Samochody pomocy drogowej – co warto wiedzieć przed zakupem? Blog Mascus Polska

Samochody pomocy drogowej – co warto wiedzieć przed zakupem?

0

Samochody pomocy drogowej zaliczane są do grupy pojazdów specjalnych. Ich parametry techniczne i obowiązkowe wyposażenie są szczegółowo określone w przepisach. Jakie wymagania musi spełniać samochód pomocy drogowej? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Czym jest pojazd specjalny?

Pomoc drogowa to usługa polegająca na transportowaniu pojazdów, które na skutek awarii lub wypadku nie są w stanie przemieszczać się samodzielnie. Transportowanie uszkodzonych pojazdów wymaga użycia odpowiedniego sprzętu – holownika lub lawety. W świetle przepisów pojazdy wykorzystywane w pomocy drogowej zaliczane są do grupy pojazdów specjalnych. Definicja określenia „pojazd specjalny” zawarta jest w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W świetle przepisów „pojazd specjalny” oznacza „pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji” (art. 2 pkt 36). Do pojazdów specjalnych obok pojazdów pomocy drogowej zaliczają się również m.in. pojazdy wykorzystywane do odśnieżania i oczyszczania dróg, food trucki, pojazdy ratownicze i pożarnicze, mobilne laboratoria.

Pomoc drogowa – wyposażenie pojazdu specjalnego

Obowiązkowe wyposażenie pojazdów specjalnych jest szczegółowo doprecyzowane w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Z §38 ust. 1 rozporządzenia jasno wynika, że pojazdy pomocy drogowej powinny być wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy żółty. Sygnał powinni być widoczny dla innych uczestników ruchu z odległości co najmniej 150 m.

W §38 ust. 2 wymienione są kolejne obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu pomocy drogowej. Nadwozie lub kabina kierowcy powinny być barwy żółtej. Dopuszczalne jest też oznaczenie samochodu pasem barwy żółtej (o szerokości od 8 do 15 cm), który powinien zostać umieszczony poniżej dolnej krawędzi okien. Pojazd pomocy drogowej musi być wyposażony w nadwozie przystosowane konstrukcyjnie do przewozu uszkodzonych pojazdów lub w hol giętki i hol sztywny. Hol powinien umożliwiać bezpieczne holowanie pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym i hamulcowym. W wyposażeniu pojazdu pomocy drogowej powinien znaleźć się także ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej, który można umieścić na holowanym pojeździe. Wymagany jest także dodatkowy zestaw świateł tylnych, które można zainstalować na pojeździe holowanym, jeżeli światła tego pojazdu są zakryte.

Pojazd, który nie spełnia tych wymagań, może zostać przerobiony na pojazd specjalny – można zrobić to, korzystając z usług warsztatu posiadającego wymagane uprawnienia.

Holowniki i lawety na sprzedaż w serwisie Mascus

Planujesz rozpocząć działalność jako pomoc drogowa, a może rozważasz zakup dodatkowych pojazdów do firmowej floty? W naszym serwisie znajdziesz szeroki wybór używanych pojazdów pomocy drogowej. Zakup pojazdu z rynku wtórnego pozwoli Ci zaoszczędzić sporą kwotę, którą możesz przeznaczyć na rozwój swojej działalności. Używane lawety i holowniki samochodowe mogą posłużyć Ci przez długie lata. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto postawić na pojazdy sprawdzonych marek. Do takich z pewnością zaliczają się pojazdy pomocy drogowej Mercedes-Benz. Ta niemiecka marka jest znana na całym świecie z produkcji niezawodnych i niezwykle trwałych pojazdów. Kolejną wartą uwagi marką jest Iveco. Samochody specjalne tego włoskiego producenta wyróżniają się satysfakcjonującymi osiągami i ekonomiczną pracą.

W naszym serwisie znajdziesz setki używanych lawet i holowników. Dzięki prostej wyszukiwarce bez problemu znajdziesz pojazd specjalny, który odpowiada Twoim potrzebom. Za pomocą prostych filtrów możesz określić interesujący Cię przedział cenowy, marki i roczniki. Wszystkie ogłoszenia możesz przeglądać bez konieczności rejestracji. Warto jednak zdecydować się na założenie konta – po zarejestrowaniu się zyskasz dostęp do dodatkowych funkcji, które ułatwią Ci poszukiwania. Za pośrednictwem naszego serwisu szybko skontaktujesz się z osobą, która dodała ogłoszenie. Za pomocą formularza on-line możesz zadać pytania dotyczące sprzedawanego pojazdu i ustalić szczegóły transakcji.

Jeżeli nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego pojazdu, możesz umieścić na naszej stronie ogłoszenie „Kupię”. Dzięki tej funkcji możesz zgłosić chęć kupienia konkretnego pojazdu – informacja trafi do współpracujących z nami sprzedawców. Zakupy w naszym serwisie są naprawdę proste!

Sprawdź powiązane wpisy w kategorii Transport:

Przegląd używanych samochodów ciężarowych z Niemiec - Blog Mascus Polska
Używane samochody ciężarowe z Niemiec – przegląd popularnych marek
Najlepsze ciągniki siodłowe w Polsce i USA - Mascus blog
Najlepsze ciągniki siodłowe w Polsce i w USA

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole