Zastosowanie glebogryzarek w rolnictwie - artykuł na blogu Mascus Polska

Zastosowanie glebogryzarek w rolnictwie

0

Glebogryzarka pozwala efektywnie spulchniać ziemię

Praca glebogryzarki polega na mechanicznym naruszaniu zasklepionej powierzchni ziemi i spulchnianiu jej. Takie poruszenie gruntu pozwala napowietrzyć glebę i wyrównać jej poziom. Wykonanie tej czynności jest niezbędne w celu przygotowania pola pod zasiew. Glebogryzarka tworzy w ziemi wolne przestrzenie, które następnie wypełniają się powietrzem i wodą. Bez maszyny rolniczej trzeba by było zrobić to ręcznie, z użyciem motyki lub ręcznego kultywatora, co wymagałoby znacznie więcej czasu i wysiłku. Rolnicy, którzy korzystają z glebogryzarki, mogą cieszyć się obfitymi plonami pochodzącymi z odpowiednio wypielęgnowanej ziemi. Jakie prace wykonuje się za pomocą tego sprzętu?

Wielozadaniowa maszyna do uprawy roślin

Działanie glebogryzarki jest dosyć proste, ale umożliwia wykonanie wielu prac ziemnych. Podstawową funkcją maszyny jest spulchnianie gleby. Zamontowane na obrotowym wale noże napowietrzają ziemię i rozdrabniają korzenie. Glebogryzarki można użyć także do przekopania gruntu z nawozem. Takie wymieszanie preparatu z ziemią sprawia, że nawożenie przynosi lepsze efekty, ponieważ cenne składniki wolniej się utleniają. Co więcej, ta maszyna rolnicza służy także do wyrównywania powierzchni zarówno pod uprawę warzyw, jak i pod trawnik, dlatego można korzystać z niej nie tylko w polu. Z pomocą glebogryzarki można też wyznaczać grządki i przygotowywać redliny, a w odpowiednim czasie pielić chwasty między nimi i wykopywać warzywa. Poza tym sprzęt sprawdzi się też do przerzedzania trawników, a nawet do odśnieżania jako pług.

Wszystkie te prace można wykonać dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia do glebogryzarek. Wśród przydatnych akcesoriów znajdują się:

 • kultywatory,
 • obciążniki,
 • brony,
 • walce,
 • znaczniki,
 • wykopywaczki,
 • pługi,
 • obsypniki i wiele innych.

Możliwość wymiany osprzętu w glebogryzarce sprawia, że maszyna ta z powodzeniem zastępuje inne sprzęty i minimalizuje konieczność wykonywania wielu czynności ręcznie.

Wybór odpowiedniego modelu glebogryzarki

Przed zakupem glebogryzarki warto zastanowić się, jakiego rodzaju maszyna jest potrzebna w gospodarstwie. Wśród chętnie wybieranych modeli znajduje się glebogryzarka elektryczna. To rozwiązanie cieszy się popularnością wśród osób dbających o ekologię. Taka maszyna nie wydziela szkodliwych spalin, jednak należy pamiętać, że sprawdzi się jedynie na niewielkiej powierzchni ze względu na konieczność podłączenia do sieci. Standardowa moc silnika w glebogryzarce elektrycznej wynosi 1400 W. Dostępne są też modele o mocy do 2000 W, przydatne na trudniejszym terenie.

Na większych powierzchniach uprawnych warto korzystać z innej wersji maszyny. Glebogryzarka spalinowa jest wyposażona w mocniejszy silnik i ma większą szerokość, co skraca czas potrzebny na wykonanie prac ziemnych. Z jej użyciem rolnicy nie tylko szybko i sprawnie napowietrzają glebę, ale też skutecznie odchwaszczają nawet mocno zarośnięty teren. Na dużych polach uprawnych najlepiej sprawdza się glebogryzarka do ciągnika. To maszyna, którą trzeba podłączyć do traktora, by móc z niej korzystać. Niektóre modele pozwalają nawet na oddzielanie ziemi od kamieni, patyków i innych zbędnych elementów albo na jednoczesne przygotowanie podłoża i wysiew.

Najważniejsze parametry glebogryzarek

Oprócz rodzaju maszyny, jaka przyda się do prac w gospodarstwie, liczą się również jej parametry. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, do których należą:

 • moc silnika,
 • waga,
 • szerokość,
 • głębokość robocza,
 • biegi,
 • napęd,
 • rodzaj silnika.

Dobre glebogryzarki wyróżnia duża moc silnika, co jest ważne szczególnie w pracy na ziemi zbitej, ciężkiej i gliniastej. Ponadto mocniejsze agregaty uprawowe rzadziej ulegają awariom. Szczególne znaczenie ma również szerokość pracy glebogryzarki, ponieważ to od niej zależy, jak dużą powierzchnię można jednorazowo przerobić.

Warto też zwrócić uwagę na zmienną głębokość pracy maszyny. Mniejsze wartości są wystarczające do trawnika lub grządek, ale przy zamiarze uprawy roślin o rozbudowanych korzeniach lepiej zainwestować w mocniejszy sprzęt. Liczy się także waga i konstrukcja glebogryzarki – małe urządzenia o masie do 15 kilogramów nadają się do przydomowych ogródków. W pracy rolnika potrzebny jest cięższy sprzęt. 50 kilogramów to waga, jaką może osiągnąć glebogryzarka spalinowa z napędem. Używana w odpowiedni sposób zapewni wydajność pracy. Kolejną istotną kwestią są biegi, a zwłaszcza wsteczny, który ułatwia zawracanie maszyny.

Różnice między glebogryzarką a kultywatorem i wertykulatorem

Glebogryzarka, kultywator i wertykulator to maszyny o podobnym zastosowaniu, jednak różnią się od siebie w sposób, który wpływa na wybór odpowiedniego sprzętu. Pierwsze urządzenie służy do spulchniania gleby, napowietrzania jej i odchwaszczania. Kultywator również ma za zadanie spulchniać ziemię, jednak robi to w inny sposób. Zamontowane w nim noże nie obracają się, a jedynie wbijają głęboko w grunt, co skutkuje pozostawianiem grudek. Glebogryzarka z kolei podrzuca ziemię i przewraca ją na drugą stronę, dzięki czemu jest ona od razu gotowa do zasiewu. Podobnym urządzeniem jest wertykulator, jednak służy on głównie do pielęgnacji trawnika. Jego pionowe noże przecinają obumarłą trawę i rozluźniają glebę, co pozwala na usunięcie mchu. Maszyna ta nie ma zastosowania w rolnictwie.

Dlaczego warto kupić glebogryzarkę?

Glebogryzarka to sprzęt, który ma naprawdę wiele zalet. Można za jej pomocą wykonać wiele prac – nie tylko spulchnić glebę, ale wręcz zastąpić kilka innych maszyn potrzebnych w gospodarstwie. Poprzez dołączenie do niej poszczególnych akcesoriów da się uzyskać urządzenie o licznych funkcjach. Jej przewagą nad kultywatorem jest fakt, że pozostawia grunt przygotowany do zasiewu. Choć kupno glebogryzarki przeznaczonej do celów rolniczych stanowi dość duży wydatek, to warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt. Zakup używanej maszyny może być bardziej przystępny i daje możliwość wypróbowania konkretnego modelu za korzystniejszą kwotę.

Sprawdź powiązane wpisy o agregatach uprawowych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole