Popularna na polskim rynku koparka CAT na budowie.

Koparki CAT na polskim rynku – gąsienicowe, kołowe, mini

0

Lider w branży maszyn budowlanych, czyli Caterpillar, oferuje szeroki wybór koparek wszystkich ważniejszych typów. Jakie rodzaje sprzętu są często wystawiane na sprzedaż w Polsce i czym się wyróżniają? Które modele cieszą się największą popularnością? Podajemy też, ile kosztuje używana koparka CAT na podstawie zakresów cen poszczególnych maszyn na platformie Mascus.

Jakie rodzaje koparek CAT można znaleźć w serwisie Mascus?

Amerykańskie przedsiębiorstwo Caterpillar ma niemal 100-letnią historię i jest największym producentem maszyn budowlanych na świecie. Firma jest również liderem w segmencie koparek, a jej maszyny mają wyjątkowo silną pozycję na rynku wtórnym nie tylko w rodzimych Stanach Zjednoczonych, lecz także w Europie i Polsce.

Koparki Caterpillar – lub CAT, bo właśnie te litery znajdują się w logo i są skróconą nazwą marki – mogą mieć różny układ jezdny. Zdecydowanie najpopularniejsze są koparki gąsienicowe Caterpillar wyposażone w gąsienicowy układ bieżny, który zapewnia im bardzo dobre właściwości trakcyjne w terenie. W Polsce w porównaniu do innych krajów europejskich jest też stosunkowo dużo ofert na bardziej mobilne i szybsze używane koparki kołowe CAT.

Innym ważnym kryterium wyróżniającym jest masa koparki. Większe modele również dzieli na klasy wagowe, jednak w serwisach ze sprzętem ciężkim, takich jak Mascus, najczęściej osobną kategorię stanowią tylko lżejsze i bardziej kompaktowe maszyny. Są to przede wszystkim minikoparki Caterpillar, czyli modele do 7 ton, a także midikoparki CAT od 7t do 12 t.

Zanim scharakteryzujemy powyższe typy używanych koparek CAT i modele, które są najpopularniejsze na polskim rynku, warto choćby wspomnieć, że w ofercie marki Caterpillar są również inne rodzaje tych maszyn. Należy do nich na przykład taki wyspecjalizowany sprzęt jak koparki do złomu i przemysłowe CAT, koparki wyburzeniowe Caterpillar czy koparki z długim ramieniem CAT.

Najpopularniejsze modele Caterpillar – koparki gąsienicowe i ich charakterystyka

Dzięki szerokim, solidnym gąsienicom masa maszyny lepiej rozkłada się na powierzchni, co sprawia, że koparki gąsienicowe mogą pracować nawet na bardzo wymagającym podłożu. Sprawdzą się więc do zadań na terenach piaszczystych, grząskich i podmokłych czy też skalistych oraz z łatwością pokonają takie przeszkody, jak na przykład stosy gruzu. Główną wadą sprzętu gąsienicowego jest natomiast brak możliwości poruszania się po drogach publicznych.

Sprzęt marki Caterpillar to koparki gąsienicowe z solidnym napędem, które są niezawodne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Maszyny te udanie łączą też wydajność kopania, precyzję pracy i niskie koszty eksploatacji. Koparki gąsienicowe CAT znane są również z innowacyjnych technologii (np. Cat Grade ułatwia precyzyjne skarpowanie i profilowanie terenu, a Lift Assist i E-fence Assist pomagają bezpiecznie przenosić ładunki i manewrować maszyną).

Najpopularniejsze w Polsce używane modele Caterpillar to koparki gąsienicowe średniej wielkości, w tym zwłaszcza:

  • CAT 320 (masa eksploatacyjna 22000 kg lub 22600 kg, maksymalna głębokość kopania 6720 mm, moc użyteczna 109 kW lub 128,5 kW);
  • CAT 323 (masa eksploatacyjna 25000 kg, maksymalna głębokość kopania 6730 mm, moc użyteczna 128,5 kW).

Bardziej mobilne maszyny CAT – koparki kołowe

W przeciwieństwie do koparek gąsienicowych CAT, koparki kołowe potrzebują równiejszej i bardziej ubitej powierzchni, żeby móc się sprawnie poruszać. Z drugiej strony mogą szybciej przemieszczać się po miejscach pracy i między nimi, także po drogach publicznych (o ile nie przekraczają maksymalnego dopuszczalnego obciążenia na danej drodze). Wykorzystuje się je często przy pracach drogowych oraz budowie/remontach kanalizacji.

Koparki kołowe Caterpillar wyróżniają się silnikami o dobrze dobranej mocy i precyzyjnym przemieszczaniem materiału. Z racji na swoją trwałość mają też wydłużone okresy przeglądów okresowych, co zmniejsza koszty konserwacji.

Jakie są szczególnie popularne w Polsce tego typu maszyny marki CAT? Koparki kołowe z największą liczbą krajowych i europejskich ogłoszeń na platformie Mascus to Caterpillar M315 i Caterpillar M313. Pierwszy model może kopać na głębokość do 5460 mm, ma silnik o mocy 110 kW i masę 18000 kg. Druga wspomniana koparka kołowa CAT oferuję głębokość kopania do 3410 mm, ma masę 13700 kg i moc silnika 98 kW. Obie maszyny mogą poruszać się z prędkością do 35 km/h.

Minikoparki Caterpillar – które są szczególnie popularne?

Minikoparki to sprzęt gąsienicowy, który z racji na swoje wyjątkowo kompaktowe rozmiary ma bardzo wysoką manewrowość. Sprawdzi się świetnie przy lżejszych zadaniach w trudno dostępnych przestrzeniach, a dzięki szerokiej gamie osprzętu jest bardzo wielofunkcyjny.

Minikoparki CAT wyróżniają się wysoką wydajnością kopania i trwałością. Mają też precyzyjne sterowanie i wygodną kabinę z klimatyzacją, która nie zawsze jest dostępna w tym segmencie rynku. Najpopularniejsze modele to:

  • Caterpillar 302 (masa: 2262 kg lub 3050 kg, głębokość kopania 2570/2710 mm, moc 15,7 kW lub 17,6 kW);
  • Caterpillar 301 (masa: od 1775 kg do 2029 kg, głębokość kopania 2540/2570 mm, moc 15,7 kW).

Midikoparki CAT – jakie modele są najczęściej spotykane?

Midikoparki o masie eksploatacyjnej od 7 do 12 ton to rozwiązanie pośrednie pomiędzy minikoparką, a cięższymi maszynami, które ważą kilkanaście lub kilkadziesiąt ton. Łączą stosunkowo wysoką manewrowość z większą głębokością kopania i pojemnością łyżki niż w minikoparce.

Midikoparki Caterpillar znane są między innymi z dużej produktywności oraz technologii, które zwiększają bezpieczeństwo i usprawniają prace przy profilowaniu terenu. Najpopularniejszą maszyną w tej kategorii jest model CAT 308 wyposażony w silnik o mocy 51,8 kW. W zależności od wariantu koparki te oferują głębokość kopania 3815 mm lub 4643 mm oraz ważą 9105 kg albo 9245 kg.

Ile kosztuje koparka CAT? Zakres cenowy różnych modeli koparek Caterpillar

Koszt zakupu używanych koparek Caterpillar zależy od konkretnego modelu i dostępnego wyposażenia, lecz także innych czynników, w szczególności rocznika maszyny i jej przebiegu oraz ogólnego stanu technicznego. Ile więc kosztuje koparka CAT? Ceny najpopularniejszych modeli w poszczególnych kategoriach wyglądają następująco.

  • Caterpillar 320 (koparka gąsienicowa): od ok. 150 tys. zł do ok. 700 tys. zł.
  • CAT M315 (koparka kołowa): od ok. 85 tys. zł do ok. 650 tys. zł.
  • Caterpillar 302 (minikoparka): od ok. 75 tys. zł do ok. 180 tys. zł.
  • CAT 308 (midikoparka): od ok. 135 tys. zł do ok. 400 tys. zł.

Nie tylko koparki CAT – używany i nowy sprzęt marki w serwisie Mascus

Wśród maszyn budowlanych Caterpillar na Mascus.pl znajdziesz zróżnicowane oferty z różnych kategorii. Oprócz koparek dostępne są również między innymi:

Łącznie na platformie Mascus jest ponad 13 tys. ogłoszeń z krajów europejskich, w tym ponad 3 tys. ofert z Polski na sprzęt marki Caterpillar.

Sprawdź powiązane wpisy o koparkach i koparko-ładowarkach:

Koparko-ładowarki – poznaj marki najpopularniejsze na polskim i europejskim rynku | Mascus Blog Polska

Nowa koparko-ładowarka 3CX ECO 2023 | Mascus Blog Polska

Specyfikacja techniczna koparko-ładowarek Caterpillar – model 428 i 432 | Mascus Blog Polska

Zastosowanie minikoparek do 2 ton | Mascus Blog Polska

Używane koparki gąsienicowe w serwisie Mascus – najpopularniejsze marki | Mascus Blog Polska

Specyfikacja koparko-ładowarek JCB seria CX | Mascus Blog Polska

Najpopularniejsze marki koparek na rynku maszyn użwanych w pierwszej połowie 2020 roku | Mascus Blog Polska

Niezawodne marki koparko-ładowarek | Mascus Blog Polska

Popularne marki minikoparek do 7 ton | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole