Wybór używanego dźwigu w 2020 roku – Liebherr vs Grove - Mascus Polska Blog

Wybór używanego dźwigu w 2021 roku – Liebherr vs Grove

0

Liebherr i Grove to czołowi producenci żurawi budowlanych, które od lat cieszą się dobrą opinią klientów, dzięki swojej niezawodności. Nic więc dziwnego, że także używane dźwigi tych marek są niezwykle cenione. Sprawdziliśmy, które modele uniwersalnych, szosowo-terenowych żurawi należą do najpopularniejszych.

Żurawie szosowo-terenowe – najpopularniejszy typ używanych dźwigów

Na rynku wtórnym dostępne są używane dźwigi wielu marek i o różnym zastosowaniu. W samym serwisie Mascus są tysiące ogłoszeń dotyczących żurawi budowlanych oraz ich części i wyposażenia od wszystkich najbardziej znanych producentów. Tak szeroki wybór ułatwia znalezienie maszyny najlepiej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorców.

Wybór dźwigu zaczyna się od określenia jego typu i najważniejszych parametrów, którymi musi dysponować, w tym zwłaszcza udźwigu maksymalnego, wysięgu i momentu udźwigu (czyli zdolności do przenoszenia ładunków o danej masie w zależności od wysięgu). Na Mascusie znajdziesz szereg różnego rodzaju dźwigów, takich jak między innymi żurawie wieżowe, samojezdne terenowe, gąsienicowe, mini dźwigi czy żurawie samowznoszące.

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są jednak żurawie szosowo-terenowe. Ten typ dźwigów jest bardzo wszechstronny, bo mogą sprawnie poruszać się zarówno po drogach publicznych, jak i w trudniejszym terenie. Sprawdzą się więc w przypadku większości projektów budowlanych, gdzie prowadzone są prace montażowe i przeładunkowe na dużych wysokościach.

Liebherr i Grove – dźwigi najbardziej znanych producentów

Niemiecko-szwajcarska firma Liebherr została założona w 1949 roku i zaczynała działalność od produkcji żurawi wieżowych. Obecnie jest jednym z największych producentów maszyn budowlanych na świecie i liderem produkcji dźwigów. Używane dźwigi Liebherr są też najczęściej ogłaszanym na sprzedaż sprzętem tego typu w serwisie Mascus.

W ofercie tej firmy znajdziemy szeroki wybór żurawi szosowo-terenowych z serii LTM, która obejmuje aż 25 modeli. Najmniejsze produkowane przez Liebherr dźwigi to pojazdy 2-osiowe o ładowności od 35 ton wzwyż, a największe mają aż 9 osi i ładowność dochodzącą do nawet 1,200 ton.

Dużą popularnością cieszą się też używane dźwigi Grove. Historia tej amerykańskiej firmy sięga 1947 roku, gdy zaczęła ona tworzyć maszyny, które były prekursorami dzisiejszych żurawi terenowych. Obecnie wraz z innymi markami takimi jak Potain, National Crane, Shuttlelift i Manitowoc tworzą razem The Manitowac Company, czyli jednego z głównych konkurentów Liebherra.

Aktualny asortyment żurawi szosowo-terenowych marki Grove to 19 modeli z serii GMK – od pojazdów 3-osiowych po 8-osiowe. Zakres maksymalnych ładowności, które oferują wytwarzane przez tę firmę dźwigi to natomiast od 50 ton do 450 ton.

Używane dźwigi Liebherr na sprzedaż – najpopularniejsze modele LTM 1060 i LTM 1070

Najczęściej spotykane używane dźwigi Liebherr na sprzedaż to modele LTM 1060 i LTM 1070 o udźwigu maksymalnym odpowiednio 60 ton i 70 ton. Obie maszyny wyróżniają się kompaktową budową i wysoką skrętnością kół, dzięki której są niezwykle zwrotne. Oferują też dużą mobilność szosową i w zależności od ogumienia mogą poruszać się z prędkością do 80 km/h, a nawet do 85 km/h.

Dźwigi Liebherr znane są także z licznych innowacji technologicznych, dzięki którym udanie łączą doskonałe osiągi, wytrzymałość i dużą funkcjonalność z wygodą oraz bezpieczeństwem pracy operatora. Warto tu wspomnieć choćby jednocylindrowy system Telematic, który wysuwa i wsuwa wysięgnik teleskopowy oraz nowoczesny, intuicyjnych układ sterowania Liccon2 czy rozwiązania EcoMode i EcoDrive, które obniżają zużycie paliwa i poziom hałasu.

Dźwig Liebherr LTM 1060 to pojazd 3-osiowy z napędem na 4 lub wszystkie 6 kół. Jego obecna odsłona LTM 1060-3.1 jest produkowana od 2014 roku, ale na rynku wtórnym zainteresowaniem cieszą się też wcześniejsze generacje maszyny. Najważniejsze dane techniczne żurawia prezentują się następująco:

 • Maksymalny udźwig: 60 t
 • Maksymalny wysięg teleskopowy: 48 m;
 • Maksymalna wysokość podnośnika: 63 m;
 • Moment udźwigu: 1920 kNm;
 • Moc silnika: 367 KM.

Dźwig Liebherr LTM 1070 to z kolei najmniejsza z 4-osiowych maszyn marki z napędem na 4 koła. Jest w produkcji już od 2008 roku, ale na Mascusie są też dostępne modele z poprzedniej generacji. Kluczowe parametry:

 • Maksymalny udźwig: 70 t
 • Wysięgnik teleskopowy (promień): 50 m;
 • Maksymalna wysokość podnośnika: 65 m;
 • Moment udźwigu: 1980 kNm;
 • Moc silnika: 449 KM.

Używane dźwigi Grove – najczęściej wybierane modele GMK 3050 i GMK 3055

Wśród dźwigów Grove najpopularniejsze na rynku wtórnym są najmniejsze modele marki, czyli GMK 3050 i GMK 3055 o udźwigu 50 ton i 55 ton. Jak przystało na producenta, który specjalizuje się w żurawiach terenowych, również pojazdy szosowo-terenowe radzą sobie bardzo dobrze w wymagających warunkach. Na szosie z kolei pojadą z prędkością do 80 km/h.

Produkowane pod marką Grove dźwigi wyróżniają się niezawodnością, wydajnością i dobrym stosunkiem jakości do ceny. Pojazdy wyposażono w system niezależnego zawieszenia Megatrak, który zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia i znakomitą zwrotność. Bezpieczeństwo pracy zwiększa z kolei system blokowania wysięgnika Twin-Lock.

Dźwig Grove GMK 3050 to kompaktowy, 3-osiowy dźwig, który może przewieźć całe wyposażenie na pokładzie. Na rynku wtórym najczęściej spotykana jest poprzednia generacja modelu, produkowana w latach 2004-2017. Najważniejsze parametry żurawia to:

 • Maksymalny udźwig: 50 t
 • Wysięgnik teleskopowy (promień): 40 m;
 • Maksymalna wysokość podnośnika: 49 m;
 • Moment udźwigu: 158 kNm;
 • Moc silnika: 340 KM.

Dźwig Grove GMK 3055 to również 3-osiowy, nieco jedynie większy pojazd z napędem na 6-kół. Ostatnia wersja też produkowana była w latach 2004-2017, jednak nie doczekała się następcy. Mimo to, używane dźwigi Grove GMK 3055 ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich kluczowe dane techniczne to:

 • Maksymalny udźwig: 55 t
 • Wysięgnik teleskopowy (promień): 43 m;
 • Maksymalna wysokość podnośnika: 60 m;
 • Moment udźwigu: 155 kNm;
 • Moc silnika: 349 KM.

Zobacz także powiązany wpis: Bezpieczna praca na wysokości, czyli jak wybrać najlepsze podnośniki koszowe

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole