Rodzaje wózków paletowych i przegląd topowych marek paleciaków

Rodzaje wózków paletowych i przegląd topowych marek paleciaków

0

Wózki paletowe, nazywane potocznie paleciakami, należą do najczęściej wykorzystywanego sprzętu magazynowego. Zamiast ręcznych wózków paletowych, coraz częściej stosowane są różnego rodzaju elektryczne: prowadzone, z platformą dla operatora oraz z masztem. Czym różnią się od siebie te maszyny? Jakie są najpopularniejsze marki i modele używanych wózków paletowych? Wyjaśniamy!

Zastosowanie wózków paletowych

Wózki paletowe to najpopularniejsze maszyny magazynowe obok wózków widłowych podnośnikowych i wózków widłowych wysokiego składowania. W odróżnieniu od wspomnianych urządzeń nie służą głównie do podnoszenia palet, lecz przede wszystkim do unoszenia ich na niewielką wysokość, co umożliwia wygodny transport. Z tego powodu bywają też nazywane wózkami widłowymi unoszącymi. Paleciaki znajdują szerokie zastosowanie, ponieważ wykorzystuje się je nie tylko w magazynach i hurtowniach, lecz także w halach produkcyjnych czy sklepach wielkopowierzchniowych.

wózki paletowe ręczne i elektryczne

Ręczne wózki paletowe

Ręczne paleciaki to najprostszy i najtańszy sprzęt do transportu palet, wyposażony w siłownik hydrauliczny uruchamiany wahadłowym ruchem dyszla. Ważą zwykle od 50 kg do 80 kg. Standardowa długość wideł to 1150 mm, chociaż dostępne są też wózki paletowe ręczne z krótszymi (np. 780 mm lub 800 mm) oraz dłuższymi widłami (np. 1600 mm, 2000 mm czy 2500 mm).

Istnieją też mniej typowe konstrukcje paleciaków, na przykład wózki z szerszym rozstawem wideł oraz nożycowe (pozwalają podnieść cięższe materiały nieco wyżej) czy galwanizowane (do pracy m.in. z substancjami o kwaśnym odczynie). Wózki paletowe ręczne mają udźwig nawet do 2500 kg, choć zgodnie z przepisami jeden pracownik nie powinien transportować nimi ładunków, które ważą powyżej 450 kg.

Elektryczne wózki paletowe ręcznie prowadzone

Prowadzone wózki paletowe to maszyny elektryczne, których zasada działania jest najbliższa ręcznym paleciakom. Napęd elektryczny sprawia, że praca staje się znacznie lżejsza, natomiast jak sugeruje nazwa, maszyna ciągle jest prowadzona przez operatora za dyszel.

Sprzęt ma z reguły stosunkowo niewielki udźwig maksymalny (1000-2000 kg) i wyposażony jest w wagę elektroniczną. Praktycznym rozwiązaniem jest też tzw. tryb żółwia, czyli praca z dyszlem ustawionym pionowo. Opcja ta przydaje się zwłaszcza tam, gdzie manewrowanie paleciakiem byłoby utrudnione.

Wózki paletowe z podestem dla operatora

Elektryczne wózki paletowe z platformą, na której stoi operator, zapewniają mu jeszcze większy komfort pracy. Zwłaszcza, jeśli podest jest amortyzowany i odpowiednio chroni przed wstrząsami. Maszyny mają też często lepsze parametry niż paleciaki prowadzone, w tym mocniejsze silniki, pojemniejsze baterie oraz większy udźwig.

W konsekwencji, wózki widłowe unoszące z platformą dla operatora pozwalają przewozić cięższe ładunki na większe dystanse, z prędkością dochodzącą do dziesięciu, a czasem nawet kilkunastu km/h. Niektóre bardziej kompaktowe modele mają składaną platformę, przez co mogą być też prowadzone ręcznie.

elektryczny wózek paletowy z masztem

Elektryczne wózki paletowe z masztem

Paleciaki z masztem to uniwersalne maszyny do załadunku, które łączą funkcjonalność wózków paletowych i podnośnikowych wózków widłowych. Prowadzone są za dyszel, ale jednocześnie maszt pozwala im unosić ładunki na większą wysokość (nawet do 3 metrów).

Wózki widłowe unoszące z dyszlem i masztem mogą więc obsługiwać zarówno prace transportowe, jak i załadunek oraz rozładunek palet na regały. Jest to najbardziej zaawansowany i najdroższy typ paleciaków elektrycznych. Wykorzystywany jest w mniejszych magazynach oraz jako wsparcie na antresoli magazynowej, a także w hurtowniach.

Wózki paletowe marki Linde

Linde jest europejskim liderem w produkcji sprzętu magazynowego, nie dziwi więc, że wózki paletowe Linde mają bardzo silną pozycję na rynku wtórnym. Maszyny cenione są zwłaszcza za ergonomię, bezpieczeństwo i efektywność pracy.

Do najpopularniejszych paleciaków marki należy seria Linde T20, czyli kompaktowe urządzenia o udźwigu 2000 kg dostępne w wersjach ze stałym lub składanym, amortyzowanym podestem. Sprzęt wyróżnia się między innymi precyzyjnym wspomaganiem układu kierowniczego i wysoką stabilnością. Ma też dobre przyśpieszenie oraz bez problemu radzi sobie w terenie o nachyleniu do 13%.

Wózki paletowe marki BT

Często spotykane są też ogłoszenia na używane wózki paletowe BT. Firma ta w 1947 roku stworzyła pierwszy ręczny paleciak na świecie z nowoczesnym siłownikiem hydraulicznym, a od 2006 roku jest częścią spółki Toyota Material Handling.

Szczególnie popularne i cenione przez klientów są niewielkie modele BT LPE200 z platformą, które wyposażone są w silnik 1,8 kW. Maszyny rozwijają prędkość do 10 km/h i oferują najmniejszy promień skrętu w tej klasie, przez co wyróżniają się wysoką wydajnością. Do zalet sprzętu należy też niskie zużycie energii.

Wózki paletowe marki Jungheinrich

Na rynku wtórnym, zwłaszcza polskim, sporą popularnością cieszą się również wózki paletowe Jungheinrich. Maszyny niemieckiego producenta znane są z solidnego wykonania, wysokiego komfortu użytkowania oraz wydajnych i oszczędnych silników.

Paleciaki Jungheinrich ERE 225 to najczęściej ogłaszane modele, tak w Polsce, jak i w Europie. Mimo kompaktowej, zwartej konstrukcji sprzęt ma udźwig 2500 kg i akumulator o pojemności 465 Ah. Model wyróżnia się także precyzyjnym kierowaniem oraz innowacyjnym systemem Curve Control, który zapewnia większe bezpieczeństwo na zakrętach.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Magazynowanie:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole