Wózki widłowe – rodzaje, zastosowanie i najpopularniejsze marki. Mascus Polska Blog

Wózki widłowe – rodzaje, zastosowanie i najpopularniejsze marki

0

Wózki widłowe to pojazdy niezbędne w branży magazynowej i transportowej. Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane rodzaje wózków widłowych i najbardziej cenionych producentów tych pojazdów.

Rodzaje wózków widłowych

Wózek podnośnikowy potocznie nazywany wózkiem widłowym to kołowy pojazd wyposażony we własny napęd silnikowy. Wózki są powszechnie wykorzystywane do przewozu ciężkich ładunków – udźwig niektórych modeli wynosi nawet kilkadziesiąt ton. Sprawdzają się głównie w transporcie bliskim i są używane do prac przeładunkowych w magazynach, składach, portach i centrach logistycznych.

Podstawowym kryterium, według którego dzieli się wózki widłowe, jest rodzaj wykorzystywanego napędu. Na rynku najczęściej spotykane są wózki z wysokoprężnymi silnikami diesla, z silnikami benzynowymi, gazowymi oraz elektrycznymi. Każdy typ silnika ma swoje wady i zalety.

Wózki widłowe z silnikiem spalinowym

Modele wyposażone w silnik Diesla są droższe od pozostałych wózków, wyróżniają się jednak niskim zużyciem paliwa – znacznie obniża to koszty ich eksploatacji. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnik wysokoprężny doskonale sprawdza się podczas transportu ciężkich ładunków i prac w trudnych warunkach. Ze względów na wysoką emisję spalin i CO2 wózki tego typu nie mogą być jednak wykorzystywane w magazynach, hala i innych zamkniętych pomieszczeniach. Do wymagających prac przeładunkowy nadają się również wózki widłowe wyposażone w silnik benzynowy. Są znacznie tańsze od modeli z silnikiem Diesla, jednak ich słabą stroną jest bardzo wysokie zużycie paliwa. Ze względów bezpieczeństwa wózki tego typu mogą być używane tylko do prac w otwartej przestrzeni.

Wózki widłowe z napędem gazowym cenione są ze względu na uniwersalność. Silnik napędzany gazem LPG emituje zdecydowanie mniej spalin niż silnik benzynowy i wysokoprężny – dzięki temu, przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wózki gazowe mogą być używane także w zamkniętych przestrzeniach. Wózki tego typu zasilane są gazem LPG, który pobierany jest z butli. Wymiana pustej butli na pełną jest czynnością bardzo prostą i mało czasochłonną ‒ umożliwia ciągłą pracę wózka bez zbędnych postojów. Istotną zaletą wózków gazowych jest również niski poziom hałasu towarzyszący pracy oraz niskie koszty eksploatacji.

Widłowe wózki elektryczne

Wózki widłowe elektryczne, w przeciwieństwie do modeli spalinowych, przeznaczone są przede wszystkim do pracy w zamkniętych przestrzeniach. Silnik zasilany energią elektryczną pochodzącą z akumulatora nie emituje spalin, a jego pracy towarzyszy niewielki hałas. Widłowe wózki elektryczne wykorzystuje się w halach produkcyjnych, magazynach, składach, hurtowniach i sklepach wielkopowierzchniowym. Niewielkie rozmiary oraz mały promień skrętu umożliwia wygodne manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. Dzięki temu operator jest w stanie wykonywać prace, które wymagają dużej precyzji. Ceny wózków akumulatorowych mogą wydawać się wysokie, warto wziąć jednak pod uwagę to, że jednocześnie są bardziej ekonomiczne. Niskie koszty eksploatacji to wymierne oszczędności. Zasilanie akumulatorowe ma wiele zalet, jednak nie jest pozbawione słabszych stron. Wózki elektryczne nie są przystosowane do ciągłej pracy – akumulator wymaga regularnego ładowania, które może trwać od 4 do 8 godzin.

Używane wózki elektryczne

Zdecydowałeś się na zakup wózka zasilanego akumulatorem? Na naszej platformie znajdziesz tysiące ofert sprzedaży używanych widłowych wózków elektrycznych renomowanych marek. Ogromnym zaufaniem użytkowników cieszą się używane wózki elektryczne Linde. Linde Material Handling zalicza się do grupy największych producentów urządzeń do obsługi magazynów. Firma od lat pracuje nad nowymi rozwiązaniami w zakresie transportu poziomego i wdraża je w życie. Elektryczne wózki Linde wyróżniają się zwrotnością i niskim zużyciem energii, a wydajne, mocne silniki umożliwiają operatorowi rozwinięcie dużej prędkości. Wszystko to sprawia, że przeładunek postępuje szybko i ssprawnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także używane widłowe wózki elektryczne Still. Niemiecka firma Still obecna jest w branży od 1920 roku – stuletnie doświadczenie w projektowaniu urządzeń magazynowych przekłada się na najwyższą jakość pojazdów i maszyn tej marki. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wózki widłowe Toyota. Pojazdy wyprodukowane w fabrykach tego japońskiego koncernu motoryzacyjnego wykorzystywane są praktycznie na całym świecie. Ich popularność nie jest dziełem przypadku – wózki widłowe tej marki wyróżniają się wydajną, bezawaryjną pracą.

Nieograniczony wybór marek i modeli gwarantuje, że znajdziesz wózek widłowy odpowiadający Twoim potrzebom.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole