Zastosowanie minikoparek do 2 ton

Zastosowanie minikoparek do 2 ton

0

Najlżejsze i najmniejsze minikoparki, czyli o masie do 2 ton, są bardzo wszechstronne i znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i nie tylko. Sprawdzą się zarówno do prac w trudniejszym terenie, jak i wewnątrz budynków. Wyjaśniamy, gdzie i do czego wykorzystuje się te maszyny, jak je transportować i jaki mogą mieć osprzęt. Wskazujemy też najpopularniejsze marki i modele minikoparek używanych i nowych, które są dostępne na Mascus.pl.

Minikoparki gąsienicowe do 2 ton – napęd i transport

Do minikoparek zwykle zalicza się maszyny o masie do 7 ton. Wśród najlżejszego i najmniejszego sprzętu do 2 ton ogromną większość stanowią minikoparki gąsienicowe. Napęd gąsienicowy sprawia, że kompaktowe koparki świetnie radzą sobie nawet w trudnym terenie i są bardzo zwrotne. Często wykorzystuje się gąsienice gumowe, które są lżejsze niż metalowe, a do tego sprawdzają się też przy pracy na betonie i innym twardym podłożu.

Co więcej, chociaż koparki gąsienicowe są wolniejsze niż kołowe i nie można się nimi poruszać po drogach publicznych, transport sprzętu o tak niewielkiej wadze i wymiarach nie sprawi wielu problemów. Przy jednej maszynie wystarczy mała przyczepka, którą uciągnie samochód osobowy, a kierowca potrzebuje jedynie prawa jazdy kategorii B, o ile waga zestawu pojazdów wraz z przewożoną koparką nie przekracza 3,5 tony. Jeśli koparka minikoparka waży do około 1,8 tony, najczęściej tak właśnie będzie. Przy łącznej masie zestawu od 3,5 t do 7 t wymagane jest natomiast prawo jazdy kategorii B+E.

Minikoparki do 2 ton – gdzie i do czego są wykorzystywane?

Najlżejsze minikoparki używane są wszędzie tam, gdzie większe maszyny nie poradzą sobie lub nie są optymalnym wyborem ze względu na zbyt duże gabaryty i masę oraz ograniczoną zwrotność. Tak kompaktowy i lekki sprzęt radzi sobie świetnie nie tylko w ciasnych przestrzeniach w miastach, ale także wewnątrz budynków i hal (często przejedzie przez drzwi bez futryn i może pracować nawet na wyższych kondygnacjach). Minikoparki gąsienicowe sprawdzą się też w wymagającym terenie otwartym. Niestraszne im nierówności, strome hałdy czy podmokły grunt.

Oprócz szeroko pojętej branży budowlanej, maszyny do 2 ton znajdują czasem zastosowanie również w rolnictwie i ogrodnictwie, zakładach produkcyjnych czy przemyśle drzewnym. Przede wszystkim wykorzystuje się je jednak w pracach ziemnych ogólnobudowlanych oraz elektroinstalacyjnych, wodno-kanalizacyjnych i gazowniczych, czy też związanych z kształtowaniem terenu. Minikoparki takie umożliwiają między innymi:

 • wykopy pod fundamenty, również o skomplikowanym kształcie;
 • wykopy pod przewody instalacyjne (np. kable energetyczne i światłowodowe);
 • wykopy pod przyłącza gazu oraz instalacji wodnych i kanalizacyjnych;
 • budowie i oczyszczaniu rowów melioracyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz stawów i zbiorników retencyjnych;
 • wykonywanie otworów pod słupy, ogrodzenia i inne konstrukcje inżynierskie;
 • prace brukarskie i nasadzenia.

Dodatkowy osprzęt i zastosowanie najmniejszych minikoparek

Minikoparki do 2 ton swoją wszechstronność zawdzięczają nie tylko kompaktowej konstrukcji, lecz także wielości dodatkowych narzędzi roboczych, które mogą wykorzystywać. Oprócz standardowych rodzajów łyżek podsiębiernych i skarpowych są to między innymi:

 • łyżki chwytakowe (sprawdzają się np. do układania kostki brukowej czy transportu belek i konarów drzew);
 • młoty (przydatne do rozkruszania materiałów i prac wyburzeniowych);
 • wiertnice (służą do wiercenia pionowych dziur np. pod nasadzenia czy ogrodzenie);
 • powertilty (instalacje, które umożliwiają obrót narządu o 90 stopni w obie strony);
 • szybkozłącza (pozwalają na zamontowanie innych narzędzi, niekompatybilnych z samą minikoparką);
 • spychacz w przedniej części (można go wykorzystać do wyrównywaniu podłoża, zbierania gruzu lub odśnieżania).

Najpopularniejsze minikoparki używane i nowe do 2 ton dostępne w serwisie Mascus.pl

Na Mascus.pl jest około 1000 ogłoszeń na minikoparki używane i nowe o masie do 2 ton, w tym kilkadziesiąt z Polski. Wśród lokalnych ofert najwięcej jest maszyn takich producentów jak JCB, Takeuchi, Kubota, Bobcat i Volvo. Rzecz jasna w serwisie jest też dostępny inny sprzęt, w tym nieco cięższe minikoparki do 7 ton, midikoparki 7t-12t oraz jeszcze większe koparki gąsienicowe i koparki kołowe.

Minikoparki marki JCB do 2 ton

Minikoparki JCB to jedne z najpopularniejszych tego typu maszyn na świecie, a w krajach anglojęzycznych – wręcz ich synonim. Oferty na sprzęt tej brytyjskiej marki są najliczniejsze wśród polskich ogłoszeń w segmencie do 2 ton na Mascus.pl. Najwięcej minikoparek JCB jest natomiast w województwie wielkopolskim.

Maszyny marki wyróżniają się dobrym stosunkiem mocy do masy, łatwością manewrowania i wysokim komfortem pracy operatora. Na rynku wtórnym zainteresowaniem klientów cieszą się zwłaszcza modele:

 • JCB 8018 o wadze 950 kg, zasięgu do 3,11 m i maksymalnej głębokości kopania 1,69 m;
 • JCB 8008 o wadze 1660 kg, zasięgu 4,25 m i głębokości kopania 2,81 m.

Minikoparki marki Takeuchi do 2 ton

W 1971 roku japoński producent maszyn budowlanych Takeuchi stworzył pierwszą na świecie koparkę o niewielkich rozmiarach wyposażoną w obrotową kabinę. Również dziś minikoparki Takeuchi do 2 ton mają mocną pozycję na rynkach w wielu krajach, w tym w Polsce.

Maszyny te cechuje wysoka wydajność, duża zwrotność i wszechstronność. Najwięcej krajowych ogłoszeń na minikoparki Takeuchi pochodzi z województwa opolskiego. Najczęściej spotykane modele to zaś:

 • Takeuchi TB216 (waga 1845 kg, zasięg 4,09 m, głębokość kopania 2,39 m);
 • Takeuchi TB016 (waga 1700 kg, głębokość kopania 2,375 m, 2,845 m).

Minikoparki marki Kubota do 2 ton

Dużą popularnością wśród maszyn o wadze o 2 ton cieszą się również minikoparki Kubota. Japoński koncern o ponad 130-letniej historii jest obecny w Polsce od niemal 20 lat. Kompaktowy sprzęt marki wyróżnia się prostotą obsługi oraz nowoczesnymi układami hydraulicznymi i niezawodnymi silnikami.

Największy wybór wśród krajowych ofert na minikoparki Kubota jest w województwie wielkopolskim. Najpopularniejszym modelem do 2 ton na krajowym rynku jest z kolei Kubota KX016. Maszyna ma zasięg do 3,79 m, kopie na głębokość maksymalną 2,25 m i waży 1540 kg.

Minikoparki marki Bobcat do 2 ton

Marka Bobcat jest częścią koreańskiego koncernu Doosan Group, ale została założona w Stanach Zjednoczonych. Już od lat 60. ubiegłego wieku specjalizuje się w produkcji kompaktowego sprzętu budowlanego i rolniczego, więc nic dziwnego, że także dziś minikoparki Bobcat cieszą się uznaniem klientów w Polsce i wielu innych krajach.

Wyróżnia je zwłaszcza wysoka jakość wykonania i niezawodność, a także duża stabilność i manewrowość. Najczęściej ogłaszany w kraju model do 2 ton to Bobcat E16, który waży 1640 kg, ma maksymalną głębokość kopania 2,42 m oraz zasięg aż 4,15 m. Najliczniejsze są zaś ogłoszenia na minikoparki Bobcat z województwa wielkopolskiego.

Minikoparki marki Volvo do 2 ton

Założony w Szwecji koncern Volvo jest najbardziej znany jako drugi na świecie wytwórca samochodów ciężarowych, ale należy też do 10 największych producentów sprzętu budowlanego. Chociaż minikoparki Volvo ustępują popularnością ciężarówkom, nadal mają silną pozycję na europejskim i polskim rynku.

Maszyny cieszą się opinią trwałych i niezawodnych, a do tego mają dużą moc przy efektywnym wykorzystaniu paliwa. Najwięcej krajowych ogłoszeń dotyczy minikoparek Volvo z województwa mazowieckiego, a szczególnie popularne w Polsce są modele:

 • Volvo EC18 (waga 1770 kg, głębokość kopania 2,097 m, zasięg 3,856 m);
 • Volvo EC15 (waga 1640 kg, głębokość kopania 2,12 m, zasięg 3,856 m).

Sprawdź powiązane wpisy o koparkach:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole