Wózki widłowe wysokiego składowania niezbędne w pracy na magazynie - artykuł na blogu Mascus Polska

Wózki widłowe wysokiego składowania niezbędne w pracy w magazynie

0

Wózek widłowy boczny wysokiego składowania jest niezastąpioną maszyną w dużych magazynach oraz innych miejscach, gdzie do przechowywania wykorzystuje się wysokie regały. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się taki sprzęt, jakie ma zalety i zastosowanie oraz które parametry będą kluczowe. Wskazujemy również niektóre popularne marki i modele wózków widłowych wysokiego składowania oraz zakres cen nowych, a także używanych maszyn dostępnych na sprzedaż w serwisie Mascus.pl.

Budowa i charakterystyka wózka widłowego bocznego wysokiego składowania

Wózek wysokiego składowania (ang. Reach Truck) to szczególny typ wózka widłowego. Wyróżnia go przede wszystkim konstrukcja z wysuwanym masztem, który zapewnia większą wysokość podnoszenia ładunków oraz charakterystyczne, prostopadłe umiejscowienie operatora względem wideł.

Siedzi on bokiem do kierunku jazdy, a karetka, czyli płyta czołowa z widłami, która przesuwa się w dół i w górę masztu, jest umieszczona nie przed, a z boku kabiny. Z tego względu maszyna określana jest też mianem wózka widłowego bocznego wysokiego składowania. Niekiedy, choć rzadziej można się także spotkać z określeniem wózek widłowy wysokiego podnoszenia.

W odróżnieniu od wózków widłowych czołowych, które mogą być wyposażone w różne rodzaje napędu, sprzęt wysokiego składowania jest zasilany wyłącznie za pomocą baterii elektrycznych. Zamiast dużych opon pneumatycznych ma z kolei niewielkie, pełne koła o solidnej budowie. Konstrukcja wózka wysokiego składowania sprawia, że w wyjątkowy sposób łączy on kompaktowe wymiary i zwrotność, które umożliwiają pracę w ciasnych przestrzeniach z dużym zasięgiem i stabilnością pozwalającym maszynie pracować na większych wysokościach.

Gdzie i do czego wykorzystuje się wózek widłowy wysokiego składowania?

Jak sugeruje nazwa, wózki tego typu są używane do transportu wewnętrznego w magazynach wysokiego składowania. Wysokość wielopoziomowych regałów w takich przestrzeniach może dochodzić do 10 metrów, a nawet więcej. Maszyny służą do rozmieszczania ładunków na regałach oraz pobierania ich i przekazywania dalej.

Zalety takiej formy magazynowania sprawiają, że wózki widłowe wysokiego składowania znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je zwłaszcza w dużych magazynach i hurtowniach, centrach dystrybucyjnych, logistycznych i spedycyjnych oraz firmach przeładunkowych. Bywają też stosowane w sklepach wielkopowierzchniowych, składach budowlanych i innych, czy też tartakach.

Część wózków bocznym wysokiego składowania umożliwia obsługę regałów o podwójnej głębokości lub regały wjezdne (drive-in). Niektóre modele mogą być przystosowane do pracy w jeszcze bardziej nietypowych warunkach, takich jak chłodnie czy strefy zagrożenia wybuchem lub nierówne podłoże. Z reguły jednak maszyny takie wykorzystuje się na płaskim i utwardzonym podłożu w zamkniętej przestrzeni magazynowej.

Zalety i najważniejsze parametry wózka bocznego wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania są idealnym sprzętem do wydajnej obsługi dużych ilości towaru umieszczonych na niewielkiej przestrzeni magazynowej. Pozwalają nie tylko na oszczędność miejsca poprzez wysokość regałów, lecz także szerokość korytarzy.

Kompaktowe wymiary i specyficzna konstrukcja sprawiają, że maszyny są bardzo zwrotne oraz mogą sprawnie poruszać się i wydajnie pracować nawet w wąskich przestrzeniach, niedostępnych dla wózków czołowych. Wysokość masztu i odpowiedni dobór sprzętu do specyfiki pracy umożliwiają z kolei szybkie i bezpieczne manewrowanie ładunkiem na dużych wysokościach bez ryzyka przechylenia wózka. Co więcej, nowoczesne wózki widłowe wysokiego podnoszenia mają również wydajne i energooszczędne akumulatory, więc koszty eksploatacji maszyn nie są duże.

Przy zakupie wózka wysokiego składowania najważniejsze będą następujące parametry:

  • maksymalna wysokość podnoszenia (jest kluczowa dla funkcjonalności sprzętu i w zależności od modelu może wynosić od ok. 4 m do nawet 12-13 m);
  • obciążenie maksymalne (drugi najważniejszy parametr obok wysokości, często to ok. 1,5 t, lecz może sięgać niemal 3 t);
  • długość i szerokość oraz promień skrętu (im mniejsze wymiary i większa zwrotność, tym węższy może być korytarz roboczy);
  • prędkość jazdy (do kilkunastu km/h, większa z ładunkiem niż bez).

Wózek widłowy wysokiego składowania – cena nowych i używanych maszyn

Nowy wózek wysokiego składowania od renomowanego producenta to spory wydatek. Ceny zaczynają się od około 150 tys. zł, ale maszyny o wysokich parametrach, nowoczesnych technologiach i z bogatym wyposażeniem dodatkowym mogą kosztować znacznie więcej. Używane wózki wysokiego składowania na sprzedaż to zdecydowanie mniejszy koszt, który zależy nie tylko od marki i modelu, lecz także od rocznika oraz liczby roboczogodzin.

Modele starsze i o większych przebiegach bez problemu można kupić już za kilkanaście lub dwadzieścia kilka tysięcy złotych. Na rynku wtórnym nie brakuje też jednak droższych wózków widłowych wysokiego składowania, których cena może przekraczać nawet 100 tys. zł.

Wózki wysokiego składowania marki Linde

Firma Linde jest drugim co do wielkości na świecie i pierwszym w Europie producentem sprzętu magazynowego. Nie dziwi więc, że wózki widłowe wysokiego składowania Linde należą do najczęściej ogłaszanych maszyn tego typu w serwisie Mascus.pl. Wyróżniają się między innymi zwrotnością oraz systemami wspomagania, które zapewniają wydajniejszą i bezpieczniejszą pracę.

Popularnością na rynku wtórnym cieszą się zwłaszcza modele Linde R14 oraz Linde R16. Pierwszy ma maksymalne obciążenie 1,4 t i wysokość podnoszenia 5,76 m. W przypadku wózka widłowego wysokiego podnoszenia Linde R16 wysokość jest taka sama, ale możliwe obciążenie wynosi 1,6 t.

Wózki wysokiego składowania marki Jungheinrich

Wózki widłowe wysokiego składowania Jungheinrich cieszą się niemal równie silną pozycją na rynku pierwotnym i wtórnym, co maszyny marki Linde. Maszyny charakteryzują się niezawodnością i wysokim komfortem obsługi oraz innowacjami, które wspomagają efektywność pracy i zwiększają pole widzenia.

Wśród używanych wózków widłowych bocznych wysokiego składowania popularne są szczególnie modele o stosunkowo dużej wysokości podnoszenia, czyli:

Wózki wysokiego składowania marki BT

Spore zainteresowanie klientów wzbudzają również wózki widłowe wysokiego składowania BT. Szwedzka firma od 2000 roku jest częścią korporacji Toyota, której oddział Toyota Material Handling jest obecnie największym producentem wózków widłowych na świecie.

Maszyny marki BT cieszą się opinią wydajnych i niezawodnych. Wyróżniają się też bogatym standardem wyposażenia oraz innowacyjnymi rozwiązaniami (np. odchylanymi kabinami i sterowaniem w zakresie 360°). Najpopularniejszym modelem w serwisie Mascus.pl jest BT RRE160 o udźwigu 1,6 t oraz maksymalnej wysokości podnoszenia 7,5 m.

Pozostałe typy wózków dostępne na Mascus.pl

Nowe i używane maszyny magazynowe na sprzedaż w serwisie Mascus.pl to nie tylko wózki wysokiego składowania. Dostępne są też najpopularniejsze wózki widłowe czołowe z różnym rodzajem napędu (elektryczne, z silnikiem Diesla, na LPG i inne).

Kategoria magazynowanie obejmuje również taki sprzęt jak choćby:

Sprawdź pozostałe wpisy na temat wózków magazynowych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole