Najpopularniejsze koparko-ładowarki na polskim i europejskim.

Koparko-ładowarki – poznaj marki najpopularniejsze na polskim i europejskim rynku

0

Koparko-ładowarki to wyjątkowo wszechstronny sprzęt do robót ziemnych i jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych w ogóle. Wskazujemy, które marki i modele są najczęściej spotykane wśród ogłoszeń z Polski i innych krajów europejskich w serwisie Mascus. Podpowiadamy też, o czym należy pamiętać przy wyborze używanej maszyny oraz jakie koparko-ładowarki do 50 tys. zł lub 100 tys. zł warto kupić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze używanej koparko-ładowarki?

Żeby odpowiednio dopasować koparko-ładowarkę do potrzeb warto zadać sobie kilka pytań. Do jakich prac maszyna będzie wykorzystywana? W jakim terenie będzie najczęściej pracować? Jakie narzędzia robocze do koparko-ładowarki będą niezbędne? Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą wybrać koparko-ładowarkę o odpowiednich właściwościach i parametrach. Kluczowe będą zwłaszcza:

 • masa, wymiary i moc maszyny;
 • system sterowania, rodzaj napędu i wielkość kół;
 • zasięg i maksymalna głębokość kopania;
 • wydajność w porównaniu do spalania;
 • narzędzia robocze w standardzie oraz różnorodność osprzętu, który może obsługiwać maszyna;
 • technologie, które zwiększają funkcjonalność i produktywność koparko-ładowarki;
 • dostępność serwisu i części zamiennych.

Używane koparko-ładowarki kosztują wyraźnie mniej niż nowy sprzęt. Mogą być bardzo opłacalną inwestycją, pod warunkiem, że będą w dobrym stanie technicznym. Przed zakupem koparko-ładowarki z rynku wtórnego należy zwrócić uwagę zwłaszcza na:

 • Silnik i skrzynię biegów (m.in. płynnie działające przełożenia oraz brak niepokojących dźwięków i spadków mocy podczas pracy silnika, czy też komunikatów o błędach);
 • Podwozie (problemem mogą być wszelkie pęknięcia i ślady napraw typu nieoryginalne spawy, a także wycieki);
 • Układ jezdny i opony (koparko-ładowarka powinna sprawnie poruszać się w terenie, a koła działać z równą mocą. Warto też ocenić stan opon, w tym głębokość bieżnika oraz inne oznaki zużycia – np. pęknięcia czy nienaturalne wypukłości);
 • Układ hydrauliczny (działanie pompy hydraulicznej i siłowników, stan przewodów i uszczelek);
 • Dołączony osprzęt roboczy (sprawność działania narzędzi oraz ewentualne uszkodzenia i ślady zużycia).

Poniżej wskazujemy 5 najpopularniejszym marek używanych koparko-ładowarek na polskim i europejskim rynku.

Koparko-ładowarki JCB

Brytyjskie przedsiębiorstwo JCB w 1953 roku wprowadziło na rynek pierwszą koparko-ładowarkę na świecie. Ponad 70 lat później to właśnie używane koparko-ładowarki JCB są najczęściej ogłaszanym na Mascus.pl sprzętem tego typu w Polsce i w Europie. Maszyny tej marki wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz bardzo dużą wydajnością i wszechstronnością.

Najpopularniejszym modelem na rynku wtórnym jest model JCB 3CX. Sprzęt w wersji ECO waży 8600 kg, ma silnik 75 KM i maksymalną głębokość kopania 5,97 m. Spore zainteresowanie wzbudza również większa koparko-ładowarka JCB 4CX (masa całkowita: 9350 kg, silnik 110 KM, głębokość kopania 5,88 m).

Koparko-ładowarki Caterpillar

Dużą popularnością na rynku wtórnym cieszą cię również koparko-ładowarki Caterpillar. Ten amerykański koncern jest największym producentem maszyn budowlanych na świecie. Koparko-ładowarki Caterpillar to sprzęt wytrzymały i niezawodny, o dobrych parametrach przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa.

Najwięcej ofert sprzedaży dotyczy modeli:

 • Caterpillar 428, czyli maszyn o masie 8270 kg i głębokości kopania do 5,7 m z silnikami o mocy 75 KM, 95 KM i 101 KM.
 • Caterpillar 432. Koparko-ładowarka napędzana jest silnikami o mocy 101 KM lub 111,5 KM, może kopać na głębokość do 5,628 m i waży 8469 kg.

Koparko-ładowarki New Holland

Wielką trójkę najpopularniejszych marek używanych koparko-ładowarek na platformie Mascus w Europie zamyka New Holland. Sprzęt tego producenta uchodzi za wydajny, bezpieczny i wygodny w obsłudze dla operatora. Które modele koparko-ładowarek New Holland są najczęściej ogłaszane w Polsce i innych krajach europejskich?

New Holland B 115 to maszyna, której najnowsza odsłona charakteryzuje się głębokością kopania do 5,76 m oraz silnikiem 115 KM i masą 9300 kg. Z kolei New Holland LB 115 to starsza generacja wspomnianego modelu, produkowana do 2007 roku. Parametry tej koparko-ładowarki to: moc silnika 109,5 KM, masa 8700 kg i głębokość kopania do 5,77 m.

Koparko-ładowarki Mecalac

Maszyny francuskiej firmy Mecalac nie są aż tak popularne w całej Europie, jak sprzęt wspomnianych już producentów. Na polskim rynku można jednak znaleźć wyjątkowo dużo ofert na używane koparko-ładowarki Mecalac.

Maszyny te wyróżniają się oszczędnością paliwa, produktywnością oraz zwrotnością i wysokim prześwitem, który ułatwia pracę w trudnym terenie. Przede wszystkim jednak, najpopularniejsze koparko-ładowarki Mecalac, w tym model Mecalac 12 MTX, mają wysięgnik z przodu, a nie z tyłu. Model ten wyposażony jest w silnik o mocy 111,5 KM, ma masę 9440 kg, a maksymalna głębokość kopania wynosi 4,05 m.

Koparko-ładowarki Case

Nasze zestawienie zamykają używane koparko-ładowarki Case, czyli marki, która tak jak New Holland jest częścią włosko-amerykańskiego koncernu CNH Industrial. Maszyny te mają bardzo dobre osiągi w swoich klasach, przestronne i ergonomiczne kabiny oraz solidnie wykonane podzespoły.

W serwisie Mascus najwięcej ogłoszeń dotyczy następujących modeli koparko-ładowarek tej marki:

 • Case 580 oferuje maksymalną głębokość kopania 5,514 m, ma silnik o mocy 112 KM i masę 9970 kg;
 • Case 695 to z kolei głębokość kopania 5,965 m, silnik 119 KM i masa 9970 kg.

Jaką koparko-ładowarkę do 50 tys. zł i do 100 tys. zł warto kupić?

Cena używanej koparko-ładowarki zależy od wielu czynników, takich jak między innymi klasa wagowa sprzętu, moc silnika, marka i model oraz rocznik, przebieg i ogólny stan techniczny. Większość tych maszyn w serwisie Mascus kosztuje od 100 tysięcy złotych do 350 tys. zł. Ceny najnowszych koparko-ładowarek z niewielką liczbą przepracowanych roboczogodzin mogą jednak nawet przekraczać 400-500 tys. zł.

Rzecz jasna są również oferty na znacznie tańszy sprzęt, ale wybór jest wtedy mniejszy. Jakie koparko-ładowarki do 50 tys. zł można więc kupić? Przede wszystkim są to wspomniane już modele JCB 3CX i Case 580 z lat osiemdziesiątych. Czasem w tej cenie da się też znaleźć maszyny z lat 90. Przy trochę większym budżecie zróżnicowanie ofert będzie większe. Jaka koparko-ładowarka do 100 tys. będzie dobrym wyborem? Polecamy modele:

 • New Holland LB 115 oraz mniejszy New Holland LB 110 (roczniki 1999-2008);
 • JCB 3CX z lat dziewięćdziesiątych, a niekiedy z lat 2000-2004;
 • Caterpillar 428, zwykle sprzęt produkowany w latach 1990-2001;
 • Case 580 – nowsze maszyny z roczników 1996-2002.

Nie tylko używane koparko-ładowarki – inny sprzęt budowlany dostępny na Mascus.pl

Kategoria maszyny budowlane w serwisie Mascus obejmuje różne rodzaje sprzętu ciężkiego. Oprócz używanych koparko-ładowarek dostępne są również inne maszyny takie jak: koparki, ładowarki, podnośniki i platformy, czy dźwigi i żurawie oraz inny sprzęt budowlany. Łącznie to ponad 300 tysięcy ogłoszeń z całego świata na sprzęt wielu cenionych producentów.

Sprawdź powiązane wpisy o koparkach, koparko-ładowarkach i ładowarkach:

Nowa koparko-ładowarka 3CX ECO 2023 | Mascus Blog Polska

Specyfikacja techniczna koparko-ładowarek Caterpillar – model 428 i 432 | Mascus Blog Polska

Zastosowanie minikoparek do 2 ton | Mascus Blog Polska

Używane koparki gąsienicowe w serwisie Mascus – najpopularniejsze marki | Mascus Blog Polska

Mini ładowarki Bobcat – modele z serii S | Mascus Blog Polska

Ładowarki kołowe Volvo – z każdym krokiem bliżej doskonałości | Mascus Blog Polska

Specyfikacja koparko-ładowarek JCB seria CX | Mascus Blog Polska

Najpopularniejsze marki koparek na rynku maszyn użwanych w pierwszej połowie 2020 roku | Mascus Blog Polska

Niezawodne marki koparko-ładowarek | Mascus Blog Polska

Popularne marki minikoparek do 7 ton | Mascus Blog Polska

Podnośniki teleskopowe – popularne marki i modele na europejskim rynku używanych maszyn budowlanych | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole