Skidery i forwardery – maszyny leśne niezbędne do zrywki drewna - wpis na blogu Mascus Polska

Skidery i forwardery – maszyny leśne niezbędne do zrywki drewna

0

Zrywka drewna to operacja, która odbywa się w trudnych warunkach. Z tego powodu konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn leśnych, które podołają temu wyzwaniu. Przedstawiamy najbardziej uznanych producentów skiderów i forwarderów.

Mianem zrywki drewna określa się transport drewna okrągłego z miejsca, w którym zostało pozyskane, do punktu, w którym odbywa się składowanie, załadunek czy wstępna obróbka. Ze względu na wymagające warunki terenowe i ograniczoną przestrzeń, utrudniającą manewrowanie, jest to niełatwy etap transportu. Do zrywki drewna mogą być wykorzystywane tradycyjne ciągniki – jednak jest to metoda czasochłonna i mało ekonomiczna, która nie sprawdza się w transporcie na skalę przemysłową. Znaczenie lepsze efekty zapewniają skidery i forwardery. Te maszyny leśne zaprojektowane zostały z myślą o wykonywaniu tego zadania.

Skidery i forwardery

Skidery, znane również jako ciągniki zrywkowe, to maszyny leśne wykorzystywane do zrywki półpodwieszonej – dolna część ściętego drzewa jest podniesiona za pomocą wyciągarki linowej zamontowanej z tyłu pojazdu, zaś wierzchołek jest ciągnięty po ziemi. Skidery najczęściej są wykorzystywane do transportu dłużycy, czyli drewna okrągłego o długości nieprzekraczającej 6 metrów (drzewa liściaste) lub 9 metrów (drzewa iglaste).

Do transportu drewna krótkiego wykorzystywane są z kolei forwardery. Umożliwiają one zrywkę nasiębierną – to znaczy, że żadna część ściętego drzewa nie styka się z podłożem. Jest to bardziej przyjazna dla środowiska metoda – dzięki niej można uniknąć uszkodzeń gleby i runa leśnego, które powstają w wyniku ciągnięcia drzewa. Forwardery wyposażone są w wysięgnik z chwytakiem – za jego pomocą kłody zostają umieszczone w części ładunkowej maszyny, a następnie rozładowane w punkcie docelowym.

Obecnie na rynku można znaleźć forwardery i skidery kilkudziesięciu różnych producentów. Warto wybrać te, które najlepiej poradzą sobie w trudnych warunkach i zagwarantują bezpieczną, a jednocześnie wydajną pracę bez zbędnych przestojów. Oto najbardziej renomowani producenci maszyn leśnych do zrywki drewna.

Eco Log – wydajne maszyny leśne

Zestawienie wartych uwagi producentów sprzętu leśnego otwiera szwedzka firma Eco Log. Maszyny tej marki są proste w obsłudze, a jednocześnie wyróżniają się nieprzeciętną wydajnością. Połączenie tych dwóch cech zagwarantowało maszynom leśnym Eco Log uznanie użytkowników. Używane forwardery Eco Log znajdziesz w ofercie naszego serwisu. Największym zainteresowaniem cieszą się modele Eco Log 574. Pojazdy z popularnej serii F napędzane są silnikiem Stage V Volvo Penta, który zapewnia wysokie osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów eksploatacji, a także ogranicza zanieczyszczenia środowiska. Kabina pojazdu zaprojektowana została w taki sposób, by zapewnić operatorowi jak najszersze pole widzenia. Zapewnia to wygodną i przede wszystkim bezpieczną pracę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również używane forwardery Eco Log 594. Duża ładowność i solidna konstrukcja pojazdu umożliwia wydajną pracę w wymagających warunkach.

Ponsse – forwardery do zadań specjalnych

Ponsse to fiński producent maszyn leśnych, zaliczany do czołowych przedstawicieli tej branży. Pojazdy tej firmy dostosowane są do pracy z różnymi rodzajami drewna i eksportowane są do ponad 40 krajów. Wśród używanych forwarderów Ponsse dostępnych w naszym serwisie największym zainteresowaniem cieszą forwardery Ponsse Buffalo. Pojazdy z tej serii wyposażone są w osiem lub dziesięć kół, wysięgnik o zasięgu od 7,8 do 10 metrów i długi wózek o nośności od 14 do 15 ton. Zaawansowany system zawieszenia kabiny operatora zapewnia stabilność w każdych warunkach, a wytrzymałe zawieszenie umożliwia pracę nawet w wyjątkowo trudnym terenie. Udoskonalony system sterowania hydraulicznym wysięgnikiem ułatwia załadunek drewna i umożliwia wykonywanie operacji wymagających najwyższej precyzji. Na rynku wtórnym często poszukiwane są również forwardery Ponsse Elk. Maszyny leśne z tej serii wyróżniają się kompaktowymi wymiarami i doskonałą zwrotnością – dzięki temu doskonale radzą sobie w ciasnych miejscach.

Timberjack – maszyny stworzone do pracy w lesie

Wymieniając czołowych producentów maszyn leśnych, nie można zapomnieć o firmie Timberjack. Kanadyjskie przedsiębiorstwo powstało w latach 50. XX wieku, w roku 2000 zostało przejęte przez firmę John Deere. Produkcja sprzętu Timberjack wygasła w 2006 roku. Od tego czasu minęło ponad 15 lat, jednak do tej pory forwardery, skidery i inne maszyny leśne tej marki są poszukiwane na rynku wtórnym. Ten fakt wiele mówi na temat jakości maszyn Timberjack. Produkty sygnowane tą marką znane są doskonałych osiągów i bezawaryjnej pracy. Do najpopularniejszych na rynku wtórnym modeli forwarderów Timberjack zaliczają się Timberjack 1110, Timberjack 810 oraz Timberjack 1010. Duża ładowność tych maszyn w znacznym stopniu przyśpiesza transport drewna. W naszym serwisie znajdziesz również ogłoszenia z używanym skiderami Timberjack.

Szeroki wybór maszyn leśnych ułatwia znalezienie odpowiedniego modelu. Kupując maszynę, która ma być przeznaczona do pracy w trudnych warunkach, warto postawić na marki, którym można zaufać.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole