Brony rolnicze - rodzaje, przegląd marek - Mascus Polska Blog

Brony rolnicze – rodzaje i przegląd znanych marek

0

Na jakie marki bron rolniczych warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy krótki przegląd poświęcony maszynom Horsch, Amazone, Agro i Väderstad. Opisujemy też najważniejsze rodzaje bron rolniczych o odmiennej konstrukcji i zastosowaniu.

Nowe i używane brony rolnicze

Brony rolnicze to jedne z najważniejszych urządzeń uprawowych. Bronowanie po orce lub po zasiewie, czyli spulchnianie i rozdrabnianie roli, to ich główne zastosowanie. Brony są także bardzo przydatne w zwalczaniu chwastów i niezbędne przy uprawie bezorkowej.

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór nowych bron rolniczych różnych rodzajów. W serwisie Mascus.pl można jednak znaleźć także liczne brony rolnicze poszczególnych typów od znanych marek, takich jak między innymi Horsch, Amazone, Agro czy Väderstad.

Rodzaje bron rolniczych

Brony rolnicze można podzielić ze względu na masę. Wyróżnia się wtedy brony lekkie, które spulchniają rolę na głębokość 2-5 cm, średnie (4-6 cm) oraz ciężkie (od 6 do 10 i więcej cm). Przede wszystkim różne rodzaje bron rolniczych mają odmienną konstrukcję i zastosowanie.

  1. Brony zębowe to najprostszy rodzaj bron rolniczych, który ma jednak wiele zastosowań. Oprócz płytkiego spulchniania powierzchniowej warstwy gleby, maszyny te mogą wyrównywać górną warstwę ziemi, przykrywać nasiona po siewie, a także niszczyć chwasty. Brony zębowe dzieli się na:
  2. Zygzakowe, w których zęby umieszczone są na skrzyżowaniach płaskowników tworzących kratownicę;
  3. Kolczaste, wyposażone w zespół osadzonych na wspólnej osi gwiaździstych tarcz;
  4. Sprężynowe, posiadające małe radełka na łukowato wygiętych sprężynach.
  5. Brony talerzowe posiadają zespół gładkich lub zębatych tarcz przypominających kształtem talerz. Służą głównie do dokładnego przygotowania roli po orce lub wstępnego po zbiorach. Sprawdzają się szczególnie do uprawy ściernisk i na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Zaletami bron talerzowych są między innymi niewielkie zapotrzebowanie na moc i niska podatność na zapychanie.
  6. Brony wirnikowe lub też zębowo-obrotowe, jak sugeruje nazwa, wyposażone są w zęby, które wykonują ruch obrotowy podczas pracy. Brony wirnikowe stosuje się przede wszystkim do rozdrabniania twardych brył ziemi i zwiększania przepuszczalności gleby. Wykorzystywane są zwłaszcza na ciężkich glebach.

Znane marki bron rolniczych na polskim rynku

Poniżej krótko prezentujemy brony rolnicze 4 wybranych, znanych marek (Horsch, Amazone, Agro i Väderstad), które są cenione przez polskich farmerów.

Brony rolnicze Horsch

Horsch Maschinen to uznany niemiecki producent maszyn rolniczych. Firma posiada w ofercie między innymi kompaktowe brony talerzowe Joker, które mogą pracować z prędkością 20 km/h, co zapewnia bardzo wysoką wydajność.

Maszyny dostępne są w czterech wersjach: zaczepiane RT i RT Classic, ciężka HD oraz zawieszana CT. Talerze we wszystkich bronach mają stały kąt natarcia 17° i są montowane do ramy parami, z wykorzystaniem gumowego amortyzatora.

Brony talerzowe Joker posiadają zróżnicowany zakres szerokości roboczych. W przypadku maszyn RT/RT Classic to od 4,75 do 12,25 m, w modelach HD – od 5 do 7 m – a dla bron CT od 3 do 5 m. Na szczególną uwagę zasługują wytrzymałe brony Joker HD z tarczami o średnicy 620 mm, które nadają się do płytkiej i intensywnie zmiękczającej uprawy przy dużej prędkości roboczej.

Horsch produkuje również brony wirnikowe, takie jak model Kredo z 10 wirnikami o zębach długości 30 cm. Na bronie można nabudować siewnik pneumatyczny Express KR. Kredo można też wyposażyć w dwa różne wały (uniwersalny i do pasowego zagęszczania gleby).

Brony rolnicze Amazone

Firma Amazonen-Werke produkuje maszyny rolnicze od ponad 140 lat. Asortyment marki obejmuje zarówno brony talerzowe, jak i brony wirnikowe.

Wśród tych pierwszych uznaniem cieszą się szczególnie kompaktowe maszyny Catros. Seria zawiera z jednej strony modele do płytkiej uprawy gleby (do 5 cm głębokości), a z drugiej ciężką bronę Catros TX do pracy na głębokości od 7 do 20 cm. Brony talerzowe Amazone Catros dostępne są w szerokościach roboczych do 7,5 (wersje zaczepiane) i do 6 m (wersje zawieszane). W tym drugim przypadku można użyć ramy łączącej i stworzyć zestaw 12-metrowy.

Z kolei brony wirnikowe Amazone to trzy rodzaje maszyn: KE, KG i KX. Seria KE to jedne z najlżejszych narzędzi tego typu na rynku. Przykładowo, model Special waży tylko 850 kg przy szerokości roboczej 3 m.

Serię KG wyposażono w wygięte w kierunku obrotu zęby, które gwarantują odpowiednią głębokość i wysoką intensywność pracy. Ciężkie brony wirnikowe KG to modele przystosowane do ciągników o mocy do 220 KM i do 300 KM. Maszyny z serii KX bazują z kolei na rozwiązaniach wykorzystanych w bronach KG, ale wystarczy do nich ciągnik o mocy 190 KM.

Brony rolnicze Agro

Polskie przedsiębiorstwo Agro-Masz istnieje od 2006 roku, ale jest już cenionym producentem maszyn rolniczych, między innymi bron talerzowych. Oferta firmy jest zróżnicowana i obejmuje sprzęt zawieszany i półzawieszany różnej wielkości. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim 5 serii kompaktowych bron talerzowych.

Najmniejsze, lekkie modele mają szerokość roboczą 3 m i zostały wyposażone w talerze o średnicy 510 mm. Większe, półzawieszane brony można wykorzystać także przy uprawie ścierniska w systemie bezorkowym. Największe narzędzia mają opcjonalnie montowane talerze o średnicy 620 mm oraz szerokość do 6 m.

Brony rolnicze Väderstad

Szwedzka firma Väderstad-Verken AB jest znanym producentem różnego rodzaju maszyn do uprawy i siewu. Asortyment firmy obejmuje brony zębowe zapewniające efektywne przygotowanie łoża siewnego dzięki konstrukcji, która dobrze dopasowuje się do nierówności pola.

Mniejsze modele NZ Mounted dostępne są w szerokości roboczej 4 lub 5 m. Większe brony zębowe NZ Aggressive mają szerokość od 5 do 10 m i posiadają od 65 do 133 zębów. Rekomendowana prędkość robocza to 6-10 km/h.

Marka Väderstad to również wszechstronne brony talerzowe serii Carrier. Te wielozadaniowe maszyny da się wyposażyć w różnorodne narzędzia, dzięki którym mogą wykonywać kilka czynności (przygotowanie łoża siewnego, rozdrabnianie resztek pożniwnych, uprawa ścierniska oraz zwalczanie chwastów).

Sprawdź powiązane artykuły o tematyce rolniczej:

Używane ciągniki rolnicze – jakich traktorów najczęściej szukają nasi użytkownicy?
Przegląd maszyn rolniczych – przygotowanie do prac polowych
Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole