Podnośnik teleskopowy samojezdny popularnej marki.

Podnośniki teleskopowe – popularne marki i modele na europejskim rynku używanych maszyn budowlanych

0

Dzięki konstrukcji z wysuwanym ramieniem, podnośnik teleskopowy będzie odpowiedni przy pracach na dużych wysokościach. Wybór nowych i używanych maszyn jest przy tym naprawdę duży. Charakteryzujemy 4 najpopularniejsze marki podnośników teleskopowych samojezdnych w Europie dostępnych w serwisie Mascus. Wskazujemy też, jakie używane modele tych producentów są najczęściej ogłaszane i ile mogą kosztować.

Zalety podnośników teleskopowych samojezdnych

Podnośnik teleskopowy, nazywany też zwyżką teleskopową ma zwykle największy maksymalny zasięg w porównaniu do innych rodzajów podnośników. Dzięki konstrukcji z prostym, wysuwanym ramieniem zakończonym podestem roboczym (koszem), wysokość i wysięg boczny maszyny można łatwo dostosować do konkretnego zadania. Zwyżka teleskopowa sprawdza się więc dobrze do prac na większych wysokościach i oferuje duże możliwości przy stosunkowo niewielkich gabarytach i masie.

Napęd spalinowy lub elektryczny sprawia, że podnośniki teleskopowe samojezdne mogą łatwo dotrzeć tam, skąd ramię sięgnie do miejsca pracy. Sprzęt z napędem elektrycznym stosuje się głównie wewnątrz pomieszczeń, bo nie emituje spalin ani hałasu. W większości prac budowlanych – na przykład na budynkach, przy montażu konstrukcji stalowych, czy z liniami wysokiego napięcia – częściej wykorzystuje się jednak modele spalinowe z silnikiem Diesla.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze marki i modele używanych podnośników teleskopowych z europejskich ogłoszeń na platformie Mascus, czyli sprzęt takich producentów, jak Genie, JLG, Haulotte i Aichi.

Podnośniki teleskopowe Genie

Założona w 1966 roku amerykańska marka Genie od początku specjalizuje się w podnośnikach. W 2002 firma stała się częścią koncernu Terex, co dodatkowo wzmocniło jej pozycję na rynku. Podnośniki teleskopowe Genie należą do najpopularniejszych tego typu maszyn na świecie. Wyróżniają się zwłaszcza wysoką wydajnością pracy i dostępnością operacyjną oraz dużymi zasięgami.

Najpopularniejszym modelem tej marki na Mascus.pl jest Genie S65 – podnośnik teleskopowy samojezdny kołowy z silnikiem Diesla. Maksymalna wysokość robocza maszyny wynosi 21,80 m, wysięg boczny to 17,10 m, a udźwig platformy – 227 kg. W zależności między innymi od rocznika i liczby przepracowanych roboczogodzin, ceny sprzętu wahają się od około 60 tys. zł do ponad 300 tys. zł (bez VAT).

Często ogłaszana jest też większa zwyżka teleskopowa Genie S85 o udźwigu 227 kg, której wysokość robocza oraz wysięg boczny wynoszą odpowiednio 27,91 m i 23,32 m. Podobnie jak mniejszy model, ma też platformę obracaną hydraulicznie w zakresie -80°/+80°. Koszt sprzętu to wydatek minimum 70 tys. zł, a maksymalnie nawet 500 tys. zł i więcej.

Podnośniki teleskopowe JLG

Firma JLG to drugi obok Genie największy producent zwyżek teleskopowych ze Stanów Zjednoczonych, który wytwarza również pozostałe rodzaje podnośników, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do pracy na wysokościach. Podnośniki teleskopowe JLG znane są dobrych parametrów, w tym udźwigów oraz wytrzymałych i niezawodnych konstrukcji.

Napędzany silnikiem wysokoprężnym JLG 660 to najczęściej spotykany model tego producenta wśród europejskich ogłoszeń. Sprzęt ma wysokość roboczą 20,02 m, wysięg boczny 17,4 m oraz udźwig platformy 249,48 kg. Podobnie jak wiele innych maszyn tej marki ma bardzo intuicyjny i komfortowy dla operatora system sterowania. Zakup tego podnośnika teleskopowego wymaga od 60 do około 300 tys. zł.

Popularnością cieszą się też jednak nieco większe modele, takie jak JLG 860. Jest to zwyżka teleskopowa o wysięgu bocznym 22,86 m, maksymalnej wysokości 26,21 m i udźwigu 226,80 kg. Zakres cen tych maszyn na Mascus.pl to 89-335 tys. zł.

Podnośniki teleskopowe Haulotte

Wśród maszyn europejskich firm najsilniejszą pozycję na rynku mają podnośniki teleskopowe Haulotte. Francuska firma o prawie 100-letniej historii jest trzecim co do wielkości producentem podnośników na świecie. Zwyżki teleskopowe tej marki to szeroki zakres wysokości do wyboru, innowacyjne rozwiązania techniczne i dobre właściwości jezdne w terenie.

Do najczęściej ogłaszanych modeli należy kompaktowy Haulotte H16 (wysokość 16,1 m, wysięg boczny 12,3 m, udźwig 250 kg). Ceny maszyn w serwisie Mascus zaczynają się już od 38 tys. zł i sięgają około 100 tys. zł.

Popularne wśród użytkowników są również podnośniki teleskopowe samojezdne Haulotte H23. Sprzęt ma udźwig 230 kg oraz wysokość 22,5 m i wysięg boczny 18,3 m. Na zakup najczęściej trzeba przeznaczyć 60-130 tys. zł. Oba wspomniane modele zwyżek teleskopowych Haulotte występują też w opcjach z podwójnym udźwigiem.

Podnośniki teleskopowe Aichi

Nasze zestawienie zamykają popularne w Europie maszyny japońskiej marki Aichi założonej w 1962 roku. Podnośniki teleskopowe Aichi wyróżniają się między innymi wydajnością, solidnym wykonaniem i możliwością pracy w trudnych warunkach terenowych.

Do najpopularniejszych zwyżek teleskopowych tej marki należą modele wyposażone w napęd gąsienicowy, takie jak Aichi SR182. Kluczowe parametry sprzętu to: maksymalny wysięg 16,5 m, wysokość 20 m; udźwig 250 kg. Koszt zakupu używanej maszyny na platformie Mascus to od 43 do 157 tys. zł.

Nie brakuje też ofert na bardziej kompaktowy i nowocześniejszy, gąsienicowy podnośnik samojezdny teleskopowy Aichi SR12. Udźwig maszyny również wynosi 250 kg, lecz wysokość to 12 m, a wysięg boczny – 11 m. Zakres cen to z kolei 65-265 tys. zł.

Pozostałe podnośniki dostępne na platformie Mascus

Warto pamiętać, że wśród podnośników i platform w serwisie Mascus są też inne rodzaje sprzętu. Należą do nich między innymi:

  • Podnośniki nożycowe – zapewniają maksymalną stabilność przy dość dużej wysokości podnoszenia w pionie (bez wysuwu poziomego);
  • Podnośniki przegubowe – pozwalają dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, bo ramię zapewnia bardzo dużą manewrowość dzięki kilku przegubom;
  • Podnośniki masztowe – dzięki kompaktowym rozmiarom, te pionowe podnośniki mogą pracować w ciasnym przestrzeniach, takich jak na przykład korytarze czy przejścia pomiędzy regałami.

Sprawdź powiązane wpisy o podnośnikach i dźwigach:

Wózki podnośnikowe z operatorem na wysokości. Elevah to dobry wybór. | Mascus Blog Polska

Wybór używanego dźwigu w 2021 roku – Liebherr vs Grove | Mascus Blog Polska

Współpraca Mascus z Podnosniki.pl | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole