Odczyt diagramu udźwigu wózka widłowego - wpis na blogu Mascus Polska

Jak prawidłowo odczytać diagram udźwigu wózka widłowego?

1

Umiejętność odczytania diagramu udźwigu wózka widłowego pozwala na m.in. określenie na jaką maksymalną wysokość można – za pomocą wózka – unieść dany ciężar, czy jak ciężki może być ładunek. Wbrew pozorom odczytywanie diagramu udźwigu wózka widłowego nie jest jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, a dodatkowo pozwala na zachowanie bezpieczeństwa pracy. Z tego względu przyszli operatorzy wózków widłowych powinni jak najszybciej opanowali tę umiejętność.

Diagram udźwigu wózka widłowego – jak odczytywać?

Każdy operator wózka widłowego musi umieć odczytać diagram udźwigu wózka widłowego – co zresztą jest weryfikowane podczas zdobywania uprawnień UDT. To umiejętność niezbędna, by móc bezpiecznie unieść ładunek na konkretną wysokość – tak, by zapobiec np. przewróceniu się wózka czy upadkowi towaru z dużej wysokości. Oba zdarzenia mogą mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pracowników operujących wózkiem lub znajdujących się w pobliżu. Test teoretyczny, który należy zdać, by otrzymać uprawnienia UDT, składa się łącznie z pięciu pytań – przy czym co najmniej jedno z nich dotyczy właśnie odczytywania diagramu udźwigu wózka widłowego.

Co dokładnie można odczytać z diagramu? W zależności od jego rodzaju i umieszczonych na nim danych, diagram pozwala na określenie albo maksymalnej wysokości unoszenia ładunku o konkretnej wadze, albo – ustaleniu, jak ciężki może być ładunek, przy uwzględnieniu podanej wysokości oraz środka ciężkości ładunku. Bez problemu można również z diagramu odczytać środek ciężkości.

Diagram udźwigu wózka widłowego: wartości, które warto znać

Aby móc prawidłowo odczytać dane z diagramu, należy znać podstawowe terminy i wartości, jakie wyznacza się przy użyciu diagramu. Pierwszą z nich jest udźwig nominalny wózka widłowego – czyli maksymalna masa ładunku, którą można bezpiecznie unieść na określoną wysokość. Udźwig jest wyznaczany indywidualnie dla każdego modelu wózka widłowego. Jest uzależniony od maksymalnej wysokości, na jaką ma zostać podniesiony ładunek oraz od odległości środka ciężkości ładunku od czoła wideł, przy czym sam środek ciężkości wyznacza się, określając połowę długości ładunku. Należy jednak przy tym pamiętać, że zdarzają się sytuacje, gdy środek ciężkości ładunku nie znajdzie się w połowie długości składowanego produktu. Dotyczy to przede wszystkim produktów o nieregularnych kształtach.

Diagram udźwigu wózka widłowego – przykłady

Każde urządzenie wznoszące ma swój własny diagram – są to wyliczenia indywidualne dla danego sprzętu. Diagram może mieć postać wykresu lub tabelki. Zawsze znajduje się w dokumentacji wózków (także jeśli są to używane wózki widłowe), ale nie tylko. Diagram można znaleźć również bezpośrednio na powierzchni sprzętu (na tabliczce znamionowej).

Jeśli chodzi o samo odczytywanie, należy zwrócić uwagę na oznaczenia w tabeli lub na wykresie. Konieczna jest znajomość co najmniej dwóch z trzech wartości. W sytuacji gdy wiadomo, ile wynosi maksymalna wysokość, na jaką można podnieść ładunek (wartość jest wyrażona w milimetrach) oraz odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł (w tym przypadku wartość także jest wyrażona w milimetrach), można odczytać trzecią wartość – w tym przypadku maksymalną wagę ładunku, który można bezpiecznie unieść dla założonych wcześniej wartości. Waga ładunku jest wyznaczona w kilogramach.

Aby ułatwić sobie odczytywanie danych np. z tabeli, od znanych wartości można poprowadzić prostopadłe linie. Punkt ich przecięcia wyznaczy trzecią, poszukiwaną wartość.

Dlaczego tak ważne jest, by umieć prawidłowo odczytać diagram udźwigu wózka widłowego?

Błędne odczytanie diagramu może mieć poważne konsekwencje. Na przykład w momencie, gdy źle wyznaczono maksymalną wysokość, na jaką można unieść dany ładunek, wózek widłowy może się przewrócić – razem z operatorem, co grozi utratą jego zdrowia lub życia. Z kolei jeśli ładunek jest zbyt ciężki, może też dojść do sytuacji, gdy ładunek zsunie się z wideł, co z kolei poskutkuje najprawdopodobniej jego zniszczeniem. Upadek ładunku z dużej wysokości to zresztą też zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, którzy mogą znajdować się w pobliżu. Wreszcie błędne odczytanie diagramu może też skutkować uszkodzeniem wózka widłowego – w tym m.in. uszkodzeniem układu podnoszenia, jego wygięciem lub odkształceniem.

Zapoznaj się także z naszym artykułem z kategorii Magazynowanie: Wózki kompletacyjne – niezawodny sprzęt do kompletacji zamówień

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze