Agregaty uprawowe - Mascus Polska Blog

Agregaty uprawowe niezbędne we współczesnym rolnictwie

0

Uprawa roli wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Wszystkie niezbędne agregaty uprawowe znajdziesz na aukcjach zamieszczonych na naszym portalu. Brony talerzowe, kultywatory, walce, pługi obrotowe, glebogryzarki – poznaj ich możliwości i zastosowanie agregatów uprawowych.

Agregaty uprawowe to duża grupa maszyn rolniczych, które używane są w rolnictwie do przygotowania gleby pod uprawę. Wykorzystywane są one m.in. do spulchniania roli, mieszania nawozów z gębą, kruszenia brył i usuwania chwastów. Agregaty uprawowe są przeważnie maszynami nie samojezdnymi, które wymagają użycia ciągnika, na rynku dostępne są również modele samobieżne, wyposażone we własny napęd.

Brony talerzowe

Agregaty, które używane są spulchniania i rozbijania zaoranej ziemi. Mechanizm działania tych agregatów jest prosty. Najważniejszym elementem brony talerzowej jest zespół się talerzy, czyli wytrzymałych tarcz, które umieszczone są na wspólnej osi. Talerze wyposażone są w amortyzatory, dzięki czemu dostosowują swoje położenie do powierzchni roli. W bardzo dużym stopniu zmniejsza to ryzyko uszkodzeń, które mogą powstawać w wyniku kontaktu z kamieniami. Obrotowe tarcze umożliwiają rozdrabnianie i obracanie gleby – zwiększa to jej napowietrzenie. Dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się brony talerzowe wyprodukowane przez polską firmę Awemak – brony Ozyrys wyposażone są wytrzymałe talerze, które poradzą sobie nawet z ciężkimi glebami. Innym cenionym producentem bron talerzowych jest szwedzkie przedsiębiorstwo Väderstad-Verken AB. Największym zainteresowaniem cieszą się brony Carrier 1225, Carrier 650 oraz Carrier CRL 525 XL.

Kultywatory

Kultywator to maszyna, które umożliwia spulchnianie gleby, bez obracania jej warstwy. Rolę kultywuje się  najczęściej wiosną po orce przedzimowej. Modele wyposażone w zęby sprężyste można wykorzystać także o usuwaniach chwastów rozłogowych, takich jak perz właściwy. Do najczęściej poszukiwanych na rynku wtórnym kultywatorów zaliczają się agregaty wyprodukowane przez polską firmę Bomet. Rolnicy wybierają produkty tej marki ze względu na niezawodność i wytrzymałość. Dużym uznaniem cieszą się również kultywatory wspomnianej już firmyAwemak. Solidna konstrukcja umożliwia wydajną pracę bez zbędnych przestojów. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także kultywatory Köckerling. Firma działa na rynku maszyn rolniczych od 1955 roku, a produkowane przez nią agregaty uprawowe wykorzystywane są w całej Europie.

Walce

Agregaty, które znajdują w rolnictwie wiele zastosowań. Jakich? Walce gładkie wykorzystywane są do ugniatania i wyrównania spulchnionej ziemi. Wały tego typu nie są w stanie rozkruszyć grud ziemi, jedynie wciskają je głębiej. Wałowanie wałem gładkim wykonuje się najczęściej przed płytkim wysiewem nasion. Zagęszczona gleba lepiej przylega do nasion i zapewnia im optymalne warunki do rozwoju. Walce strunowe umożliwiają z kolei zagęszczenie gleby bez jej zagęszczania. Na wale umieszczone są pręty, struny lub zęby, które wyrównują, kruszą i spulchniają glebę. Na trudnych glebach (np. iłowych, gliniastych) dobrze sprawdzają się ciężkie walce pierścieniowe – skutecznie rozkruszają zbryloną ziemię i ugniatają ją, co zapobiega skorupieniu. Walce pierścieniowe można wykorzystać również do zniszczenia już powstałej skorupy.

Największą popularnością na rynku wtórnym cieszą się używane walce rolnicze wyprodukowane przez firmę Namyslo. Często poszukiwane są również walce marki Agro-Factory, które cechują się wytrzymałą konstrukcją. Do cenionych producentów zalicza się również polska firma Michalak.

Pługi obrotowe

Pługi obrotowe to jedne z podstawowych narzędzi, które wykorzystywane są w rolnictwie. Stosowane są one do orki – jest to zabieg, który polega na odwróceniu i pokruszeniu warstwy roli. Podorywka, czyli orka płytka (na głębokości od 5 do 10 cm), wykonywana jest latem po zakończeniu zbiorów. Orkę siewną (na głębokość od 18 do 25 cm) wykonywana jest wiosnę, przed rozpoczęciem siewu roślin ozimych, takich jak jęczmień, pszenica, pszenżyto czy rzepak. Orka przedzimowa, czyli najgłębsza orka (do 30 cm), wykonywana jest przed zimą, a jej celem jest pozostawienie gleby w ostrej skibie.

Największą popularnością na rynku wtórnym cieszą się pługi wyprodukowane przez norweską firmę Kverneland. Ponad stuletnie doświadczenie w konstruowaniu agregatów uprawowych stanowi gwarancję najwyższej jakość narzędzi. Największą zalet pługów obrotowych Kverneland jest mała masa – dzięki temu koszty użytkowania sprzętu są niższe.

Glebogryzarki

Maszyny rolnicze, które wykorzystywane są do odchwaszczania i spulchniania ziemi. Mogą być również z powodzeniem użyte do mieszania nawozów z glebą. Glebogryzarki wyposażone są w noże (łukowate lub hakowate), które obracając się, wycinają fragmenty roli. Jednym z najbardziej renomowanych producentów glebogryzarek jest firma Kuhn. To francuskie przedsiębiorstwo obecne jest w branży rolniczej od 1864 roku, dzisiaj agregaty uprawowe tej marki wykorzystywane są przez rolników na całym świecie. Glebogryzarki Kuhn wyróżniają się dopracowaną konstrukcją, która umożliwia efektywną pracę nawet na trudnych glebach. Kolejnym cenionym producentem glebogryzarek jest Maschio. Agregaty powstające w fabrykach tej firmy słyną z bezawaryjności. Dużą popularnością na rynku wtórnym cieszą się także glebogryzarki niemiecki firmy Lemken.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole