Zestawienie popularnych marek wozów strażackich

0

Straż pożarna oraz inne jednostki ochrony przeciwpożarowej wykorzystują w swoich działaniach różnego rodzaju specjalistyczne pojazdy. Przedstawiamy, które marki cieszą się wśród nich największa popularnością i podpowiadamy, gdzie można zaopatrzyć się w używane wozy strażackie.

Flota pojazdów strażackich to podstawa systemu logistycznego każdej jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ spełnia ona bardzo ważną rolę w systemie ratowniczym, wymagane jest optymalne zarządzanie taborem oraz dobór odpowiednich, spełniających ustalone kryteria, modeli wozów pożarniczych. W Polsce, w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz podczas realizacji innych działań statutowych, uczestniczą pojazdy zbudowane na podwoziach takich marek jak: Mercedes, Volvo, Renault oraz Iveco. Zabudowy wozów strażackich stanowią oczywiście odrębną kategorię – są one produkowane nie przez producentów ciężarówek, lecz wyspecjalizowane firmy zajmujące się konstruowaniem zabudów pożarniczych.

Wozy strażackie Mercedes-Benz – wysoka jakość i niezawodność

W bogatej ofercie koncernu Daimler AG nie brakuje mocnych pozycji z segmentu ciężarówek. W warunkach polskich znajdują one zastosowanie nie tylko w kontekście szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, czy też transporcie towarów. Na dobrze znanym podwoziu Mercedesa Atego zbudowano też wiele cenionych pojazdów pożarniczych – na przykład modele 1529F oraz 1120 (nie jest już produkowany, ale nadal stanowi pożądaną pozycję na rynku wtórnym). Pojazdy wyposażone są w pojemne zbiorniki na wodę i pianę, wyciągarki czy maszty oświetleniowe, a przy tym często posiadają napęd na cztery koła. W praktyce, każdy wóz strażacki Mercedes oznacza wysoką jakość i niezawodność, ale jednocześnie relatywnie duży wydatek. Ten ostatni mankament sprawia, że dla sporej części jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej może okazać się zbyt kosztownym rozwiązaniem.

Pojazdy Renault w dobrych cenach

Samochody ciężarowe nie stanowią najważniejszej kategorii pojazdów w ofercie Renault, niemniej jednak niektóre ich modele z powodzeniem są wykorzystywane przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. W Polsce cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie ceny. Co ważne, za tymi ostatnimi nie idzie jednak słaba jakość – pojazdy francuskiego koncernu bazują na solidnych, cenionych zabudowach francuskich producentów, przy czym trzeba mieć na uwadze, że ich konstrukcje nieznacznie różnią się od standardów przyjętych w Polsce. Należy podkreślić, że wśród wozów strażackich Renault można znaleźć wiele pojazdów przeznaczonych do pracy w trudnym, wymagającym terenie – sprawdza się tu między innymi model 110 czy 150.

Volvo, Man, Iveco – inne popularne marki pojazdów pożarniczych

Ze swojej solidności znane są też samochody marki Volvo. Nie inaczej jest w przypadku tych, które są produkowane na potrzeby walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi akcjami ratowniczymi. Podwozia o odpowiednio dobranych zespołach i parametrach współpracują tutaj z dobrej jakości zabudowami, pochodzącymi od szwedzkich i angielskich producentów. Popularne są także wozy strażackie Iveco oraz Man, a więc koncernów specjalizujących się w produkcji samochodów ciężarowych. Modele tych marek to solidne pozycje na rynku, niemniej jednak w porównaniu do długowiecznych wozów strażackich Volvo i Mercedes, ich starsze egzemplarze nie są aż tak popularne.

Używane wozy strażackie w dobrych cenach

Zakup nowego wozu strażackiego, niezależnie o której marce samochodowej mowa, to spory wydatek – ceny dobrych pojazdów wahają się od około 400-500 tysięcy do ponad miliona złotych. Takie koszty są nie do udźwignięcia dla większości polskich jednostek ochotniczej straży pożarnej. Warto jednak pamiętać, że mają one do dyspozycji również oferty z rynku wtórnego.

Na giełdzie mascus.pl dostępne są używane wozy strażackie popularnych marek, przystosowane do wspomagania różnych działań jednostek ochrony przeciwpożarowej. Można na niej znaleźć standardowe wozy gaśnicze, pojazdy wysokościowe z podnośnikami i drabinami mechanicznymi, a nawet samochody lotniskowe. Na giełdzie pojawiają się głównie oferty sprzedaży używanych pojazdów z lat 80 i 90, a także wczesnych XXI wieku. Część z nich podchodzi od polskich zbywców, ale zainteresowani mogą też skorzystać z propozycji zagranicznych. Sprowadzenie wozu z innego kraju, będącego członkiem UE, nie stanowi dziś żadnego problemu i może okazać się dobrym sposobem na zaopatrzenie jednostki OSP w poszukiwany sprzęt. Warto podkreślić, że ceny najtańszych klasycznych pojazdów gaśniczych zaczynają się tutaj już od około 20 tys. złotych, a wiele egzemplarzy cenionych modeli dostępnych jest za mniej niż 100 tys. złotych.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole