Żółty wózek widłowy zasilany LPG w magazynowej alejce.

Wózki widłowe zasilane LPG. Zalety i wady wózków na gaz propan-butan

0

Wózki na gaz propan-butan są ważnym elementem logistyki i pracy w magazynach w wielu branżach. Ich mobilność i efektywność operacyjna to zalety, które sprawiają, że wózki te są chętnie wybierane do wsparcia pracowników magazynowych. Jaką rolę odgrywają wózki zasilane LPG i jakie korzyści przynoszą przedsiębiorcom? Na które marki warto postawić?

Rodzaje wózków widłowych dostępne na rynku wtórnym

Wózki widłowe LPG to jedne z kilku rodzajów maszyn do magazynowania tego typu. Wyróżniają się mobilnością. Są też niezależne od dostępu do elektryczności, a jednocześnie dzięki zasilaniu gazem propan-butan pozostają przyjazne środowisku.

Inne rodzaje wózków widłowych to:

  • wózki elektryczne – zasilane energią elektryczną, a więc bezemisyjne i najbardziej ekologiczne, ponadto są ciche i łatwe w obsłudze, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w pracy w zamkniętych przestrzeniach;
  • wózki Diesla – te wózki są zasilane olejem napędowym, dzięki czemu świetnie nadają się do zadań w trudnych warunkach terenowych, mogą długo pracować i są najchętniej wykorzystywane w magazynach zewnętrznych;
  • inne wózki widłowe – zasilane np. gazem ziemnym lub z napędem hybrydowym, są dostosowane do specyficznych warunków pracy, warto wybierać je do zadań w wyspecjalizowanych centrach logistycznych o szczególnych wymaganiach.

Rodzaj wózka widłowego należy więc dobrać przede wszystkim do warunków pracy w konkretnym magazynie. Maszyny zasilane LPG są uniwersalne i łączą zalety wózków elektrycznych oraz wózków na olej napędowy.

Zastosowanie wózków widłowych na gaz propan-butan

Mobilność i efektywność wózków LPG sprawia, że znajdują one wiele zastosowań w różnych branżach, zarówno w zakresie magazynowania, jak i logistyki. Gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Wózki LPG w magazynach i centrach dystrybucji

Magazyny i centra logistyczne to miejsca, w których najbardziej liczy się efektywność przechowywania oraz przenoszenia towarów. Wózki widłowe LPG są szybkie i precyzyjne, a operatorzy mogą nimi łatwo manewrować nawet w ciasnych przestrzeniach. To sprawia, że wózki LPG są chętnie wykorzystywane do obsługi regałów i składowania.

Wózki widłowe LPG na placach budowy

Te maszyny do magazynowania sprawdzają się nie tylko w pracy między regałami w hali magazynowej, ale też na placu budowy. Można operować nimi na różnych powierzchniach, a napęd LPG pozwala na długotrwałą pracę wózkami o optymalnej mocy. Szybkość i zwrotność wózków LPG zwiększa efektywność zadań na budowie.

Wózki widłowe na gaz propan-butan w przemyśle produkcyjnym

Wózki LPG to maszyny odpowiednie do obsługi różnych materiałów. Można je łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb linii produkcyjnej, dlatego dobrze nadają się również do pracy w zakładach przemysłowych. Są tam wykorzystywane do przenoszenia i składowania zarówno surowców, jak i gotowych produktów.

Wózki LPG w portach i terminalach lotniczych

Tego rodzaju wózków widłowych używa się też w portach i na lotniskach. Ułatwiają obsługę kontenerów i pozwalają szybko i sprawnie przenosić towary między różnymi obszarami portów.

Maszyny do magazynowania w branży rolniczej

W dużych gospodarstwach wózki widłowe LPG mogą być pomocne w przenoszeniu oraz magazynowaniu produktów rolnych. Są wykorzystywane do transportu worków z nawozem oraz palet z produktami spożywczymi, a także do obsługi maszyn rolniczych.

Czy zawsze warto stawiać na wózki LPG?

Wózki zasilane LPG są wszechstronne i odgrywają ważną rolę w różnych sektorach gospodarki. Do ich największych zalet należy możliwość dostosowania do różnych warunków pracy.

Nie są jednak najlepszym wyborem w każdym przypadku. W odróżnieniu od wózków elektrycznych te na gaz propan-butan emitują CO2 (jednak nadal o wiele mniej niż wózki Diesla) i są głośniejsze, co wyklucza je z pracy w obszarach, gdzie bezemisyjność i niski poziom hałasu są warunkami koniecznymi.

Mają też mniejszą moc niż wózki Diesla, dlatego do bardziej wymagających zadań i do przenoszenia cięższych towarów lepiej postawić na maszyny zasilane olejem napędowym.

Najpopularniejsze marki wózków widłowych LPG w serwisie Mascus

Na rynku wtórnym można znaleźć wózki widłowe LPG wielu producentów. Najchętniej wybierane marki to:

  • Linde – wózki LPG tej marki wyróżniają się wysoką jakością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Maszyny są wydajne, mają zaawansowane systemy sterowania oraz ergonomiczny design. Szczególnym uznaniem cieszą się modele: H25, H20, H30.
  • Hyster – producent oferuje wytrzymałe i solidne wózki na gaz propan-butan. Poszczególne modele wózków tej marki są dostosowane do różnych potrzeb i są wykorzystywane w magazynach oraz na placach budowy. Wyróżnia je stabilność podczas pracy z ciężkimi ładunkami. Najpopularniejsze modele to: H, H2.0, H1.6.
  • Toyota – marka słynie z nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań również w obszarze wózków widłowych LPG. Maszyny Toyota są wszechstronne i efektywne, a przy tym komfortowe w obsłudze. Do najchętniej wybieranych modeli należą: 02-8FG, 8FG, 42-7FG.
  • Yale – to maszyny, które są cenione za solidność i niezawodność. Wózki LPG tej marki są przeznaczone zarówno do lekkich, jak i ciężkich prac magazynowych. Z łatwością można dostosować je do różnych warunków pracy. Na uwagę zasługują zapewniane przez Yale zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Wśród popularnych modeli znajdują się: GLP25VX, GLP16VX, GLP30.
  • Still – efektywność i zaawansowane technologie to zdecydowanie wyróżniki wózków widłowych LPG tej marki. Świetnie sprawdzają się w intensywnych pracach magazynowych, są zaawansowane pod względem automatyki, a producent dostarcza efektywne narzędzia do zarządzania flotą maszyn. Popularne modele to: RX70-20, RX70-30, RX70-25.
  • Jungheinrich – największą zaletą wózków LPG Jungheinrich są ergonomiczne projekty oraz zastosowanie nowoczesnych technologii. Maszyny są proste w obsłudze i wydajne. Pracę operatora wspomagają systemy automatycznego sterowania i monitorowania procesów. Warto zwrócić uwagę na modele: TFG316, TFG320, TFG425.

Wózki widłowe LPG tych oraz innych producentów można znaleźć na portalu ogłoszeniowym Mascus. Wystawione w serwisie maszyny na sprzedaż różnią się wielkością, mocą i innymi parametrami. Taka różnorodność sprawia, że łatwo da się tam kupić wózek LPG dostosowany do konkretnych potrzeb firmy.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Magazynowanie:

Wózki widłowe wysokiego składowania niezbędne w pracy w magazynie | Mascus Blog Polska

Rodzaje wózków paletowych i przegląd topowych marek paleciaków | Mascus Blog Polska

Wózki kompletacyjne – niezawodny sprzęt do kompletacji zamówień | Mascus Blog Polska

Jak prawidłowo odczytać diagram udźwigu wózka widłowego? | Mascus Blog Polska

Wózki do kompletacji zamówień – rodzaje i popularne modele | Mascus Blog Polska

Wózki widłowe Linde – rodzaje i najpopularniejsze modele | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole