Jak wybrać odpowiedni pług obrotowy dla Twojej farmy? Wpis na blogu Mascus Polska

Jak wybrać odpowiedni pług obrotowy dla Twojej farmy?

0

Pług obrotowy to jedna z kluczowych maszyn w gospodarstwie. Rolnicy, którzy wykorzystują to narzędzie w swojej pracy, mogą liczyć na skuteczne i efektywne oranie pól. Na rynku wtórnym są dostępne liczne modele pługów obrotowych o różnej budowie i parametrach. W poniższym artykule znajdują się wskazówki, jak wybrać odpowiedni pług obracalny. Poznaj różne marki i rodzaje tych maszyn rolniczych.

Jakie są rodzaje pługów obrotowych?

Pług obracalny to maszyna, która podczas orania pozwala odkładać glebę zarówno na lewą, jak i na prawą stronę. Składa się z ramy, korpusów roboczych i głowicy. To właśnie głowica ma mechanizm, który umożliwia jej obrót o 180 stopni. Pługi obrotowe można podzielić na kilka rodzajów pod względem budowy korpusu. Dostępne są modele jednoskibowe lub wieloskibowe, niektóre mają funkcję dodatkowego obrócenia gleby. Od liczby lemieszy zależy przede wszystkim szerokość orki, a także jej głębokość.

Wśród pługów obracalnych wyróżniamy:

  • jednoskibowe,
  • dwuskibowe,
  • trzyskibowe,
  • czteroskibowe,
  • pięcioskibowe i większe.

Wybór konkretnego rodzaju maszyny zależy od zakresu prac do wykonania, typu gleby i wielkości gospodarstwa. Mniejsze pługi sprawdzają się dobrze na niewielkich polach, zaś większe pozwalają na orkę na dużych areałach.

Na które marki pługów obrotowych warto zwrócić uwagę?

Oprócz rodzaju maszyny rolniczej należy zdecydować się też na konkretną markę. W serwisie Mascus największą popularnością cieszą się pługi obrotowe Kverneland. Ten norweski producent oferuje różne modele pługów przeznaczone do różnych gleb oraz zmiennych warunków pracy. Innowacyjne rozwiązania, wysoka jakość i trwałość sprawiają, że pługi Kverneland są chętnie wykorzystywane przez rolników z całego świata.

Inne popularne agregaty tego typu to pługi obracalne Lemken. Niemieckie maszyny wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Liczne opcje regulacji, które umożliwiają dostosowanie pługa do indywidualnych potrzeb, są dużym ułatwieniem w pracy na roli. Orka staje się bardziej efektywna dzięki opcji ustawienia kąta natarcia oraz szerokości skib. Pługi obracalne Lemken pozwalają precyzyjnie orać i dokładnie rozdrabniać resztki roślin.

Na uwagę zasługują też agregaty uprawowe Rol-Ex. To polski producent maszyn rolniczych, które są niezawodne i wytrzymałe. Pługi obrotowe Rol-Ex są nowoczesne i odpowiadają rzeczywistym potrzebom rolników. Używane modele tej marki można znaleźć na portalu ogłoszeniowym Mascus.

Dobór pługa obrotowego do wielkości pola i rodzaju gleby

Pługi obracalne to maszyny wyposażone w specjalny mechanizm, który pozwala im automatycznie obracać się na końcu pola. Szybsze zmiany kierunku jazdy pozwalają zwiększyć wydajność pracy i sprawiają, że orka jest bardziej efektywna. Usprawnienie tego procesu jest ważne zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach. 

Producenci pługów obrotowych mają na uwadze zróżnicowane potrzeby rolników. Każde gospodarstwo ma własną charakterystykę i maszyny rolnicze powinny być odpowiednio dobrane do zakresu prac oraz warunków naturalnych. Jaki pług obrotowy kupić? W małych gospodarstwach poniżej 10 ha najlepiej sprawdzają się maszyny dwuskibowe. Świetnie radzą sobie z orką na lekkich glebach.

Jeśli warunki są trudniejsze, warto zastanowić się nad zakupem pługa trzyskibowego lub czteroskibowego. Takie maszyny nadają się do pracy z glebą o większej masie organicznej, a także na większej powierzchni. Pługi obracalne pięcioskibowe i większe są przeznaczone do pracy w przedsiębiorstwach rolnych, na ogromnych polach uprawnych. Dobrze radzą sobie również ze zwięzłą glebą.

Przy szukaniu odpowiedniego pługa obrotowego należy więc wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość gospodarstwa oraz rodzaj gleby. Oprócz tego ważne są również czynniki takie jak nachylenie terenu i lokalne warunki atmosferyczne.

Jaki pług obrotowy do ciągnika najlepiej wybrać?

Poza tym, że pług obracalny musi być dostosowany do warunków glebowych oraz do wielkości gospodarstwa, powinien też być kompatybilny z ciągnikiem rolniczym. To bardzo ważny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę przy zakupie takiej maszyny. Dlaczego? Pługi obrotowe wymagają odpowiedniej mocy silnika. Przykładowo w przypadku maszyn Rol-Ex jest to od 85 do 125 koni mechanicznych (zależnie od liczby korpusów). Ważny jest też dobór odpowiedniego układu hydrauliki czy kategorii zawieszenia pługa obracalnego.

Co więcej, taki pług musi spełniać warunki bezpieczeństwa. To ciężka maszyna budowlana, która musi być wyposażona w odpowiednie mechanizmy. To na przykład zabezpieczenia przeciążeniowe oraz systemy awaryjne. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko uszkodzenia pługa lub ciągnika oraz prawdopodobieństwo wypadku.

Pług obracalny a dostępność części zamiennych

Zakup pługa obrotowego jest zazwyczaj wieloletnią inwestycją. Maszyny te są wytrzymałe, dlatego można bez przeszkód użytkować je przez długi czas. Niektóre części w naturalny sposób ulegają zużyciu i po kilku sezonach trzeba będzie wymienić je na nowe. Dostępność i cena części zamiennych to ważne aspekty wyboru pługa obracalnego. Awaria maszyny oznacza przestój w pracy, co w rolnictwie wiąże się z ryzykiem uzyskania plonu mniejszego niż zakładany. Popularne modele pługów obracalnych nie tylko mają łatwo dostępne części, ale są też dobrze znane mechanikom, co usprawnia proces naprawy.

Z tego powodu warto wziąć pod uwagę maszyny rolnicze z rynku wtórnego. Używane pługi obrotowe są często prostsze w naprawie i łatwiej jest kupić do nich części. Ich ceny są też bardziej przystępne niż w przypadku nowych modeli. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na inne inwestycje w gospodarstwie. Warto też stawiać na maszyny renomowanych producentów z szeroką siecią serwisową i prostym dostępem do elementów wymiennych. Używany sprzęt uznanej marki również będzie dobrze spełniał swoje zadania i sprawi, że praca na roli stanie się bardziej wydajna i efektywna.

Sprawdź powiązane wpisy blogowe z kategorii Agregaty uprawowe:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole