Zielony opryskiwacz rolniczy podczas opryskiwania pola.

Zastosowanie i rodzaje opryskiwaczy rolniczych – jaki opryskiwacz wybrać do prac polowych?

0

Opryskiwacze rolnicze służą do precyzyjnego i skutecznego rozprowadzania substancji ochronnych na polach uprawnych. Za ich pomocą można wykonać opryski z pestycydów, herbicydów lub nawozów. Wybór odpowiedniej maszyny przekłada się na efektywne zarządzanie tymi zasobami, a także na wysokość plonów i skuteczną ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Jakie są rodzaje opryskiwaczy i na które marki warto zwrócić uwagę?

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze występują w kilku rodzajach. Maszyny różnią się przede wszystkim sposobem podłączenia do ciągnika. Każdy typ ma inne cechy, które wpływają na zastosowanie. Poniżej wymieniamy rodzaje opryskiwaczy rolniczych.

Opryskiwacz ciągany (zaczepiany)

Jak wskazuje nazwa, maszyna jest ciągnięta za traktorem lub innym pojazdem rolniczym. Ze względu na dużą pojemność zbiornika na substancje ochronne, taki opryskiwacz pozwala na długi czas pracy bez konieczności częstego uzupełniania środka ochrony roślin. Z tego powodu nadaje się świetnie na duże pola uprawne.

Opryskiwacz zawieszany

Montuje się go na tylnym zawieszeniu ciągnika. Wyróżnia się większą zwrotnością niż opryskiwacz ciągany. Dzięki temu można stosować go na polach o zróżnicowanej rzeźbie terenu.

Opryskiwacz samojezdny

Ta specjalistyczna maszyna rolnicza ma własny, wbudowany napęd i działa niezależnie od ciągnika. Dobrze sprawdza się na dużych areałach, gdzie nie trzeba wykonywać skomplikowanych manewrów.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze opryskiwaczy rolniczych?

Aby zapewnić obfite plony i efektywnie ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami, rolnicy wykorzystują właśnie opryskiwacz. Maszyny rolnicze do rozprowadzania substancji ochronnych są więc ważne w gospodarstwie, dlatego warto odpowiednio przemyśleć zakup konkretnego modelu. Przy wyborze opryskiwacza należy kierować się kilkoma czynnikami.

Pojemność zbiornika na substancję ochronną

Pojemność opryskiwaczy rolniczych przekłada się bezpośrednio na wydajność prac polowych. Wielkość zbiornika powinna być dostosowana do wielkości obszaru upraw. Jeśli będzie zbyt mała, konieczne staną się częste przerwy na uzupełnianie środka ochronnego. Jeśli jednak będzie zbyt duża, maszyna może okazać się za ciężka i generować dodatkowe koszty.

Wielkość pola i ukształtowanie terenu

To, jak duży będzie obszar pracy opryskiwacza rolniczego, ma ogromny wpływ na wybór odpowiedniego sprzętu. Pod uwagę należy wziąć także ukształtowanie terenu. Na dużych, płaskich areałach można z powodzeniem stosować opryskiwacze ciągane i opryskiwacze samojezdne. Z kolei mniejsze pola oraz takie o zróżnicowanym ukształtowaniu wymuszają korzystanie z opryskiwaczy zawieszanych.

Sterowanie i zastosowane technologie

W nowoczesnych opryskiwaczach można spotkać zaawansowane technologie. To na przykład automatyczne włączanie i wyłączanie rozpylaczy, funkcja śledzenia czy inteligentne i intuicyjne panele sterowania lub terminale do monitorowania postępów. Innowacyjne rozwiązania mogą usprawnić prace polowe i zminimalizować straty substancji ochronnych.

Koszt zakupu opryskiwacza i posiadany budżet

Przy wyborze opryskiwacza rolniczego należy wziąć pod uwagę również cenę maszyny. Sprzęt zakupiony na rynku wtórnym może być korzystniejszą inwestycją niż zamówienie nowej maszyny u producenta. Nie jest to jednak jedyny koszt, na jaki trzeba się przygotować. Warto zastanowić się nad wydatkami związanymi z serwisem i konserwacją, a także z zakupem części zamiennych.

Najpopularniejsze marki opryskiwaczy rolniczych na rynku wtórnym

W serwisie Mascus znajdują się ogłoszenia sprzedaży opryskiwaczy polowych różnych producentów. Marki cieszące się największą popularnością to:

Opryskiwacze HARDI

Duński producent opryskiwaczy rolniczych HARDI działa na rynku maszyn rolniczych od 1957 roku. Obecnie to międzynarodowa grupa, która specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań w zakresie skutecznego stosowania środków ochrony roślin. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na modele:

  • HARDI COMMANDER – to opryskiwacz ciągany zaprojektowany z myślą o rosnących potrzebach zwiększania wydajności przy jednoczesnej redukcji kosztów eksploatacyjnych. Belka TWIN FORCE (18-36 m) w tej maszynie została wyposażona w najlepszy system sterowania opryskiwaniem. Regulowana kurtyna powietrzna porywa i kieruje opryskiem, co pozwala ograniczyć znoszenie cieczy do 80%. Z kolei wysięgnik DELTA FORCE (21-39 m) lepiej sprawdza się przy wyższych prędkościach i oferuje większą wydajność. Opryskiwacze HARDI COMMANDER mają zbiorniki o pojemności od 3300 do 7000 litrów i oś o rozstawie od 1,8 do 2,25 metra.
  • HARDI NAVIGATOR – tę maszynę wyposażono w inteligentne rozwiązania, które zmniejszają wpływ środków ochronnych na środowisko. Pozwala na to system mycia AutoWash, który usuwa pozostałości substancji z układu cieczowego i zbiornika. Warto wspomnieć również o zautomatyzowanych funkcjach opryskiwania AutoNozzleControl czy SmartCom ECU. Opryskiwacze NAVIGATOR mają zbiorniki o pojemności od 3000 do 6000 litrów oraz oś o rozstawie 1,5-2,25 metra. Dostępne wysięgniki to: DELTA FORCE, EAGLE, VPZ. Pozwalają one na pracę na szerokości od 18 do 39 metrów.

Opryskiwacze John Deere

Amerykańska marka John Deere cieszy się dużym uznaniem wśród rolników. Od lat dostarcza im innowacyjne rozwiązania. Dotyczy to również opryskiwaczy polowych, które wyróżniają się wydajnością, dokładnością i wszechstronnością. Nie bez znaczenia pozostają nowoczesne technologie, takie jak zaawansowane systemy sterowania, które pozwalają precyzyjnie aplikować substancje ochronne. W serwisie Mascus najpopularniejszymi modelami opryskiwaczy John Deere są:

  • M732 – opryskiwacz ciągany ze zbiornikiem o pojemności 3200 litrów. Maszyna w zależności od konfiguracji jest przygotowana do pracy na różnych rodzajach upraw przy zróżnicowanej intensywności. W opryskiwaczu zastosowano system indywidualnego sterowania dyszami, dwuobwodowy system PowrSpray do napełniania i inne nowoczesne rozwiązania.
  • M740 – to większa wersja modelu omawianego powyżej. W tym przypadku zbiornik ma pojemność 4000 litrów. Dodatkową funkcją jest sterowanie opryskiwaczem wielofunkcyjną dźwignią. Warto wspomnieć o systemie zamkniętego obiegu, który ułatwia napełnianie i płukanie zbiornika maszyny. Sterowanie wszystkimi funkcjami tego opryskiwacza umożliwia układ Solution Command.

Opryskiwacze Amazone

Amazone jest niemieckim producentem opryskiwaczy zawieszanych, zaczepianych i samojezdnych. Maszyny te są znane przede wszystkim z precyzyjnego rozprowadzania środków ochronnych, co ma wpływ na obfitość plonów. Do najchętniej wybieranych opryskiwaczy Amazone należą modele:

  • UX5200 – ze zbiornikiem o pojemności 5200 litrów, małymi wymiarami transportowymi i lekką, zwrotną konstrukcją opryskiwacz ten świetnie sprawdza się nawet w trudnych warunkach terenowych. Pozwalają na to technologie takie jak aktywne prowadzenie belki ContourControl czy aktywne tłumienie drgań SwingStop i inne rozwiązania.
  • UX4200 – to konstrukcja podobna do modelu UX5200, ale z mniejszym zbiornikiem o pojemności 4200 litrów. Różnorodne opcje wyposażenia sprawiają, że opryskiwacze zaczepiane z tej serii zapewniają optymalną wydajność w stosunku do wysokiej mocy.

Jak wybrać opryskiwacz polowy?

Wybór odpowiedniego opryskiwacza rolniczego to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia w gospodarstwie. Dostępność różnych rodzajów tych maszyn, a także innowacyjne rozwiązania, jakie oferują producenci, sprawiają, że rolnicy mogą dobrać sprzęt idealnie dopasowany do ich potrzeb. Jedną z kwestii, które warto przemyśleć, jest wybór między nową maszyną a opryskiwaczem używanym. Sprzęt rolniczy z rynku wtórnego to atrakcyjna opcja, dzięki której można zredukować wydatki bez utraty jakości i wydajności. Wysokiej klasy opryskiwacze używane różnych marek są dostępne w serwisie Mascus.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Rolnictwo:

Jaki siewnik zbożowy wybrać? Rodzaje siewników niezbędnych w gospodarstwie rolnym | Mascus Blog Polska

Zastosowanie glebogryzarek w rolnictwie | Mascus Blog Polska

Brony rolnicze – rodzaje i przegląd znanych marek | Mascus Blog Polska

Agregaty uprawowe niezbędne we współczesnym rolnictwie | Mascus Blog Polska


Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole