Najczęściej wybierane typy samochodów dostawczych i vanów wśród przedsiębiorców

Najczęściej wybierane typy samochodów dostawczych i vanów wśród przedsiębiorców

0

Nie każde przedsiębiorstwo potrzebuje ciężkich, drogich i specjalistycznych aut ciężarowych, by sprawnie i ekonomicznie przewozić towary i świadczyć swoje usługi. Dla wielu firm wystarczający jest zakup jednego, bądź kilku samochodów dostawczych o masie własnej do 3.5t. Kiedy będą one najlepszym rozwiązaniem? Jakie wyróżniamy typy aut dostawczych? Przedstawiamy najciekawsze opcje wraz z ich największymi zaletami.

Samochody dostawcze – typy nadwozia i ich zalety

Dostawczak dostawczakowi nierówny. Z uwagi na budowę nadwozia można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów, do których zaliczamy:

  • Vany  – pierwszym wyborem wielu firm są vany. Jest to niezwykle uniwersalny typ auta dostawczego, który charakteryzuje się sztywnym dachem, odchylanymi drzwiami z tyłu i najczęściej przesuwanymi drzwiami na jednym, bądź obydwu bokach auta. Producenci oferują szeroki wachlarz dostępnych konfiguracji vanów, więc na rynku można spotkać wersje przeznaczone głównie do transportu ładunku (z przeważnie 3-osobową szoferką) jak i auta z kilkoma rzędami siedzeń, które sprawdzą się jako pojazdy brygadowe, np. w firmie budowlanej. Łączą one duże możliwości załadunkowe z opcją transportu osób, co jest głównym czynnikiem przemawiającym za ich zakupem.
  • Pick-upy  – choć pick-upy kojarzymy najczęściej z Ameryką, także w Polsce ten typ auta dostawczego jest stosunkowo często spotykany na drogach. Pierwszym wyborem nie jest jednak Dodge RAM czy Ford F150, a modele IVECO, Renault czy Mercedes-Benz. Zamontowana i samodzielna względem kabiny skrzynia wyposażona jest w składane burty, które umożliwiają łatwy załadunek. Niekiedy do burt przymocowany jest dodatkowy stelaż, na którym możliwe jest zamontowanie ochronnej plandeki. Tak skonfigurowany pick-up to świetna alternatywa dla pojazdów ciężarowych typu “firanki”, jeśli przewożone przez daną firmę materiały i produkty nie mają zbyt dużych gabarytów. Pick-upy nadają się też do przewozu towarów sypkich.
  • Chłodnie  – w przypadku towarów szybko psujących się, do których zaliczamy nie tylko żywność, ale także kwiaty czy produkty farmaceutyczne, konieczny jest zakup auta dostawczego o zabudowie typu “chłodnia”. Dzięki agregatom chłodniczym i systemom czujek możliwe jest ustawienie stałej lub zmiennej temperatury na cały czas przewozu, a specjalistyczny termograf rejestruje warunki. Daje to gwarancję, że odbiorca nie będzie mógł zarzucić błędów po stronie dostawcy, jeśli odebrany towar nie spełni jego oczekiwań.
  • Auta dostawcze z zamkniętą skrzynią – podobnie jak Vany, auta ze skrzynią zamkniętą mają sztywne ścianki i drzwi, pozwalające na sprawny rozładunek. Skrzynia nie jest jednak jedną bryłą wraz z kabiną. Auta ze skrzynią zamkniętą świetnie sprawdzają się w firmach kurierskich, dzięki łatwej możliwości montażu windy do towarów i dużej przestrzeni ładunkowej.

Cechy wspólne wszystkich aut dostawczych? Przede wszystkim niski koszt zakupu i utrzymania w porównaniu z typowym autem ciężarowym. Ich masa własna nieprzekraczająca 3.5t sprawia, że do prowadzenia dostawczaków nie są wymagane dodatkowe uprawnienia i wystarczające jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Ograniczenie wagi auta sprzyja także jego osiągom w warunkach miejskich. Niewielkie gabaryty busów, pick-upów czy chłodni nie wymuszają na właścicielu posiadania dużej bazy logistycznej.

Używane auta dostawcze cieszące się dużą popularnością

Z modeli dostępnych na rynku można wyróżnić kilka cieszących się wyjątkowym powodzeniem. Przemawiają za tym konkretne przesłanki. Szczególną uwagę warto zwrócić na następujące propozycje:

  • Ford Transit – na rynku niemal od 70 lat. W nowszych generacjach montowane były silniki diesla, głównie 2.3L Duratec, 2.2 TDCI oraz 2.4 TDCI. Łączą one przyzwoite osiągi z dobrą kulturą pracy i niewielkim apetytem na paliwo. Wyjątkiem są jednostki o mocy 85 KM. To odrobinę za mało, by zapewnić sprawne przemieszczanie się po mieście i na trasie.
  • Renault Master – niezwykle uniwersalny model, dostępny jako Van, skrzynia, pick-up i chłodnia. W 3 generacji, która debiutowała w 2010 r., pojawił się wyjątkowo dobrze oceniany silnik wysokoprężny z oznaczeniem dCi o pojemności 2.3l. Nawet bazowa wersja o mocy 100 KM zbiera pozytywne opinie wśród użytkowników.
  • Citroen Jumper – w tym miejscu równie dobrze można by przywołać Peugeot Boxer oraz Fiata Ducato, czyli bliźniacze modele Jumpera. Nie ma sensacji jeśli chodzi o gamę silników. W obecnej generacji (od 2014 r.) Dostępne są wyłącznie jednostki wysokoprężne o mocy 110KM, 130KM i 160KM. Idąc z duchem elektryfikacji, w przyszłości jednostki napędowe będą z pewnością czerpać moc z wbudowanych baterii.
  • Volkswagen Crafter – w odróżnieniu od konkurencji, Crafter pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2006 r. Najnowsze wersje cechuje bardzo bogate wyposażenie bazowe oraz wiele dodatków opcjonalnych, takich jak reflektory w technologii LED z doświetlaniem zakrętów, czy adaptacyjny tempomat. Przekłada się to jednak na wyższą cenę.

Znajdź auto dostawcze dla Twojej firmy

Twoja firma ciągle się rozwija i potrzebuje auta dostawczego? Sprawdź aktualne ogłoszenia używanych samochodów dostawczych i vanów i zobacz jakie są ceny rynkowe poszczególnych modeli. Przeglądając oferty warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich warunkach auto będzie wykorzystywane przez zdecydowaną większość czasu. Jeśli przewożone ładunki mają niestandardowe wymiary, ale niewielką wagę, nie ma sensu dopłacać do dużej pojemności i mocy silnika. Ta wstępna analiza będzie gwarancją zadowolenia z zakupu.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole