Porównanie marek Skiderów na blogu Mascus Polska

Porównanie znanych marek skiderów – czym się różnią, a jakie elementy mają wspólne?

0

Trudno wyobrazić sobie obecnie pracę przy wyrębie lasu bez zastosowania wysoce wyspecjalizowanego ciężkiego sprzętu do transportu dłużycy – przede wszystkim skiderów. Dzięki nim, zrywka staje się niezwykle efektywna. Proces przebiega szybciej, jest mniej kosztowny, a sam surowiec natomiast jest mniej narażony na uszkodzenia. Dodatkowo półpodwieszenie sprawia, że negatywny wpływ na runo leśne i wierzchnie warstwy gleby jest mniejszy niż w przypadku tak zwanego transportu wleczonego. Wśród marek skiderów, można wymienić kilkanaście nazw. Jednak prawdziwych liderów tego rynku jest zaledwie kilku, wśród nich na pewno amerykańskie przedsiębiorstwo John Deere, Caterpillar oraz Timberjack – to ostatnie już nie funkcjonuje, ale używane maszyny tego producenta są wciąż niezwykle cenione. Z czego wynika tam mocna pozycja tych marek skiderów?

Skidery John Deere

Markę John Deere niespecjalnie trzeba przedstawiać – to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu rolniczego od I połowy XIX wieku. Firma zatrudnia blisko 75 tysięcy osób, a w swojej ofercie ma praktycznie każdy dostępny na rynku rodzaj sprzętu rolniczego, budowlanego, a także leśniczego. Maszyny i ciężki sprzęt tego producenta charakteryzują się przede wszystkim niezawodnością, która wynika z wykorzystania komponentów wysokiej jakości, a także prostoty konstrukcji. Po przejęciu marki Timberjack, John Deere stał się największym producentem sprzętu leśnego na świecie – szacuje się, że jego maszyny to 45% tego rynku.

Wspomniana charakterystyka maszyn dotyczy także skiderów John Deere. W ofercie Mascus można znaleźć kilkanaście modeli tych maszyn. Do najpopularniejszych należy zdecydowanie 648. Jest to niezwykle udana konstrukcja, której egzemplarze w bardzo dobrym stanie mogą pochodzić nawet z lat 80. Wszystko dzięki niezwykłej wytrzymałości i jakości zastosowanych podzespołów. Nowsze modele, pochodzące już z XXI wieku, mogą poszczycić się również niezwykle niskim zużyciem paliwa, więc pomimo tego, że ich zakup będzie z pewnością droższy, koszty eksploatacji będą relatywnie nieduże.

Wśród innych popularnych modeli zdecydowanie warto wspomnieć też 748, którego pierwsze egzemplarze na rynku pojawiły się na początku XXI wieku i charakteryzują się bardzo dobrymi osiągami – przede wszystkim jednym z najlepszych współczynników mocy do masy. Użytkownicy, którzy szukają nieco tańszego oraz kompaktowego sprzętu, mogą zwrócić uwagę na model 540.

Skidery Caterpillar

Caterpillar to również amerykańskie przedsiębiorstwo – jeszcze większe od firmy John Deeree, omawianej powyżej. Zatrudnia ponad 100 tysięcy pracowników i słynie przede wszystkim z produkcji sprzętu budowlanego i używanego w przemyśle wydobywczym. Istotną część stanowią też jednak maszyny rolnicze i leśnicze. Skidery Caterpillar cieszą się opinią niezwykle wydajnych i niezawodnych. Przy regularnym serwisie eksploatacyjnym mogą odwdzięczyć się nawet 10 tysiącami roboczogodzin bez poważnych napraw.

Wśród najpopularniejszych modeli używanych skiderów Caterpillar jest 525. Wprowadzono go na rynek w latach 90. XX wieku. Użytkownicy doceniają ten model za efektywność pracy, a także niezwykłą zwrotność – skider ma typową dla tego typu sprzętu konstrukcję przegubową, ale dodatkowo jest też dość krótki, co znacznie zmniejsza promień skrętu i pozwala na wygodną pracę nawet przy niewielkiej przestrzeni.

Firmy, które potrzebują bardziej wydajnego sprzętu, mogą postawić na skider Caterpillar 545. Jest to podobna konstrukcja, do modelu omawianego wyżej, ale jest większy, ma też większą ładowność oraz moc.

Skidery Timberjack

Firma Timberjack to kanadyjskie przedsiębiorstwo, które wyspecjalizowało się w produkcji sprzętu leśnego. Zaczęło swoją działalność w latach 50. XX wieku. Nowatorskie podejście przedsiębiorstwa szybko dostrzeżono i zostało ono wykupione przez giganta produkcji komponentów przemysłowych – Eaton Corporation. W połowie lat 80. Timberjack został wykupiony i znów stał się niezależną spółką. Szybko jednak związał się z fińskim przedsiębiorstwem Rauma-Repola. W tym układzie Timberjack funkcjonował do 2000 roku, kiedy to został wykupiony przez firmę John Deree, która to ostatecznie w 2006 roku zakończyła produkować sprzęt pod marką Timberjack.

Z krótkiego rysu historycznego może wynikać, że Timberjack nie odniósł dużego sukcesu – to jednak błędne założenie. Częste przejęcia wynikały przede wszystkim z wysokiej innowacyjności przedsiębiorstwa, z którego chcieli korzystać coraz więksi gracze na rynku. Również skidery Timberjack od zawsze charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym.

Wśród modeli dostępnych w ofercie Mascus znaleźć można między innymi serię 450. Użytkownicy cenią ją za niski relatywnie nisko koszt zakupu, który jednocześnie idzie w parze z wysoką niezawodnością i rozsądnym zużyciem paliwa. Użytkownicy, którzy poszukują większego sprzętu, mogą postawić na również popularny model 460 – wymaga więcej miejsca do pracy, ale w zamian oferuje większą wydajność.

Skider – niezbędny do pracy w lesie

Każdy, kto zajmuje się profesjonalnie wyrębem lasu, nie powinien zastanawiać się, czy skider jest mu w ogóle potrzebny. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. To sprzęt, który poradzi sobie w trudnych warunkach. Dzięki przegubowej konstrukcji potrzebuje znacznie mniej przestrzeni do pracy niż na przykład forwarder,  a dodatkowo, przez zastosowanie specjalnych opon oraz zawieszenia poradzi sobie nawet w grząskim terenie. Przyczepność można dodatkowo poprawić, stosując łańcuchy. Dzięki skiderom, praca przy transporcie dłużycy z trudno dostępnych terenów będzie zdecydowanie bardziej efektywna, a tym samym pozwoli szybciej skończyć pracę i uzyskać większy zysk.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole