Optymalne ustawienie agregatu uprawowego – jak uzyskać najlepsze wyniki pracy?

Optymalne ustawienie agregatu uprawowego – jak uzyskać najlepsze wyniki pracy?

0

Do zebrania dobrej jakości plonu potrzebne jest odpowiednie przygotowanie gleby, a także prawidłowo wykonany siew. To podstawowe czynności, od których zależą późniejsze żniwa. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto wykorzystywać dostosowane do warunków uprawy maszyny rolnicze. Jednym z najważniejszych narzędzi w pracy rolnika jest agregat uprawowy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje tych maszyn oraz jak dobrać ich optymalne ustawienia.

Agregat uprawowy – co to za maszyna?

Agregat uprawowy jest prostą maszyną rolniczą, którą wykorzystuje się do doprawiania ziemi po orce przed siewem. Do jej zadań należy mieszanie, rozdrabnianie i spulchnianie gleby na różnych głębokościach, co pozwala na stworzenie pożądanej struktury gruntu. Taki agregat do ciągnika składa się zazwyczaj z uzębionych, stalowych talerzy. Współdziała on z innymi maszynami rolniczymi, które wprawiają go w ruch. Łączy w sobie funkcje kultywatora, brony i glebogryzarki. Rolnicy korzystają z kilku typów agregatów uprawowych. Czym się różnią?

Jakie są rodzaje agregatów uprawowych?

W gospodarstwach rolnych można spotkać różne rodzaje agregatów uprawowych. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie, o czym warto wiedzieć przed zakupem.

Wyróżniamy:

  • Agregaty bierne (przedsiewne) – stosuje się je do przedsiewnego doprawiania gleby po orce, a także po uprawie bezorkowej. Takie maszyny mają zwykle kilka rzędów zębów zamocowanych do ramy, a także wał (Packera, gumowy lub rurowy), trzypunktowy układ zawieszenia, wymienną stópkę oraz osłony boczne.
  • Agregaty uprawowo-siewne – stanowią połączenie agregatu z siewnikiem pneumatycznym. Bierne maszyny świetnie sprawdzają się na lżejszych glebach, zaś aktywne na cięższych. Pneumatyczny transport ziarna zapewnia optymalne umieszczenie nasion w bruździe. Dzięki temu ziarno ma lepszy dostęp do zawartej w glebie wilgoci. Pozwalają na jednoczesne uprawianie gruntu i zasiew.
  • Agregaty ścierniskowe – zbudowane z kultywatora, zębów, talerzy i wałów rurowych. Cechuje je wysoki prześwit oraz duże odstępy między zębami, co pozwala na pracę na polu o dużej pozostałości roślinnej. Konstrukcja podcinaczy zapewnia podcinanie całej powierzchni gleby, wyrównywanej potem przez talerze. Stosowane też do spulchniania ziemi zaskorupionej, kruszenia brył i niszczenia chwastów.

Jak ustawić agregat do ciągnika?

Choć agregaty uprawowe są stosunkowo prostymi maszynami rolniczymi, mają wiele ustawień. Ich zmiana w zależności od potrzeb konkretnej uprawy pozwala uzyskać optymalną wydajność pracy sprzętu. To z kolei wpływa na odpowiednią jakość tej pracy, zużycie paliwa przez ciągnik oraz na zmniejszenie kosztów produkcji rolnej. Jakie ustawienia ma agregat uprawowy i jak je optymalnie dobrać?

Głębokość spulchniania gleby

Jednym z najważniejszych parametrów agregatu uprawowego jest głębokość spulchniania gleby. To ustawienie trzeba dobrać nie tylko do rodzaju gruntu, na jakim pracuje maszyna, ale też do uprawianych na nim roślin.

Odpowiednia głębokość spulchniania to:

  • 5-10 cm na glebach piaszczystych,
  • 10-15 cm na glebach lekkich i średnich,
  • 20-25 cm na glebach ciężkich.

Różne gatunki roślin także wymagają różnych ustawień. Przykładowo kukurydza najlepiej wzrasta na glebie spulchnionej na głębokość 15-20 cm, a kapusta na 20-25 cm, z kolei odpowiednia głębokość dla buraków cukrowych to nawet 30 cm. Szczegółowe informacje na temat integrowanej produkcji roślin, a także rekomendacje dotyczące uprawy poszczególnych gatunków – w tym zalecanej głębokości spulchniania gleby – można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Szerokość robocza agregatu

To ustawienie ma wpływ na to, ile gleby przetworzy agregat uprawowy w określonej jednostce czasu. Im większa jest szerokość robocza maszyny, tym więcej ziemi udaje się przerobić w ustalonym czasie. Parametr należy dobrać do wielkości pola, a także do mocy ciągnika. Dzięki temu agregat osiągnie optymalną wydajność, a praca na roli stanie się bardziej efektywna.

Kąt nachylenia zębów agregatu uprawowego

Od ustawienia kąta nachylenia zębów w agregacie uprawowym zależy intensywność mieszania gleby. Im większy kąt, tym mniej energiczne jest spulchnianie gruntu. W ten sposób można ochronić ziemię przed nadmiernym przesuszaniem. Duży kąt nachylenia zębów agregatu uprawowego warto stosować w przypadku gleb, które się łatwo zaskorupiają. Łagodniejsze nachylenie sprzyja intensywnemu mieszaniu ziemi, co sprawdza się przy cięższych rodzajach gruntu.

Ciśnienie pneumatyczne siewnika

Kolejnym istotnym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę przy konfigurowaniu ustawień agregatu uprawowego, jest ciśnienie pneumatyczne siewnika. Od jego wysokości zależy to, jak duża ilość nasion zostanie wysiana na jednostkę powierzchni. Ciśnienie to należy dobrać do potrzeb konkretnego gatunku roślin i jego wymogów dotyczących gęstości siewu.

Jaki agregat uprawowy wybrać? Najważniejsze kryteria

Na rynku maszyn rolniczych jest wiele agregatów uprawowych o zróżnicowanych parametrach, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu może być naprawdę trudny. Przed zakupem warto dowiedzieć się, na jakie kryteria należy zwracać uwagę. Przy poszukiwaniu agregatów uprawowych na sprzedaż rolnik musi określić:

  • powierzchnię uprawianej działki – agregaty mogą mieć od 3 do nawet 9 metrów szerokości, dlatego trzeba odpowiednio dobrać ich wymiary do uprawianego areału;
  • rodzaj gleby – czasami jest to kwestia, której nie da się rozwiązać tylko poprzez zmianę ustawień agregatu uprawowego. Maszyny talerzowe są masywniejsze i nadają się do gleb ciężkich, z kolei zębowe doskonale sprawdzają się w spulchnianiu gleb lekkich i piaszczystych.

Należy zwrócić uwagę również na markę agregatu uprawowego. Maszyny te pochodzą od wielu producentów i różnią się jakością oraz parametrami. Do najpopularniejszych należą sprzęty Awemak, Lupus czy Rol-Ex. Warto wybrać taki sprzęt, który będzie można bez problemu naprawić w serwisie i który ma łatwo dostępne części zamienne. Używane agregaty uprawowe uznanych marek w przystępnych cenach można znaleźć na portalu ogłoszeniowym Mascus.

Sprawdź powiązane wpisy w kategorii agregaty uprawowe:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole