Używany podnośnik nożycowy z czterema pracownikami sięgający dachu budynku.

Używane podnośniki nożycowe. Na co zwrócić uwagę planując zakup?

0

Podnośniki używane w dobrym stanie technicznym mogą być tańszą alternatywą dla nowych maszyn. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy wyborze podnośnika nożycowego samojezdnego. Rodzaj napędu, udźwig, wysokość podnoszenia i inne parametry, opcjonalne wyposażenie, dostępność części i dodatkowe koszty to tylko część istotnych kwestii. Wskazujemy też, jakie marki i modele podnośników nożycowych są szczególnie popularne na polskim i europejskim rynku wtórnym.

Czym podnośnik nożycowy wyróżnia się na tle innych rodzajów podnośników?

Podnośnik nożycowy wyposażony jest w ramiona skrzyżowane niczym nożyce, które prostują się, gdy unoszą podest roboczy. Konstrukcja taka zapewnia największą stabilność i najwyższy udźwig spośród wszystkich rodzajów podnośników.

Podnośnik nożycowy wyróżnia się też kompaktowymi rozmiarami w porównaniu do stosunkowo dużej powierzchni platformy oraz wysokością podnoszenia od kilku do kilkunastu metrów, a czasem nawet większą. Głównym ograniczeniem sprzętu jest brak wysuwu poziomego, przez co podest roboczy porusza się jedynie w pionie.

Podnośnik nożycowy samojezdny – z napędem elektrycznym czy spalinowym?

Zdecydowana większość podnośników nożycowych na rynku to maszyny samojezdne, czyli wyposażone we własny napęd elektryczny lub spalinowy. Modele elektryczne można wykorzystać na mniej wymagającej, utwardzonej powierzchni, w tym wewnątrz budynków (np. do prac montażowych, instalacyjnych i porządkowych). Najbardziej kompaktowy sprzęt tego typu stosuje się wyłącznie w pomieszczeniach.

Z kolei podnośnik nożycowy samojezdny z silnikiem spalinowym, zwykle Diesla może z kolei pracować tylko na zewnątrz (m.in. przy pracach budowlanych, montażu konstrukcji czy malowaniu elewacji). Dzięki napędowi na 4 koła, większej mocy i gabarytom oraz dodatkowej stabilizacji może się sprawdzić nawet w trudniejszym terenie.

Parametry podnośników nożycowych – które są najważniejsze?

Oprócz rodzaju napędu kluczowymi parametrami podnośnika nożycowego są udźwig i maksymalna wysokość podnoszenia. Udźwig wpływa na rodzaj prac, które można wykonać z użyciem maszyny, ponieważ określa, jakie narzędzia i materiały oraz ilu pracowników może znajdować się na podeście roboczym. Natomiast maksymalna wysokość podnoszenia, powinna być odpowiednio dostostowana do miejsca i charakteru pracy. . Ważne są też inne czynniki, w tym:

 • wymiary platformy i obecność wysuwanych podestów – wpływają na komfort pracy i funkcjonalność podnośnika;
 • masa urządzenia i gabaryty – są istotne zwłaszcza w kontekście transportu i przechowywania sprzętu oraz łatwości manewrowania nim;
 • wielkość kół i ogumienie dostosowanie do nawierzchni (np. niewielkie koła niebrudzące będą idealne do wnętrz, a większe z ogumieniem terenowym – do pracy w trudnych warunkach na zewnątrz).

Jakie dodatkowe wyposażenie może mieć podnośnik nożycowy?

Podnośnik nożycowy samojezdny może mieć opcjonalne elementy, które usprawnią pracę. Najważniejsze tego typu rozwiązania to choćby:

 • przewód na sprężone powietrze do narzędzi pneumatycznych;
 • wtyczki i gniazda, które umożliwiają korzystanie z narzędzi elektrycznych bez przedłużaczy;
 • reflektory pozwalające oświetlić stanowisko robocze;
 • ostrzegawcze światła stroboskopowe;
 • pakiety dla hydraulików i elektryków na platformie (mogą obejmować np. stojaki do rur/przewodów, tzw. drzewko elektryka, zacisk do rur lub przytrzymywania materiałów);
 • biodegradowalny olej hydrauliczny (opcja wymagana, jeśli maszyna pracuje w miejscu produkcji artykułów spożywczych).

Co warto sprawdzić przed zakupem używanego podnośnika nożycowego samojezdnego?

 • Przy wyborze podnośnika używanego kluczowy jest stan techniczny maszyny. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na:
 •  
 • konstrukcję sprzętu, w tym nożyc (m.in. pod kątem ewentualnych pęknięć i spawów);
 • stopień zużycia akumulatorów podnośnika elektrycznego;
 • powłokę lakierniczą i rdzę (szczególnie w konstrukcji nośnej, która ma trudniej dostępne miejsca);
 • stan ogumienia (istotny głównie w modelach z silnikiem Diesla do pracy w terenie).

Nie tylko stan techniczny, czyli jak kupić podnośnik używany, żeby nie żałować?

Nawet jeśli podnośnik nożycowy sprawia dobre wrażenie, warto upewnić się, że sprzedawca odpowiednio dbał o sprzęt. Sprzedający powinien przekazać nabywcy pełną dokumentacją i historię serwisową, a niekiedy można nawet otrzymać gwarancję na używany podnośnik. Należy też ocenić, czy z racji na przebieg lub wiek maszyny konieczny będzie dodatkowy przegląd przed rejestracją.

Przy zakupie sprzętu z rynku wtórnego kluczowe znaczenie ma też dostępność części zamiennych i serwisu. Lepiej zatem unikać podnośników marek niszowych lub takich, które od dłuższego czasu nie produkują już takich maszyn. Znacznie bezpieczniej stawiać na popularne modele rozpoznawalnych producentów.

Które marki podnośników nożycowych są popularne na europejskim i polskim rynku?

W serwisie Mascus znajdziesz liczne i zróżnicowane podnośniki nożycowe – najczęściej używane, choć czasem też nowe – od wielu cenionych producentów. Najpopularniejsze marki tych maszyn wśród polskich i europejskich ogłoszeń to Genie, JLG, Haulotte i Skyjack. Wymienione poniżej najczęściej spotykane modele tych producentów to podnośniki nożycowe samojezdne, wyposażone w napęd elektryczny (chyba, że zaznaczono inaczej).

Używany podnośnik nożycowy Genie

Amerykańska marka Genie od niemal 60 lat wytwarza sprzęt podnoszący, który jest ceniony na całym świecie. Maszyny tej marki znane są z innowacyjności, stabilności oraz bezpieczeństwa i łatwości obsługi. Najpopularniejsze podnośniki nożycowe Genie to modele:

 • Genie GS 1930 (maksymalna wysokość robocza: 7,8 m, maksymalny udźwig: 227 kg);
 • Genie GS 3246 (maksymalna wysokość robocza: 11,75 m, maksymalny udźwig: 317 kg).

Używany podnośnik nożycowy JLG

Mocną pozycję na polskim i europejskim rynku wtórnym mają też podnośniki nożycowe JLG, czyli innego amerykańskiego giganta. Sprzęt tego producenta wyróżnia się zwłaszcza trwałością, wydajnością oraz długim czasem pracy na akumulatorze. Szczególnie popularne są podnośniki używane:

 • JLG 3246 (maksymalny udźwig: 320 kg, maksymalna wysokość robocza: 11,68 m);
 • JLG 1930 (maksymalny udźwig: 230 kg, maksymalna wysokość robocza: 7,72 m).

Używany podnośnik nożycowy Haulotte

Francuska firma Haulotte istnieje już od 100 lat i jest trzecim co do wielkości producentem podnośników i platform na świecie. Używane podnośniki nożycowe Haulotte charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami roboczymi, solidnym wykonaniem i stabilnością. Często ogłaszane w serwisie Masucus są zwłaszcza następujące modele:

Używany podnośnik nożycowy Skyjack

Dużą popularnością w Polsce i innych krajach Europy cieszą się też podnośniki nożycowe Skyjack, czyli marki, która istnieje od 1985 roku i obecnie należy do kanadyjskiego koncernu Linamar Corporation. Maszyny tego producenta cechują się niezawodnością, prostą obsługą i długą żywotnością podzespołów. Często spotykane używane podnośniki nożycowy samojezdne Skyjack to szczególnie:

 • Skyjack SJ III 3219 (maksymalny udźwig: 227 kg, maksymalna wysokość robocza: 7,8 m);
 • Skyjack SJ 6832 (maksymalny udźwig: 454 kg, maksymalna wysokość robocza: 11,75 m; model dostępny zarówno z silnikiem Diesla, jak i elektrycznym).

Różne rodzaje podnośników używanych i nowych dostępne w serwisie Mascus

W kategorii podnośniki i platformy na stronie Mascus.pl można znaleźć nie tylko podnośniki nożycowe samojezdne. Oferta obejmuje też inne rodzaje maszyn, takie jak choćby podnośniki przegubowe czy podnośniki teleskopowe. Nie brakuje również ogłoszeń na podnośniki koszowe na samochodach, podnośniki masztowe i inne podnośniki. Łącznie to więcej niż 9000 maszyn na sprzedaż z całej Europy, w tym ponad 1000 od polskich sprzedawców.

Sprawdź powiązane wpisy o podnośnikach i dźwigach:

Podnośniki teleskopowe – popularne marki i modele na europejskim rynku używanych maszyn budowlanych | Mascus Blog Polska

Wózki podnośnikowe z operatorem na wysokości. Elevah to dobry wybór. | Mascus Blog Polska

Wybór używanego dźwigu w 2021 roku – Liebherr vs Grove | Mascus Blog Polska

Współpraca Mascus z Podnosniki.pl | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole