Pługi Kverneland – jakie wybrać: obrotowe czy tradycyjne

Pługi Kverneland – obrotowe czy tradycyjne?

0

Pług to jedno z najważniejszych narzędzi uprawowych i można go znaleźć w niemal każdym gospodarstwie rolnym. Największym producentem tego rodzaju maszyn rolniczych na świecie jest Kverneland. Norweska marka oferuje pługi obrotowe i tradycyjne. Które z nich wybrać?

Pługi tradycyjne Kverneland

Tradycyjne pługi Kverneland to narzędzia rolnicze służące do uprawy ziemi poprzez obróbkę gleby. Są zbudowane z kilku głównych elementów:

 • Lemiesz: to metalowa płytka, która ma kształt ostro zakończonej łopaty. Lemiesz wbija się w ziemię i przewraca ją, a także usuwa chwasty oraz resztki roślin.
 • Trzon: to część, która łączy lemiesz z pozostałymi elementami pługa. Trzon wykonany jest z metalu i umożliwia mocowanie lemiesza oraz prowadzenie pługa przez ciągnik.
 • Skiby: to elementy pługa umieszczone z boku lemiesza, które pomagają utrzymać pług na odpowiedniej głębokości i w pożądanym kierunku podczas pracy.

Te agregaty uprawowe mają prostą konstrukcję i najlepiej sprawdzają się w prostych pracach rolniczych, np. w orce po zbiorach i w przygotowywaniu gleby do siewu. Tradycyjne pługi do traktora Kverneland nadają się do pracy przede wszystkim w mniejszych gospodarstwach. Są wydajne i umożliwiają sprawne wykonywanie podstawowych czynności na polu.

Pługi obrotowe Kverneland

Drugim rodzajem pługów produkowanym przez Kverneland są pługi obrotowe. Te maszyny rolnicze są zbudowane z ramy, korpusów, wałków i innych elementów zmechanizowanych.

Budowa pługów obrotowych obejmuje kilka głównych części:

 • Główny korpus: To konstrukcja, która jest zamocowana do ciągnika. Zazwyczaj zawiera mechanizmy kontrolujące głębokość i kąt nachylenia pługa.
 • Wirnik (pługi): To element, który jest umocowany do głównego korpusu i składa się z łopatek lub ostrzy, które są odpowiedzialne za obrócenie i przemieszczanie gleby.

Pługi obrotowe Kverneland są idealne do pracy na różnych typach gleby oraz przy większych obszarach upraw.

Zastosowanie pługów tradycyjnych Kverneland

Tradycyjne pługi Kverneland są wykorzystywane przede wszystkim w dwóch rodzajach prac:

 1. Uprawa roli. Pługi tradycyjne są używane do przygotowania ziemi pod sadzenie roślin, jak również do odwracania i mieszania warstw gleby, co pomaga w zachowaniu struktury gleby i zapewnia odpowiednie warunki dla wzrostu roślin.
 2. Usuwanie chwastów. Praca pługami Kverneland pomaga w kontrolowaniu wzrostu chwastów przez odrywanie ich od korzeni i odwracanie ich na powierzchnię ziemi, co może przyczynić się do ich obumierania.

Zastosowanie pługów obrotowych Kverneland

Podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki, również pługi obrotowe Kverneland służą do uprawy ziemi. Ich praca polega na obracaniu i mieszaniu gleby. Celem pracy tych maszyn jest przygotowanie gleby do sadzenia poprzez zmieszanie warstw ziemi, usunięcie pozostałości roślinnych oraz poprawę struktury gleby.

Rolnicy wykorzystują pługi obrotowe Kverneland również do zwiększenia przepuszczalności gruntu. Dzięki obracaniu i mieszaniu gleby taki pług może poprawić jej strukturę, co z kolei zwiększa przepuszczalność, ułatwia drenaż i zatrzymuje wodę.

Dlaczego warto używać pługów tradycyjnych Kverneland?

Pługi tradycyjne mają wiele zalet. Skutecznie przygotowują glebę do sadzenia roślin, poprawiają jej strukturę i zapewniają optymalne warunki do ukorzeniania. Pozwalają kontrolować pojawianie się chwastów na terenach uprawnych. Ponadto obracają i mieszają z glebą nawozy i resztki roślinne. Dzięki temu wspomagają procesy rozkładu organicznego, co przekłada się na dostarczanie roślinom składników odżywczych.

Tradycyjne pługi Kverneland świetnie sprawdzają się na lżejszych glebach, gdzie nie trzeba zbyt głęboko mieszać ziemi. Są mniej inwazyjne i cechują się większą precyzją, szczególnie przy uprawie rzędowej, ponieważ tworzą równe, proste bruzdy.

Modele Kverneland cechują się wyjątkową wytrzymałością. To zasługa obróbki cieplnej w postaci dwukrotnej indukcji. Temu procesowi poddawane są wszystkie ramy pługów Kverneland. Hartowanie i utwardzanie maszyn w ten sposób zapewnia ich wyjątkową trwałość. Jednocześnie ramy są lżejsze niż u konkurencji, a zapewniają zbliżone parametry. Dzięki temu praca tradycyjnym pługiem Kverneland jest bardziej wydajna i nie naraża rolników na nadmierne zużycie paliwa i eksploatację ciągnika.

Dlaczego warto korzystać z pługów obrotowych Kverneland?

Konstrukcja pługów obrotowych pozwala skutecznie i efektywnie mieszać i obracać ziemię. To z kolei przekłada się na większą przepuszczalność gleby, redukcję chwastów i ochronę gruntu przed erozją. Pługi obrotowe Kverneland nadają się do cięższych i gliniastych gleb ze względu na większą głębokość pracy. Mogą też być skuteczniejsze w przygotowywaniu gruntu pod uprawę niż modele tradycyjne.

Popularne modele pługów tradycyjnych Kverneland

W serwisie Mascus jest duży wybór modeli używanych pługów tradycyjnych Kverneland. To między innymi:

 • Pług tradycyjny Kverneland LB 100: 100 cm odległości między korpusami, śrubowe zabezpieczenie, szerokość orki 30-50 cm, prześwit pod ramą 70/80 cm, 5 korpusów.
 • Pług tradycyjny Kverneland EG 85: 85 cm odległości między korpusami, zabezpieczenie typu Non-Stop, szerokość orki 30-50 cm, prześwit pod ramą 70/75 cm, 3-5 korpusów.

Popularne modele pługów obrotowych Kverneland

Wiele modeli pługów obrotowych Kverneland z rynku wtórnego również można znaleźć na portalu ogłoszeniowym Mascus. Spośród dostępnych maszyn rolniczych na szczególną uwagę zasługują:

 • Pług obrotowy Kverneland 3300 S: 85-100 cm odległości między korpusami, zabezpieczenie resorowe Non-Stop, szerokość orki 30-55 cm, prześwit pod ramą 80 cm, 4-6 korpusów.
 • Pług obrotowy Kverneland ES 85: 85-100 cm odległości między korpusami, zabezpieczenie typu Non-Stop, szerokość orki 30-50 cm, prześwit pod ramą 70-75 cm, 3-6 korpusów.

Kiedy wybrać pług obrotowy, a kiedy tradycyjny?

Wybór między pługiem obrotowym a tradycyjnym zależy od specyficznych warunków glebowych, typu uprawianych roślin, preferencji rolnika oraz celów uprawowych. Ostateczna decyzja powinna być podejmowana po uwzględnieniu wszystkich tych czynników.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Agregaty uprawowe

Kultywatory uprawowe – rodzaje i przegląd najpopularniejszych marek | Mascus Blog Polska

Jak wybrać odpowiedni pług obrotowy dla Twojej farmy? | Mascus Blog Polska

Optymalne ustawienie agregatu uprawowego – jak uzyskać najlepsze wyniki pracy? | Mascus Blog Polska

Zastosowanie glebogryzarek w rolnictwie | Mascus Blog Polska

Brony rolnicze – rodzaje i przegląd znanych marek | Mascus Blog Polska

Agregaty uprawowe niezbędne we współczesnym rolnictwie | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole