Przegląd maszyn rolniczych – przygotowanie do prac polowych - wpis na blogu Mascus Polska

Przegląd maszyn rolniczych – przygotowanie do prac polowych

0

Regularna naprawa i konserwacja maszyn rolniczych oraz ich odpowiednie przechowywanie są niezbędne, by sprzęt pracował długo bez poważniejszych awarii. Niektóre czynności najlepiej wykonać po skończonym sezonie, a inne przed początkiem nowego. W obu przypadkach warto poznać zasady i sposoby konserwacji takich maszyn rolniczych, jak ciągniki, opryskiwacze i siewniki. Odpowiednie zadbanie o sprzęt pomoże bowiem uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie wiosennych prac polowych.

Naprawa i konserwacja maszyn rolniczych między sezonami jest ważna

Z czasem wszystkie używane maszyny rolnicze wymagają napraw. Właściwa eksploatacja oraz odpowiednie przechowywanie i konserwacja sprzętu między sezonami mogą jednak znacząco wydłużyć jego bezawaryjną pracę. Nawet jeśli maszyna jest nowa, należy przestrzegać zalecanych w instrukcji terminów przeglądów oraz wymiany poszczególnych części czy olejów. W pozostałych przypadkach znajomość zasad i sposobów konserwacji maszyn rolniczych jest jeszcze ważniejsza.

Przede wszystkim, już po skończonym sezonie warto zadbać o niezbędne remonty, a następnie odpowiednio przygotować sprzęt do zimy. Dzięki temu, przed przystąpieniem do wiosennych prac polowych w kolejnym roku, zmniejszysz ryzyko wykrycia poważniejszych usterek w ostatniej chwili.

Gdy sprzęt nie jest używany, zwłaszcza w okresie zimowym, najlepiej przechowywać go w suchych i przewiewnych miejscach, na przykład w garażu lub pod wiatą. Większości maszyn rolniczych nie należy zimą trzymać pod gołym niebem, gdzie są wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Złym pomysłem jest też przykrywanie ich plandekami, pod którymi zbiera się wilgoć – szkodliwa dla wielu elementów konstrukcyjnych.

Zasady konserwacji maszyn rolniczych – zacznij od ciągnika

Naprawę i konserwację maszyn rolniczych przed sezonem warto zacząć od tych, które będą potrzebne w pierwszej kolejności – tak jak ciągnik. Zwykle im starsze są używane ciągniki, tym więcej czynności możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz odpowiednią wiedzę mechaniczną. Gdy używasz nowszego traktora, w którym jest więcej elektroniki, opłaca się jednak zwrócić o pomoc do specjalistycznego serwisu, zwłaszcza w przypadku poważniejszych usterek.

Wiele prac najlepiej wykonać tuż po skończonym sezonie, szczególnie jeśli nie używasz ciągnika zimą. Należą do nich:

  • Kontrola stanu i ewentualna wymiana filtrów powietrza i paliwa;
  • Wymiana olejów silnikowych i przekładniowych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku nowszych maszyn;
  • Kontrola i dolanie płynu chłodniczego. Raz na 3 lata lub po 3 tysiącach motogodzin powinno się go całkowicie wymienić.
  • Wyjęcie akumulatora w starszych ciągnikach, a w nowszych odpalanie sprzętu w czasie mrozów.

Podczas przeglądu ciągnika przed sezonem należy natomiast:

  • Dolać wodę spuszczoną na czas zimy;
  • Uzupełnić powłoki malarskie tam, gdzie farba uległa złuszczeniu i mogą tworzyć się ogniska korozji;
  • Sprawdzić ciśnienie w oponach;
  • Skontrolować poziom i stan płynu hamulcowego;
  • Zmierzyć stopień naładowania akumulatora (woltomierzem) i poziom elektrolitu (aerometrem).
  • Sprawdzić elektrykę oświetlenia.

Niesprawna instalacja elektryczna może być przyczyną trudności z odpaleniem ciągnika, który nie był używany zimą. Zielono-biały nalot na przewodach idących od akumulatora do rozrusznika i od przewodu masowego do bloku silnika świadczy o słabym przewodzeniu i konieczności ich wymiany. Gdy problemy występują mimo nowego akumulatora, sprawdź również rozrusznik i świece żarowe.

W starszych modelach po zimie dość często zdarza się też zapowietrzanie ciągników. Poluzuj wtedy śruby odpowietrzające na pompie wtryskowej i filtrach i pompuj paliwo ręczną pompką zasilającą, a gdy już usuniesz powietrze, ponownie dokręć śruby. W nowszych traktorach problem występuje rzadziej, ale może wymagać wizyty w serwisie.

Opryskiwacze – sposoby konserwacji tych maszyn rolniczych

Oprócz ciągników, dokładnego przeglądu wymagają też używane opryskiwacze. Zgodnie z prawem, co 3 lata konieczne jest badanie techniczne tych maszyn w stacji kontroli opryskiwaczy. Zaświadczenie o sprawności sprzętu łatwiej jest jednak uzyskać, jeśli sprawdza się go i odpowiednio konserwuje po każdym sezonie i przed początkiem kolejnego.

Zaraz po zakończeniu oprysków maszynę należy dokładnie oczyścić z zewnątrz i wewnątrz oraz usunąć wodę z układu cieczowego. Na zimę dobrze jest zdemontować pompę oraz filtry ssawny i tłoczny, a następnie przechowywać je w ciepłym pomieszczeniu. Zamiast tego, żeby uniknąć rozsadzenia przez mróz plastikowych elementów, można też wlać do podzespołów płyn niezamarzający.

Przed kolejnym sezonem powinieneś natomiast zweryfikować sprawność opryskiwacza, w tym szczególnie szczelność zbiornika i przewodów w układzie sterowania hydraulicznego oraz działanie pompy. Sprawdź też czy konstrukcja belek polowych nie wymaga pospawania oraz oceń czystość filtrów i stan innych elementów roboczych, takich jak końcówki dysz, które szybko się zużywają.

Przegląd siewnika też jest konieczny

Konserwacja i ewentualna naprawa maszyn rolniczych powinna również obejmować używane siewniki, a sporo uwagi wymagają zwłaszcza duże modele o skomplikowanej budowie. Niedostateczne zadbanie o ten sprzęt po sezonie i brak przeglądu przed wiosennymi pracami może nie tylko opóźnić siew, ale też negatywnie odbić się na plonie.

W pierwszej kolejności, najlepiej jeszcze przed zimą, należy ocenić poszczególne części maszyny pod kątem zużycia materiałów oraz pęknięć i wycieków. Zwróć uwagę szczególnie na takie podzespoły jak redlice, tarcze i kółka dociskowe, a także łożyska, znaczniki i łańcuchy. Siewnik dobrze jest też nasmarować i wymienić olej w przekładniach, a w końcu sprawdzić stan ogumienia.

Zanim siewnik będzie gotowy do pracy, trzeba go też odpowiednio ustawić. W tym celu wykonuje się tak zwaną próbę kręconą. Waga ziarna wysypanego do rynienek przy określonej liczbie obrotów koła biegowego siewnika powinna być jak najbliższa normie wysiewu.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole