Niezawodne marki koparko-ładowarek

Niezawodne marki koparko-ładowarek

0

Koparko-ładowarki to niezwykle wielofunkcyjne maszyny, wykorzystywane do szeregu prac, nie tylko w budownictwie. Prezentujemy 5 popularnych marek – CASE, Caterpillar, JCB, Kubota i Terex – których koparko-ładowarki cieszą się opinią niezawodnego sprzętu wysokiej jakości.

Właściwości dobrej koparko-ładowarki

Rynek koparko-ładowarek dynamicznie się rozwija, a producenci już od wielu lat intensywnie konkurują w dziedzinie jakości i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, jaka koparko-ładowarka jest najlepsza, tym bardziej że wybór odpowiedniego sprzętu zależy od potrzeb i zadań, jakie ma spełniać maszyna. Przykładowo, przy pracy w trudnym terenie lepiej sprawdzą się modele z napędem na 4 koła, ale jeśli koparko-ładowarka będzie musiała często poruszać się po drogach, powinna osiągać prędkość ok. 40 km/h. Wydajność i siła układu hydraulicznego, wraz z parametrami silnika (mocą maksymalną i wysokim momentem obrotowym) mają duży wpływ na to, jak maszyna poradzi sobie z ciężką pracą w wymagających warunkach. Inne parametry koparko-ładowarek, które warto wziąć pod uwagę, to także maksymalna głębokość wykopu, zasięg i wysokość rozwartej łyżki (przy kopaniu) oraz maksymalny udźwig na pełnej wysokości (przy ładowaniu). Oprócz podstawowych łyżek ładowarkowych i koparkowych, koparko-ładowarki można wyposażyć w kilkadziesiąt rodzajów osprzętu (m.in. inne łyżki, pługi, frezarki różnego typy, młoty wyburzeniowe oraz szczęki kruszące i tnące, wiertnice, myjki, zamiatarki czy kosiarki). W takich sytuacjach, kluczowym elementem maszyn stają się nowoczesne szybkozłącza, które pozwalają wymienić osprzęt nawet w kilkadziesiąt sekund, często bez konieczności wyjścia operatora z kabiny.

Koparko-ładowarki JCB

Brytyjskie przedsiębiorstwo JCB produkuje ponad 300 rodzajów maszyn rolniczych i budowlanych, jednak koparko-ładowarki zajmują szczególne miejsce w asortymencie firmy. Nic dziwnego, gdyż w 1953 roku to właśnie w tej firmie powstał pierwszy prototyp tego typu maszyny na świecie. Obecnie, w potocznym języku angielskim określenie stosowane jako synonim koparko-ładowarki to JCB, co świadczy o popularności i uznaniu, jaką cieszy się sprzęt tej marki. W Polsce najszerzej dostępne są modele z serii 3CX oraz mniejsze 2CX, a także nieco większe 4CX. Montowane w nich silniki, w zależności od wersji, mają moc 75, 79, 91 lub 110 KM. Koparko-ładowarki JCB wyposażono w system EcoDig składający się z układu 3 pomp hydraulicznych, co umożliwia niższe utrzymanie niższych prędkości obrotowych silnika bez wpływu na wydajność pracy. Różnice w wybranych parametrach serii 2CX, 3CX i 4CX prezentuje tabela:

Seria Waga Głębokość kopania Długość transportowa
2CX 6354 kg 3,05 m 5,13 m
3CX 7800 kg 4,24 m 7,19 m
4CX 8178 kg 4,32 m 5,91 m

Koparko-ładowarki CASE

Historia maszyn budowlanych marki CASE sięga połowy XIX wieku. Nieco ponad 100 lat później firma stała się jednym ze światowych prekursorów w produkcji koparko-ładowarek, który wprowadził do nich wiele innowacji. CASE wyprodukowało 500,000 egzemplarz maszyny tego typu w 2005 roku, a nowy i używany sprzęt tej marki ciągle znajduje uznanie klientów na całym świecie. Koparko-ładowarki CASE to przede wszystkim modele 580ST, 590ST i 695ST, napędzane potężnymi silnikami diesla o mocy od 97 do 120 KM. Maszyny o masie od 8 do 8,8 tony oferują dużą maksymalną głębokość kopania, która wacha się od 5,4 do 5,8 m. Napęd na 4 koła oraz blokada mechanizmu różnicowego sprawiają, że koparko-ładowarki CASE nadają się do pracy nawet w najcięższych warunkach. Najpopularniejszy w Polsce model to 580ST, czyli najmniejszy z trzech wymienionych.

Koparko-ładowarki Caterpillar

Amerykańska firma Caterpillar to największy producent maszyn budowlanych na świecie, który wytwarza także między innymi maszyny górnicze, turbiny gazowe oraz silniki diesla do użytku przemysłowego. Najnowsze koparko-ładowarki Caterpillar to produkowane od 2012 roku maszyny serii F2 (427F2, 428F2, 432F2, 434F2 oraz 444F2), które wyróżniają się dużą wytrzymałością, zaawansowaną technologią oraz wielozadaniowością. Sprzęt wyposażono w system telemetryczny ProductLink, który dzięki wykorzystaniu technologii przesyłania danych przez sieć telefonii komórkowej lub satelity, pozwala śledzić zużycie paliwa, lokalizację i inne ważne parametry robocze maszyny. Silniki montowane we wspomnianych koparko-ładowarkach Caterpillar mają w zależności od wersji moc od 95 do 110 KM. Najpopularniejsze w Polsce są modele 428 i 432, o ciężarze roboczym odpowiednio 8529 i 8479 kg, oraz maksymalnej głębokości kopania (przy wysuniętym ramieniu) 5,27 i 5,64 m. Poprzedzające F2 serie koparko-ładowarek Caterpillar oznaczone są wcześniejszymi literami alfabetu.

Niezawodne marki koparko-ładowarek

Koparko-ładowarki Kubota

Japoński producent sprzętu rolniczego i budowlanego znany jest przede wszystkim z wysokiej jakości ciągników, ale firma produkuje też cenione maszyny budowlane niewielkich rozmiarów. Oprócz minikoparek oraz ładowarek kołowych i gąsienicowych są to również bardzo wszechstronne, kompaktowe koparko-ładowarki Kubota. Szczególną popularnością wśród klientów w Polsce i Europie cieszą się modele R420 z silnikiem diesla o mocy silnika 29 kW (ok. 39,5 KM), który spełnia wymagania normy Tier 4. Przy długości całkowitej 4,21 m, szerokości 1,52 m i masie zaledwie 3380 kg, koparko-ładowarka Kubota R420 cechuje się dużą stabilnością i sterownością. Używane modele najczęściej sprzedawane są wraz z podstawowym osprzętem, takim jak otwierana łyżka hydrauliczna, łyżka skarpowa i 2 łyżki kopiące. Szybką wymianę osprzętu zapewnia standardowo instalowane szybkozłącze hydrauliczne.

Koparko-ładowarki Terex

Amerykańska firma Terex skupia takie marki jak Terex, Genie, Powerscreen i Demag. Przedsiębiorstwo specjalizuje się głównie w ciężkim sprzęcie do podnoszenia i przenoszenia materiałów, takim jak podnośniki koszowe i platformy, dźwigi i żurawie, oraz sprzęcie do obróbki różnych materiałów. Na przełomie XX i XXI wieku firma zaczęła również produkować wysokiej jakości koparko-ładowarki marki Terex. Największą popularnością cieszą się większe modele, a zwłaszcza TLB890 z turbodoładowanym silnikiem Perkinsa o mocy 100 KM i wysokim momencie obrotowym (400 Nm przy 1400 obr./min.), który zapewnia dużą moc produkcyjną i siłę odrywania. Koparko-ładowarka Terex TLB890 wyposażona jest w innowacyjny, wygięty wysięgnik dający znakomity zasięg i głębokość kopania, przy jednoczesnym dużym udźwigu ładowarki czołowej. Zaletą modelu jest też dobrej jakości wysokociśnieniowy system hydrauliczny i siłowniki o dużej mocy. TLB890 posiada także przestronną, wygodną kabinę o wysokim standardzie wyposażenia (m.in. klimatyzacja).

Niezawodne marki koparko-ładowarek
Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole