Popularne Harwestery na serwisie Mascus Polska

Popularne harwestery w serwisie Mascus

0

Pierwsze maszyny leśne usprawniające proces cięcia i obróbki drewna pojawiły się w Polsce w latach 80. XX wieku. W przeciwieństwie do Francji, Niemiec, Finlandii, czy też Szwecji liczba harwesterów jest zdecydowanie niższa – z końcem 2015 roku mogło być ich ok. 540 sztuk. Zauważalna wcześniej tendencja wzrostowa oznacza, że obecnie może być ich jednak więcej. Które harwestery są najbardziej pożądane i dlaczego? Poznaj 3 popularne marki dostępne w ofercie Mascus.

John Deere – najbardziej cenione harwestery na sprzedaż

Przedsiębiorstwo Deere & Company to ogólnoświatowy lider wśród sprzedawców maszyn rolniczych oraz leśnych. Założył je w 1837 roku Amerykanin John Deere, który z zamiłowania był kowalem. Poza ciągnikami, kosiarkami, czy opryskiwaczami oferta firmy bogata jest również w harwestery, czyli maszyny leśne do zadań specjalnych. Polacy szczególnie cenią produkty John Deere nie tylko ze względu na ich rozpoznawalność, ale również niezawodność, innowacyjność i nowoczesne technologie.

  1. Używane harwestery są wyposażone w inteligentne sterowanie wysięgnikiem (IBC). System ten sprawia, że operator maszyny może całą swoją uwagę poświęcić operowaniu chwytakiem oraz zaplanować kolejne etapy prac. Sposób działania wysięgnika oraz jego tor są automatycznie dostosowane do cyklu pracy harwestera. Dzięki temu wycinka i obróbka drewna następuje szybciej, sprawniej i dokładniej.
  2. Pomocna jest również obrotowa oraz samopoziomująca kabina, która pozytywnie wpływa zarówno na wydajność prowadzonych prac, jak i zdrowie operatora. Funkcję można jednak wyłączyć.

Wśród używanych harwesterów na sprzedaż najbardziej popularny w Polsce jest John Deere 1270. Ta 6- kołowa maszyna ma wydajny silnik o mocy 200 kW oraz siłę pociągową na poziomie 178-197 kN. Zużywa mniej paliwa, chociaż parametry zbliżone są do 8-kołowej wersji. Modele z serii D, E i G produkowane od 2005 roku mogą pracować na gąsienicach. Obracająca się kabina oraz najwyższej klasy rozwiązania technologiczne pozwalają na sprawne poruszanie harwesterem, mimo dużych gabarytów (długość 7,69 metrów, szerokość 2,75 metrów).

Używane Harwestery Ponsse – nowoczesne maszyny leśne

Marka Ponsse wywodzi się z Finlandii. Założycielem przedsiębiorstwa jest drwal Einari Vidgrén. Ze względu na niedostateczną ilość sprzętu do obróbki drewna, sam zaprojektował i stworzył forwarder. W przeciwieństwie do Deere & Company Ponsee specjalizuje się wyłącznie w sprzedaży maszyn leśnych.

Czy wiesz, że: Ponsse istnieje od 1970 roku? Przez pierwsze 45 lat istnienia, firma wyprodukowała więcej niż 10 tysięcy urządzeń do prac leśnych.

Chociaż harwestery Ponsee pojawiły się dopiero w 1973 roku, są chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Dlaczego? Ponieważ są starannie wykonane oraz trwałe bez względu na warunki atmosferyczne. Sprawdzają się w przypadku siarczystych mrozów i męczących upałów. Zarówno nowe, jak i używane harwestery z Finlandii radzą sobie idealnie na ciężkich terenach trzebieżowych lub zrębowych. Firma kładzie nacisk na ergonomię działania, łatwą obsługę, komfort operatora oraz dobrą widoczność w trakcie wycinki lub obróbki drewna. Wśród dostępnych w naszej ofercie harwesterów na sprzedaż najchętniej wybierany jest Ponsee Ergo. W porównaniu do John Deere 1270 silnik jest mocniejszy – 205kW. Siła pociągowa wynosi 160-195 kN. Wybierane są przede wszystkim do trudniejszych prac na bardziej wymagających terenach lub stromych stokach ze względu na większe gabaryty (długość 8,02 metrów w przypadku 6-kołowca i 8,13 metrów u 8-kołowca).

Harwestery Timberjack – tylko używane, ale wciąż popularne

W przypadku Timberjack dostępne są wyłącznie używane harwestery. Kanadyjska firma Wesleya Maggilla i Roberta Simonsa rozpoczęła swoją działalność w latach 50. XX wieku. Zajmowała się sprzedażą maszyn do prac leśnych. Amerykański gigant John Deere przejął firmę w 2000 roku. Produkcja maszyn leśnych zakończyła się 6 lat później.

Czy wiesz, że: Harwestery na sprzedaż miały początkowo kolor pomarańczowo-czerwony?
W 1992 roku zaczął królować zielony odcień z czarno-żółtymi elementami.

Mimo wszystko używane harwestery na sprzedaż od Timberjack nadal cieszą się zaufaniem. Są nie tylko trwale, ale również tańsze od konkurencyjnych maszyn. Popularny w Polsce Timberjack 1270 mimo niewielkich gabarytów (długość 7,07 metrów, szerokość 2,86 metrów) w porównaniu do konkurencji, ma wysoki wysięg, który sięga na ponad 10 metrów. Harwester radzi sobie z kosmetycznym podcinaniem drzew, planowanymi wycinkami lub pracami w sadzie. Brakuje jednak technologicznych udoskonaleń, o które nie trzeba się martwić w przypadku harwesterów na sprzedaż od Deere & Company czy Ponsee.

Sprawdź także inne artykuły z kategorii Maszyny leśne:

Rębaki leśne – rodzaje, zastosowanie i najbardziej znane marki

Blaszani drwale – harwestery w Polsce

Skidery i forwardery – maszyny leśne niezbędne do zrywki drewna

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole