Wózki podnośnikowe z operatorem na wysokości. Elevah to dobry wybór.

0

O zaletach wózków podnośnikowych Elevah oraz o tym, kto może z nich korzystać, rozmawiamy z Małgorzatą Mikrut, manager ds. marki Elevah w Polsce.

Wózki podnośnikowe spełniają istotną rolę w transporcie wewnętrznym. Pozwalają na usprawnienie wielu procesów, szczególnie prac załadowczo-wyładowczych w magazynach. Wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem są ważnym elementem tej grupy rozwiązań i pod pewnymi względami wyjątkowym.

Dlaczego warto korzystać z wózków podnośnikowych marki Elevah?

Małgorzata Mikrut (MM): Prace prowadzone na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych i wiążą się z wysokim ryzykiem wypadków. Wózki podnośnikowe są niezastąpione np. w procesie kompletacji pojedynczego asortymentu w magazynie. Usprawniają proces pobierania, odkładania, a także składowania towaru na półkach. Zapewniają bezpieczną i komfortową pracę.

Jakie zagrożenia eliminuję wózki podnośnikowe?

MM: Wózki podnośnikowe eliminują ryzyko wystąpienia wypadków związanych z takimi zagrożeniami jak:

• potknięcia,

• utrata równowagi przy wchodzeniu i schodzeniu z drabiny,

• ryzyko wystąpienia bólu odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa,

• dolegliwości związane ze stopniowym obciążeniem mięśni szkieletowych w skutek ciągłego wysiłku przy podnoszeniu lub przenoszeniu towaru.

Jakie zagrożenia eliminuję wózki podnośnikowe

Czy wózki podnośnikowe Elevah wymagają uprawnień, by z nich korzystać?

MM: W 2019 r. zmieniło się Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu. Jedna z kluczowych modyfikacji przepisów dotyczy właśnie wózków jezdniowych podnośnikowych z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem.

Zgodnie z Rozporządzeniem dla wózków spełniających określone warunki przewidziana została uproszczona forma dozoru technicznego, z wyłączeniem dźwigów oraz urządzeń służących do przemieszczania osób. Dotyczy ona urządzeń transportu bliskiego o udźwigu do 250 kg.

W praktyce oznacza to, że wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem, objęte formą dozoru uproszczonego, nie wymagają przeprowadzenia badań technicznych, z wyjątkiem badań doraźnych powypadkowych lub poawaryjnych.

A zatem wózki podnośnikowe marki Elevah nie wymagają uzyskania decyzji zezwalającej na ich eksploatację a osoba obsługująca je nie ma obowiązku posiadania uprawnień kwalifikacyjnych wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jednak forma dozoru technicznego ustala pewne przepisy, o których należy pamiętać przy korzystaniu z wózków podnośnikowych?

MM: Dostawcy urządzeń przypominają, że forma dozoru uproszczonego nie zwalnia eksploatujących wózki podnośnikowe od przestrzegania pozostałych przepisów o dozorze technicznym, które mają zastosowanie.

Istotne są takie zagadnienia jak uprawniona obsługa i konserwacja czy uzgadnianie napraw i modernizacji. Obowiązkiem pozostaje też powiadamianie UDT o nieszczęśliwym wypadku, do którego doszło z udziałem tego urządzenia.

Pomimo uproszczonej formy dozoru technicznego, w każdym przypadku pracy z wykorzystaniem urządzeń transportu bliskiego, istotne jest również szkolenie operatorów, niezależnie od tego czy są, czy też nie są wymagane uprawnienia potwierdzane przez UDT.

Szczególnie ważny pozostaje też instruktaż stanowiskowy bhp, przeprowadzony na podstawie odpowiedniego programu szkolenia, odwołującego się do rzeczywistych, panujących w danym zakładzie warunków pracy.

Właściwe opracowanie i przeprowadzenie instruktażu należy do obowiązków pracodawcy. Do niego należy też przygotowanie odpowiedniej instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych, w której trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia i organizację pracy w danym zakładzie.

A co wyróżnia produkty Elevah spośród innych dostępnych wózków podnośnikowych?

MM: Muszę wyraźnie zaznaczyć, że marka Elevah to cała gama platform osobowych do różnych zastosowań w pracy na wysokości. Ich producentem jest firma Faraone. Teraz mówimy jedynie o małym wycinku naszej oferty, wózkach jezdniowych podnośnikowych.

Przykładem wózków podnośnikowych, które spełniają wymogi przepisów o uproszczonej formule nadzoru UDT, są urządzenia marki Elevah serii Picking. Klasyfikowane jako wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem, których udźwig nie przekracza 250 kg.

wózek podnośnikowy marki Elevah z operatorem

Wysokość robocza wózków Faraone Elevah Picking wynosi od 4 do 8 m, a udźwig półki kompletacyjnej od 100 do 150 kg. Wózki te charakteryzują się ultrakompaktową konstrukcją oraz prostotą w obsłudze. To całkowita nowość na światowym rynku i absolutny top jakościowy. Maszyny te zapewniają pełne bezpieczeństwo.

Operator korzystający z wózka Elevah Picking stoi stabilnie na platformie zabezpieczony poręczą, podczas gdy pobierany towar o wadze od 100 do 150 kg, jest bezpiecznie transportowany na półce ładunkowej sterowanej elektrycznie, co zapewnia właściwą postawę podczas obsługi.

Firma Faraone, promując platformy Elevah koncentruje się nie tylko na bezpieczeństwie i komforcie, ale również ekonomii pracy.

MM: Zgadza się. Praca z wykorzystaniem wózka to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również korzyści ekonomiczne dla firmy. Mowa tu np. o zredukowaniu kosztów związanych z wypadkami przy pracy oraz chorobami pracowniczymi poprzez stworzenie bezpiecznych warunków pracy.

Główne korzyści związane ze stosowaniem wózka to:

• skrócenie czasu przestojów,

• skrócenie, średnio aż o połowę, czasu poświęcanego na wykonania pracy na wysokości,

• zredukowanie ryzyka uszkodzeń towaru.

Jak wysoko sięga wózek podnośnikowy Elevah?

MM: W ofercie Faraone jest m.in. Elevah 6 Move Picking, jeden z najbardziej kompaktowych wózków podnośnikowych dostępnych na rynku, który spełnia omówione przeze nie wcześniej wymagania.

Elevah 6 Move Picking to nowy wózek podnośnikowy do kompletacji zamówień, który pozwala bezpiecznie dotrzeć na wysokość do 6 metrów. Ten kompaktowy wózek zapewnia najwyższą wydajność podczas kompletacji towaru.

Jedną z cech wyróżniających Elevah 6 Move Picking jest składana i elektrycznie regulowana półka kompletacyjna o ładowności 100 kg. Zapewnia ona maksymalną wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

Proszę wymienić najważniejsze zalety Elevah 6 Move Picking.

MM: To niezawodny wózek do komisjonowania zamówień. Dzięki niewielkiej wadze, wynoszącej zaledwie 705 kg, maszyna ta jest lekka i zwrotna. Kompaktowa podstawa o wymiarach zaledwie 110 x 78 cm umożliwia dotarcie do wąskich obszarów magazynowych, precyzyjne poruszanie się i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Stabilność jest jednym z głównych priorytetów Elevah Picking. Dzięki innowacyjnej konstrukcji i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, maszyna ta wyróżnia się solidną i bezpieczną podstawą. Zerowy promień skrętu zapewnia zwinne poruszanie się nawet w bardzo wąskich korytarzach roboczych. Z łatwością osiąga wysokość regałów. Pozwala optymalizować czas pracy i zwiększa ogólną produktywność.

Podsumowując, dlaczego warto wybrać wózek podnośnikowy Elevah?

Z Elevah 6 Move Picking możesz pracować bezpiecznie i komfortowo, nawet na dużych wysokościach. Masz pewność, że dysponujesz niezawodnym narzędziem, które będzie cię wspierać na każdym etapie kompletacji. Niezależnie od tego czy pracujesz w logistyce, magazynie, czy handlu detalicznym, Elevah 6 Move Picking to idealne rozwiązanie, aby poprawić wydajność kompletacji i osiągnąć wysoki poziom produktywności.

Warto poznać wszystkie modele platformy osobowych Elevah, w tym wózków podnośnikowych, oraz ich różnorodne zastosowanie i funkcjonalności. Oferujemy wiele rozwiązań standardowych i opcjonalnych, które zapewniają jeszcze więcej komfortu i bezpieczeństwa przy pracy na wysokości.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.elevah.com jak i na stronie producenta www.faraone.pl. Zapraszamy do współpracy.

Sprawdź powiązane wpisy o przedsiębiorstwie Faraone:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole