Rębaki leśne

Rębaki leśne – rodzaje, zastosowanie i najbardziej znane marki

0

Rębaki umożliwiają rozdrobnienie drewna na mniejsze elementy, które zwane są zrębami. Maszyny te są powszechnie wykorzystywane w przemyśle tartacznym, sprawdzają się także podczas prac leśnych i ogrodniczych. Dowiedz się, jak działają, i poznaj najpopularniejszych światowych producentów tych urządzeń.

Rębaki leśne – zastosowanie

Rębaki to maszyny, które wykorzystywane są do mielenia wszelkiego rodzaju drewna. Najpotężniejsze modele są w stanie poradzić sobie nawet z grubymi konarami i pniami. Rębaki przemysłowe wykorzystywane są do rozdrabniania odpadów powstałych w wyniku działalności przemysłu tartacznego czy stolarskiego. Maszyny wykorzystywane są także do przetwarzania materiału uzyskanego w wyniku wycinki drzew. Mniejsze modele służą także do rozdrabniania gałęzi, zebranych podczas prac porządkowych w ogrodach i parkach. Powstałe w wyniku rozdrabniania fragmenty drewna określane są mianem zrębków. Mogą mieć one od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów długości i w zależności od jakości i pochodzenia znajdują różnorodne zastosowania. Zrębki wykorzystywane są do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, a także celulozy. Mogą służyć również jako opał. Barwione zrębki wykorzystywane są jako element ozdobny ogrodów i rabatek kwiatowych. Oprócz funkcji dekoracyjnej drobiny spełniają również rolę warstwy ochronnej – chronią glebę przed wysychaniem i wahaniami temperatury.

Tarczowe i bębnowe rębaki do drewna

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje rębaków: tarczowe i bębnowe. Czym się różnią?  W rębakach tarczowych elementem, który rozdrabnia drewno, jest metalowy dysk z zamontowanymi ostrzami. Rozwiązanie to opatentowane zostało w 1922 przez niemieckiego wynalazcę Heinricha Wiggera. Obracający się dysk ustawiony jest prostopadle do podawanego (ręcznie lub za pomocą taśmociągu) drewna. Wirujące noże rozdrabniają je na wióry, które następnie zostają wyrzucone na zewnątrz urządzenia. Rębaki tarczowe umożliwiają uzyskanie zrębków o jednolitym kształcie i wielkości, które potem mogą być wykorzystane do produkcji płyt wiórowych. Z kolei w rębakach bębnowych mechanizm rozdrabniający ma z kolei formę obracającego się walca, na którym znajdują się ostre wypustki.

Duże rębaki, które wykorzystane są na skalę przemysłową podczas prac leśnych, najczęściej napędzane są silnikami spalinowym. Maszyny tego typu umieszczane są na przyczepach, które mogą być ciągnięte przez traktor lub innych pojazd. Na rynku dostępne także rębaki ciągnikowe, które napędzane są za pomocą wału napędowego podłączonego do ciągnika. Mniejsze modele, odpowiednie do pracy w przydomowym ogrodzie, mogą być również wyposażone w silnik elektryczny. Na rynku dostępne są też rębaki stacjonarne, które montowane na stałe w tartakach czy składach drewna.

Rębaki leśne ‒ najpopularniejsze marki

Na naszej stronie wśród licznych ofert sprzedaży używanych maszyn leśnych znajdziesz również rębaki najbardziej znanych producentów.

Jednym z największych polskich producentów maszyn do rozdrabniania odpadów drzewnych jest firma Teknamotor. Od 1992 roku firma dostarcza wysokiej jakości sprzęt dla przemysłu leśnego i tartacznego. Seria maszyn Skorpion obejmuje ciągnikowe rębaki tarczowe, mobilne rębaki tarczowe, ciągnikowe rębaki bębnowe, mobilne rębaki mobilne oraz rębaki stacjonarne.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również maszyny leśne produkowane brytyjskie przedsiębiorstwo konstrukcyjne Timberwolf. Firma funkcjonuje na rynku ponad 30 lat – w tym czasie udało jej się osiągnąć status największego sprzedawcy rębaków w Wielkiej Brytanii. Inżynierowie zatrudnienie w firmie Timberwolf nieustannie pracują nad wdrożeniem nowych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu maszyny tego producenta wyróżniają się wysoką wydajnością i doskonałymi osiągnięciami.

Kolejnym popularnym dostawcą rębaków leśnych jest grupa BRUKS, spółką zależna szwedzkiej spółki JCE Group AB, szwedzkiej spółki inwestycyjnej. Maszyny tej firmy cieszą się opinią bezawaryjnych. Niskie zużycie energii i wysoka wydajność sprawia, że wykorzystywane są w tartakach, celulozowniach i wytwórniach biomasy na całym świecie. W ofercie grupy BRUKS znajdują się zarówno rębaki stacjonarne, jak i rębaki mobilne, dostosowane do pracy w terenie.

Do czołowych producentów sprzętu leśnego zalicza się również włoska firma Pezzolato, która na rynku obecna jest od 1976 roku. W ofercie firmy znajdują się m.in. samobieżne rębaki bębnowe wyposażone w silnik spalinowy Volvo i napęd na cztery koła. Maszyny wyróżniają się zwrotnością i doskonale sprawdzają się na wąskich leśnych drogach.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole