Bezpieczna praca na wysokości, czyli jak wybrać najlepsze podnośniki koszowe - Mascus Polska Blog

Bezpieczna praca na wysokości, czyli jak wybrać najlepsze podnośniki koszowe

1

Podnośniki koszowe znajdują szerokie zastosowanie – od branży budowlanej po sadownictwo. Jak wybrać model dopasowany do danego rodzaju pracy? Na co zwrócić uwagę, kupując podnośnik koszowy? Przyglądamy się najpopularniejszym typom i markom podnośników.

Podnośnik koszowy to urządzenie dźwignicowe, które umożliwia bezpieczną pracę na wysokościach. Najważniejszy elementem jest dostosowany do transportu ludzi i sprzętu kosz, który umieszczony jest na końcu ruchomego ramienia. Tak konstrukcja może być zamontowana na samochodzie ciężarowym lub na platformie jezdne. Często spotykane są również samojezdne podnośniki koszowe.

Urządzenia te wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykonywania pracy na wysokościach. Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie podczas mycia okien, wymiany oświetlania, wieszania reklam wielkoformatowych, konserwacji instalacji elektrycznych, a także podczas wszelkiego rodzaju prac malarskich, budowlanych, remontowych, wykończeniowych i instalacyjnych. Urządzenia te są często wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania, portach, centrach logistycznych i przeładunkowych. Podnośniki koszowe można spotkać także w sadach – umożliwiają wygodne zbieranie owoców z wysokich drzew i przeprowadzanie wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Podnośnik koszowe, używane zgodnie z zasadami BHP i obsługiwane przez operatorów z odpowiednimi uprawnieniami, są zdecydowanie praktyczniejsze i bezpieczniejsze niż rusztowania czy drabiny, zwłaszcza podczas prac na dużych wysokościach.

Rodzaje podnośników koszowych

Wybierając podnośnik koszowy, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, urządzenie należy dobrać do rodzaju pracy i warunków, w których będzie wykonywana. Pod uwagę trzeba wziąć też zasięg wysięgnika, maksymalną wysokość i dopuszczalne obciążenie.

Największy udźwig oferują podnośniki nożycowe – z tego powodu wykorzystywane są do prac rozładunkowych w halach i magazynach. Podnośniki tego typu umożliwiają pracę na wysokości 20, a nawet 30 metrów. Konstrukcja podnośnika sprawia jednak, że platforma może poruszać się tylko w pionie – urządzenia tego typu pozbawione są wysuwu poziomego, co znacznie ogranicza ich zasięg. Zdecydowanie bardziej zwrotne są podnośniki teleskopowe i wysięgnikowe. Duży zasięg boczny sprawia, że doskonale sprawdzają się w ograniczonych przestrzeniach. Podczas bardziej wymagających prac najlepiej sprawdzą się podnośniki umieszczone na samochodach ciężarowych. Wysuwane podpory gwarantują stabilność nawet na trudnym, nierównym podłożu.

Istotną kwestią jest również to, w jaki rodzaj napędu wyposażony jest podnośniki. Urządzenia z silnikami zasilanymi akumulatorami nie wydzielają spalin i mogą być bezpiecznie używane w zamkniętych pomieszczeniach – halach czy hangarach. Podnośniki z silnikami gazowymi i spalinowymi oferują zdecydowanie większą moc niż podnośniki elektrycznie. Warto pamiętać, że nie nadają się do pracy wewnątrz – spaliny powstające podczas pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia operatora i osób przebywających w pobliżu.

Używane podnośniki koszowe

Planujesz zakup podnośnika koszowego? Na aukcjach dostępnych w naszym serwisie znajdziesz szeroki wybór używanych podnośników na samochodach. Ogromnym zainteresowaniem na rynku wtórnym niezmiennie cieszą się podnośniki Ruthmann. W 1954 roku ta niemiecka firma zaprojektowała i wyprodukowała pierwszy podnośnik koszowy STEIGER. Od tego czasu maszyny z tej serii są nieustannie udoskonalane, by nadążyć za błyskawicznie się zmieniającą rzeczywistością i sprostać coraz bardziej wygórowanym oczekiwaniom użytkowników.

Podnośniki koszowe STEIGER wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa energetyczne i firmy budowlane całym świecie – cieszą się opinią niezawodnych maszyn, które sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Kolejnym popularnym producentem podnośników samochodowych jest Multitel. To włoskie przedsiębiorstwo opracowało technologię, która umożliwia wysuwanie teleskopowych wysięgników za pomocą systemu wielostopniowych cylindrów hydraulicznych, bez konieczności użycia węży czy łańcuchów. W latach osiemdziesiątych firma podjęła pierwsze próby wykorzystania stopów aluminium do produkcji wysięgników. W porównaniu do elementów stalowych elementy wykonane z aluminium są dużo lżejsze i bardziej odporne na rdzewienie.

Na aukcjach w naszym serwisie znajdziesz także używane podnośniki koszowe na samochodach Mercedes-Benz. Podnośniki tej marki gwarantują najwyższą wydajność i jednocześnie zapewniają operatorowi komfort i bezpieczeństwo. To najczęściej poszukiwanych na rynku wtórnym modeli zaliczają się podnośniki z serii Sprinter, Actros, Atego i Vario. Do popularnych producentów podnośników samochodowych zalicza się również Nissan. Używane podnośniki koszowe tego japońskiego producenta wyróżniają się bezawaryjnością i niskimi kosztami eksploatacji.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze