Wózki widłowe Linde - rodzaje i najpopularniejsze modele

Wózki widłowe Linde – rodzaje i najpopularniejsze modele

0

Firma MH Linde należy do uznanych i cenionych producentów wózków widłowych. W ciągu ponad 50 lat działalności rozbudowywała swoją ofertę o coraz bardziej wyspecjalizowane urządzenia w dziedzinie magazynowania. Konstruowane są one w oparciu o najnowsze technologie. Jak dotąd powstało prawie 80 serii wózków widłowych, a w zakres każdej z nich wchodzi ok. 20 modeli. Ponadto sprzęt dostępny jest w wielu wariantach wyposażenia. Co istotne, producent kładzie nacisk na zapewnienie wytrzymałości i sprawności maszyn przez wiele lat. Jakość w połączeniu z bogatą ofertą powoduje, że również na rynku wtórnym dostępne są różnorodne modele używanych wózków widłowych w bardzo dobrym stanie technicznym.

Z jednej strony szeroki wybór powinien cieszyć, gdyż dzięki temu jest bardzo duża szansa znaleźć taki wózek widłowy, który najlepiej odpowiada zapotrzebowaniu naszej firmy. Z drugiej zaś strony bez przynajmniej podstawowej wiedzy w tym temacie trudno poruszać się pośród setek ofert sprzedaży używanego sprzętu. W zależności od tego, czy szukamy wózka do transportu towarów w sklepie osiedlowym; do działalności w firmie kurierskiej, czy też do przewozu materiałów budowlanych na czynnym placu budowy, należy zwrócić uwagę na inne parametry. Dlatego w pierwszej kolejności warto poznać trzy najważniejsze grupy wózków widłowych, różniące się rodzajem silnika i typem wykorzystywanej energii do zasilania. Kryterium to ma istotny wpływ na budowę, zwrotność czy wytrzymałość maszyny, a w konsekwencji na jej optymalne zastosowanie.

Wózki widłowe elektryczne

Popularnym rodzajem wózków widłowych są te bazujące na silniku elektrycznym. Istotna jest w tym wypadku wydajność baterii. Wózki elektryczne zostały w firmie Linde MH zaprojektowane tak, by maksymalnie zredukować wymagany czas ładowania baterii, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy maszyny. Ponadto możliwe jest stałe monitorowanie temperatury baterii oraz stanu jej naładowania. Wszystko to pozwala uniknąć przestojów w pracy wózkiem widłowym oraz zmniejsza koszty eksploatacji. Dzięki zasilaniu elektrycznemu w urządzeniach można było zastosować bardzo lekką konstrukcję. Wyposażono je w oś kompaktową składającą się z dwóch niezależnych silników trójfazowych, hamulców w kąpieli olejowej oraz hydraulicznego silnika podnoszenia. Elementy te umieszczone są w obudowie chroniącej je przed pyłem i brudem. Nie wymagają one zatem konserwacji. Wózki wyposażone są także w system wspomagania układu kierowniczego oraz obsługiwane są za pomocą dwóch pedałów. W rezultacie przemieszczanie się maszyną wraz z załadunkiem jest wyjątkowo płynne.

Można zatem stwierdzić, że używane wózki elektryczne firmy Linde cechują się przede wszystkim zwrotnością oraz precyzją sterowania. Modele zaprojektowane są z myślą o jak największej ergonomiczności oraz oszczędzaniu energii. W konsekwencji wózki elektryczne idealnie nadają się do manewrowania w magazynach o mniejszej powierzchni, a także przedsiębiorstwach prowadzonych na mniejszą skalę. 

Pośród dostępnych w naszym serwisie modeli używanych wózków widłowych tej kategorii najbardziej popularne są modele z serii E16, E14 oraz E15.

Wózki widłowe o napędzie Diesla

Jeżeli szukamy pojazdów do zadań bojowych, zdecydowanie należy przejrzeć oferty sprzedaży wózków widłowych o napędzie Diesla. Są one wyjątkowo wytrzymałe, przystosowane do pracy ciągłej w ekstremalnych warunkach, zarówno w upale, pyle i słońcu, jak i w chłodzie, błocie i deszczu. W zamkniętym układzie hydraulicznym moc silnika przemysłowego jest przenoszona bez żadnych strat na koła napędowe oraz do hydraulicznej instalacji podnoszenia. W ten sposób możliwe jest dostosowanie mocy wózka do takiej, jaka jest potrzebna w danym momencie. Kierunkiem i tłoczoną ilością oleju w silniku steruje się za pomocą dwóch odrębnych pedałów. Jednocześnie zadbano o bezpieczeństwo operatora oraz jego otoczenia. Dach i rama kabiny stanowią jednolitą konstrukcję. Natomiast urządzenia zabezpieczające wbudowane są fabrycznie w pojazd. Ponadto system sterowania wyposażony jest w dwa odrębne pedały kierujące wózek w przód bądź w tył. Dzięki temu jazda jest płynna, a przede wszystkim bezpieczna, gdyż operator wózka wykonuje manewry bez konieczności przekładana stóp. Nadto dwie dźwignie zintegrowane w podłokietnikach zwiększają precyzję kierowania maszyną. Dzięki wysokiemu zawieszeniu możliwe jest bezpieczne manewrowanie również po nierównym podłożu. Nisko położony środek ciężkości pozwala na stabilne poruszanie się i transport nawet najcięższych ładunków (nawet do 18 ton!). Konstrukcję urządzenia zaprojektowano więc z myślą o maksymalnej mocy przeładunkowej przy minimalnym zużyciu paliwa.

Z tych względów wózki widłowe napędzane Dieslem przeznaczone są w szczególności do przewożenia materiałów o dużych gabarytach i dużej masie. Znajdą zatem zastosowanie zwłaszcza w przemyśle metalurgicznym, budowlanym, drzewnym i papiernicznym.

W ostatnim czasie najbardziej popularnymi modelami używanych wózków widłowych napędzanych Dieslem są maszyny z serii H50D, H45 oraz H30. Dopuszczalny ładunek w wypadku każdej z nich to odpowiednio 5 ton, 4,5 tony oraz 3 tony.

Wózki widłowe LPG

Do najbardziej wszechstronnych pojazdów firmy Linde MH należą zdecydowanie wózki widłowe zasilane LPG. Dostępne są modele o udźwigu od 1,4 do 18 ton, co pozwala na dopasowanie urządzenia do potrzeb obiektu magazynowego. Precyzję i szybkość manewrów (zarówno przemieszczania się, jak i podnoszenia) zapewnia połączenie napędu hydrostatycznego, sterowania za pomocą dwóch pedałów oraz systemu Linde Load Control. Natomiast wydajność wózka zwiększa inteligentne sterowanie oraz silnik na LPG. Ponadto wózki w tej kategorii cechuje smukła budowa gwarantująca wyjątkową zwrotność, jednak nie kosztem stabilności ani widoczności. Ma to na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa czynnego i biernego, ale również wyposażenie urządzeń w zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne.

Co istotne, zadbano również o to, by montowane w wózkach silniki spełniały unijne normy emisji spalin. Cechują się także małą awaryjnością oraz niewielkimi potrzebami w zakresie konserwacji. Dzięki temu silnik w wózku spalinowym jest niezwykle wydajny. Wymienione czynniki wpływają znacząco na obniżenie kosztów eksploatacji wózków. Warto dodać, że podobnie jak wózki o napędzie Diesla, są one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nadadzą się zatem idealnie do obsługi przedsiębiorstw gospodarki odpadami czy składów budowlanych, również tych położonych na zewnątrz.

W obrocie używanych wózków widłowych LPG największym zainteresowaniem cieszą się  modele z serii H16, H25 oraz H30, a zatem te o maksymalnym załadunku 1,6-3 ton.

W kategorii wózków marki Linde dostępne są także ogłoszenia używanych wózków wysokiego składowania, wózków do kompletacji, wózków widłowych bocznych oraz wózków paletowych.

Sprawdź powiązane wpisy o wózkach widłowych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole