Jaki siewnik zbożowy wybrać? Rodzaje siewników niezbędnych w gospodarstwie rolnym

Jaki siewnik zbożowy wybrać? Rodzaje siewników niezbędnych w gospodarstwie rolnym

0

W zależności od warunków i rodzaju uprawy, w gospodarstwie będą potrzebne różne rodzaje siewników rolniczych. Mogą to być punktowe siewniki do kukurydzy lub warzyw, a kiedy indziej siewniki kombinowane. Zwykle jednak do zboża i innych roślin wykorzystuje się siewniki talerzowe lub rzadziej stopkowe. Zwłaszcza modele z dwutalerzowymi redlicami siewnymi będą bardzo uniwersalne i efektywne. Podpowiadamy, jakimi używanymi siewnikami tego typu warto się zainteresować.

Siewniki rzędowe stopkowe – najprostsze siewniki do zboża

Najprostsze konstrukcyjnie siewniki zbożowe to maszyny z redlicami stopkowymi, gdzie docisk redlic, od którego zależy głębokość siewu, jest regulowany centralnie. Jest to też najtańsze rozwiązanie, wybierane częściej przez mniejsze gospodarstwa.

Siewniki stopkowe sprawdzają się przede wszystkim w przypadku siewu tradycyjnego (po orce) lub przy małej ilości słomy. Do prawidłowego wysiewu wymagają bowiem przygotowania gleby agregatem uprawowym. Nie są więc wskazane w przypadku upraw uproszczonych.

Siewniki talerzowe – uniwersalne siewniki do zboża

Bardziej uniwersalnymi maszynami są siewniki talerzowe, w których zamiast rzędów prostych, wleczonych redlic są redlice z obracającymi się talerzami (jednym lub dwoma), które formują rowek siewny. Rozwiązanie to sprawia, że redlice rzadziej się zapychają i można osiągnąć większą prędkość roboczą siewu.

Co więcej, siewniki do zboża tego typu są bardzo uniwersalne, bo można je stosować przy wielu różnych metodach uprawy. Nadają się więc nie tylko do siewu po orce, lecz także na przykład w warunkach siewu w mulcz czy siewu bezpośredniego.

Używane siewniki Horsch na sprzedaż w serwisie Mascus

Niemiecka firma Horsch w stosunkowo krótkim czasie stała się jednym z najważniejszych producentów maszyn rolniczych do siewu i uprawy gleby. Siewniki Horsch należą obecnie do najpopularniejszych tego typu urządzeń na europejskim i polskim rynku wtórnym. Zwłaszcza seria Horsch Pronto DC, czyli wyjątkowo uniwersalne siewniki talerzowe, które łączą precyzję siewu z dużą prędkością roboczą (do 20 km/h).

Nowoczesne, dwutalerzowe redlice TurboDisc zapewniają zachowanie optymalnej głębokości siewu, a maszyny są dostępne w wielu różnych szerokościach roboczych od 3 m do 12 m (najwięcej ogłoszeń jest na sprzęt 6-metrowy). Sprawdzą się nie tylko jako siewniki do najpopularniejszego zboża czy do rzepaku, lecz także do innych kultur (orkisz, międzyplony, trawy oraz strączkowe – jak soja czy bobik). Seria Horsch Pronto nadaje się też do różnych sposobów wysiewu (m.in. po pługu, w mulcz czy po intensywnym mieszaniu gleby).

Używane siewniki Vaderstad na sprzedaż

Bardzo silną pozycję na rynku mają też siewniki Vaderstad – szwedzkiej marki, która jest znana z innowacji. Siewniki talerzowe tej firmy zaczęły odnosić duże sukcesy już na początku lat 90. XX wieku. Obecnie największą popularnością cieszy się seria Vaderstad Spirit, która obejmuje modele o szerokości roboczej 3, 4, 6, 8 lub 9 metrów.

Maszyny wyróżniają się długą żywotnością, precyzyjnymi, dwutalerzowi redlicami nasiennymi oraz wydajnością (także w systemach uprawy uproszczonej). Agregaty uprawowo-siewne Spirit wyrównują pole, konsolidują glebę, pneumatycznie wysiewają nasiona i dociskają glebę w jednym przejeździe. Sprawdzą się przy tym nie tylko jako siewniki do zboża, lecz także innych roślin, zapewniając wyrównane wschody na całym polu.

Używane siewniki John Deere na sprzedaż

Amerykańskie przedsiębiorstwo Deere & Company, czyli światowy lider w technologii rolnej, słynie między innymi z punktowych siewników do kukurydzy. Jest też coraz mocniej obecne na europejskim rynku uniwersalnych siewników rolniczych, zwłaszcza od przejęcia francuskiej firmy Monosem w 2015 roku.

Również wcześniej siewniki John Deere cieszyły się jednak uznaniem klientów, czego przykładem jest choćby seria maszyn John Deere 740 idealnych do siewu bezpośredniego. Używane urządzenia dostępne są zwykle w szerokości roboczej 6 m lub 8 m z dwutalerzowymi redlicami nasiennymi. Cechuje je wysoka kultura pracy, która przekłada się na równe wschody.

Pozostałe rodzaje siewników rolniczych. Jakie siewniki do warzyw, kukurydzy i zboża?

Oprócz uniwersalnych siewników do zboża w gospodarstwie rolnym mogą być też przydatne inne rodzaje maszyn, takie jak:

  • Siewniki kombinowane. Urządzenia mogą jeszcze bardziej uprościć produkcję, gdyż pozwalają na jednoczesny wysiew ziarna i nawozu. Zwykle efekt ten można uzyskać dzięki podwójnemu rzędowi rozdzielaczy oraz specjalnemu, podwójnemu zbiornikowi. Siewniki kombinowane świetnie sprawdzają się do siewu pasowego.
  • Siewniki punktowe. Wyróżnia je bardzo duża precyzja wysiewu i możliwość zachowania ustalonych odległości pomiędzy nasionami. Maszyny te to idealne siewniki do kukurydzy lub siewniki do warzyw, które potrzebują dużo przestrzeni (m.in. burak cukrowy i ćwikłowy, słonecznik, soja, kapustne, cebula czy marchew).

Poza wspomnianymi siewnikami rolniczymi, w serwisie Mascus można też znaleźć liczne oferty na sadzarki oraz inne maszyny siewne. Łącznie w kategorii siewniki i sadzarki jest ponad 3000 ogłoszeń, więc jest w czym wybierać.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Rolnictwo:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole