Wózki kompletacyjne - wpis na blogu Mascus Polska

Wózki kompletacyjne – niezawodny sprzęt do kompletacji zamówień

1

Kompletacja to jeden z najważniejszych procesów logistycznych odbywających się w magazynie. Aby cała operacja przebiegała sprawnie, konieczne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wózek do kompletacji.

Na czym polega kompletowanie?

Kompletowanie, określane także mianem komisjonowania, to jeden z najważniejszych etapów przygotowywania zamówienia. Spośród towarów przechowywany w magazynie wybierane są te, które mają wejść w skład konkretnego zamówienia. W zautomatyzowanych magazynach towar dostarczany jest do strefy kompletacji automatycznie – za pomocą sterowanych komputerowo przenośników i układnic paletowych. Takie rozwiązanie określane jest mianem „towar do człowieka”. Jest to wydajny, ale jednocześnie bardzo zaawansowany i kosztowny model kompletacji. Z tego powodu stosowany jest przede wszystkim przez największe firmy logistyczne.

Zdecydowanie częściej spotyka się rozwiązanie „człowiek do towaru”. W tym modelu pracownik samodzielnie zdejmuje z regałów wybrane produkty i transportuje je do strefy kompletacji, czyli miejsca, w którym następują kolejne etapy realizacji zamówienia – pakowanie, zabezpieczenie i przygotowanie do wysyłki. Od tego, w jakim tempie odbywa się kompletowanie, w dużym stopniu uzależnione jest to, ile czasu mija od przyjęcia zamówienia do jego wysłania. W przypadku sklepów i hurtowni internetowych tempo realizacji zamówienia ma ogromny wpływ na satysfakcję klienta. Ważne jest też to, by skompletowane towary były zgodne z zamówieniem złożonym przez klienta. Warto więc zoptymalizować proces kompletacji – przyspieszyć go i wyeliminować ewentualne pomyłki.

Metody kompletacji

Istnieje wiele metod kompletacji, dopasowanych do specyfiki towaru, wielkości magazynu, liczby zamówień. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest kompletacja pojedyncza. Pracownik przy pomocy wózka do kompletacji gromadzi produkty potrzebne do zrealizowania jednego zamówienia. Lista potrzebnych produktów oraz informacje dotyczące ich lokalizacji może mieć formę wydruku lub pliku wyświetlanego na tablecie czy terminalu. Gdy pracownik zbierze wszystkie produkty z wykazu, zamówienie jest skompletowane. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko pomyłki, które zwiększa się podczas jednoczesnego kompletowania kilku zamówień. Słabszą stroną takiego rozwiązania jest konieczność pokonywania sporych odległości w celu skompletowania pojedynczego zestawu.

Bardziej efektywną metodą jest kompletacja grupowa. Zlecenia łączone są w grupy, a pracownik, korzystając z wózka kompletacyjnego, zbiera większe ilości produktów, które potem są rozdzielanie według zapotrzebowania. Dzięki temu podczas pokonywania trasy między regałami pracownik może zebrać towary potrzebne do skompletowania kilku zamówień – jest to bez wątpienia największa zaleta tej metody. Z drugiej strony jednak pojawia się konieczność sortowania zgromadzonych towarów.

Wózki kompletacyjne – nieodzowne narzędzie

Komisjonowanie to proces, który wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Trudno wyobrazić sobie sprawną kompletację bez wykorzystania wózków kompletacyjnych, które umożliwiają bezpieczne zdejmowanie towarów z regałów i sprawny transport do wyznaczonego miejsca. Zakup nowego urządzenia może okazać się sporą inwestycją – jeżeli nie chcesz nadwyrężać firmowego budżetu, dobrym rozwiązaniem może być wózek do komisjonowania z rynku wtórnego. W naszym serwisie znajdziesz szeroki wybór używanych wózków do kompletacji. W zamkniętych pomieszczeniach najlepiej radzą sobie wózki z napędem elektrycznym. Silnik zasilany akumulatorowo nie produkuje spalin, które stanowią poważne zagrożenie w zamkniętych przestrzeniach. Istotną zaletą jest także niski poziom hałasu towarzyszący pracy maszyny. Wózki kompletacyjne skonstruowane są tak, by bez większych problemów radziły sobie w ograniczonych przestrzeniach magazynowych. Dobra zwrotność i kompaktowe rozmiary umożliwiają wygodne poruszanie się po alejkach między regałami.

Wybierając wózek kompletacyjny, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważna są waga i gabaryty towarów, a przede wszystkim – wysokość, z jakiej będą zdejmowane. Do zbierania towarów umieszczonych na poziomie podłogi przystosowane są wózki kompletacyjne nisko unoszące. Na poziomie podłogi przechowywane są najpopularniejsze towary, do których dostęp powinien być jak najłatwiejszy. Wózki nisko unoszące dobrze radzą sobie z transportem na średnie i duże odległości. Zaprojektowane zostały z myślą o przewożeniu towarów umieszczonych na paletach, niektóre modele mogą także przewozić kontenery i inne pojemniki. Z kolei wózki kompletacyjne średnio wysoko unoszące umożliwiają dostęp do towarów składowanych na wyższych półkach regałów. Średni poziom to wysokość około 4 metrów nad ziemią.

W przypadku ograniczonej przestrzeni magazynowej wysokie składowanie jest najlepszą metodą, by zyskać więcej cennej przestrzeni. Na takim poziomie mogą być magazynowane towary, na które zapotrzebowanie jest nieco mniejsze. Do pracy na znacznych wysokościach, sięgających nawet kilkunastu metrów, przeznaczone są wózki kompletacyjne wysoko unoszące. Dzięki wykorzystaniu teleskopowych masztów możliwe jest bezpieczne zdejmowanie towarów umieszczonych nawet 12 metrów nad ziemią.

Odpowiedni sprzęt w znacznym stopniu może przyspieszyć proces kompletacji i zmniejszyć jego koszty. Wózki do komisjonowania mają ogromne znaczenia w usprawnianiu logistyki w Twojej firmie. Sprawdź pozostały sprzęt magazynowy w serwisie Mascus!

Zapoznaj się także z naszym artykułem z kategorii Magazynowanie: Jak prawidłowo odczytać diagram udźwigu wózka widłowego?

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze