Mascus znajdują się następujące modele kultywatorów Horsch:

 • Terrano – to kompaktowy kultywator uniwersalny, który służy zarówno do płytkiej uprawy gleby, jak i mieszania słomy i resztek pożniwnych na głębokości do 30 cm; trzybelkowy, o dużym prześwicie; cechuje go łatwa i szybka wymiana narzędzi roboczych.
 • Tiger – kultywator zębowy przeznaczony do pracy na glebach lekkich i średnich, spulchnia na głębokość do 35 cm; w jednym przejściu roboczym zapewnia uprawę i przygotowanie łoża siewnego; w nowszych modelach można spotkać obrotowe podwozie.

Kultywatory Vaderstad

Precyzja, wydajność i szeroki wybór modeli to charakterystyczne cechy kultywatorów Vaderstad. Duża gama maszyn pozwala znaleźć narzędzia dostosowane do warunków pracy i celu uprawy. W serwisie Mascus dostępne są ogłoszenia o sprzedaży modeli:

 • Vaderstad Cultus – ciężki kultywator zębowy o szerokości roboczej od 3 do 4 metrów; głębokość uprawy do 25 cm; podwójne sprężyny chroniące ramę przed wstrząsami; trzybelkowy z zębami montowanymi co 30 cm.
 • Vaderstad Swift – lekki kultywator zębowy przeznaczony do pracy w warunkach suchych i wilgotnych; szerokość robocza od 4 do 8,7 metrów; mieszanie gleby na głębokości do 20 cm; częstotliwość drgań zębów wynosi 100 drgań na sekundę; po dwa zęby na każdej belce – jeden przed belką, drugi za nią; rozstaw zębów 19,3 cm.
 • Vaderstad Opus – ten potężny kultywator zębowy służy do intensywnego mieszania resztek pożniwnych z glebą; głębokość pracy do 30 cm; szerokość robocza od 4 do 7 metrów; rozstaw zębów wynosi 27 cm.

Kultywatory Kverneland

Maszyny Kverneland są cenione za ich trwałość i efektywność. Firma jest rozpoznawalna na całym świecie i oferuje rolnikom wysokiej jakości narzędzia pracy. Wśród dostępnych w serwisie Mascus kultywatorów Kverneland znajdują się:

 • Enduro – przeznaczony do uprawy ścierniska, czyli mieszania resztek pożniwnych z glebą oraz wyrównania i zagęszczania gleby; szerokość robocza od 3 do 5 metrów; 3 rzędy zębów; do wyboru rama sztywna lub składana.
 • Turbo – kultywator uniwersalny, wykorzystywany do przygotowania gleby pod siew oraz uprawy pożniwnej; pracuje na głębokości do 20 cm; szerokość robocza od 3 do 7,68 metrów; 4 rzędy zębów; w zależności od modelu rama zawieszana lub składana.
 • CTC – kultywator do uprawy ścierniska; 2 rodzaje zębów; szerokość robocza od 4 do 6 metrów; zęby w 3 rzędach z rozstawem 27 cm; praca na głębokości do 30 cm.

Jako maszyny niezbędne w rolnictwie, kultywatory uprawowe ułatwiają przygotowanie pola do uprawy i pomagają utrzymać wysoką jakość gleby. Wybór odpowiedniego narzędzia należy dostosować do warunków w gospodarstwie. Dobrze dobrany kultywator rolniczy przekłada się na lepsze rezultaty pracy.

Sprawdź powiązane wpisy blogowe o agregatach uprawowych:

Jak wybrać odpowiedni pług obrotowy dla Twojej farmy? | Mascus Blog Polska

Optymalne ustawienie agregatu uprawowego – jak uzyskać najlepsze wyniki pracy? | Mascus Blog Polska

Zastosowanie glebogryzarek w rolnictwie | Mascus Blog Polska

Brony rolnicze – rodzaje i przegląd znanych marek | Mascus Blog Polska

Agregaty uprawowe niezbędne we współczesnym rolnictwie | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole