Zalety i ograniczenia sprężarek śrubowych oraz sprężarek tłokowych

Zalety i ograniczenia sprężarek śrubowych oraz sprężarek tłokowych

0

Sprężarki, a dokładniej kompresory, znajdują liczne zastosowania w pracach budowlanych, branży motoryzacyjnej i wielu innych rodzajach przemysłu. Dwa główne rodzaje tych maszyn to sprężarki śrubowe i sprężarki tłokowe. Wskazujemy, jakie są mocne i słabsze strony każdego z nich. Podpowiadamy też, czy lepiej wybrać sprężarkę śrubową, czy tłokową w zależności od potrzeb i oczekiwań.

Uwaga pojęciowa: sprężarka a kompresor

Określeń „sprężarka” i „kompresor” najczęściej dla wygody używa się zamiennie – tak też robimy w tym artykule. Dobrze natomiast pamiętać, że sprężarka jest terminem szerszym, który obejmuje kompresory, a także dmuchawy i wentylatory.

Dwa pierwsze typy sprężarek pozwalają wymusić przepływ powietrza, jednak sprężają je tylko w stosunkowo niewielkim stopniu (spręż wynosi poniżej 2). Z kolei kompresory umożliwiają znacznie większe sprężenie powietrza. W zależności od modelu ciśnienie robocze wynosi w nich od 6 do nawet kilkunastu i więcej barów.

Najważniejsze rodzaje i kryteria podziału sprężarek

Kompresory można dzielić ze względu na różne kryteria. Kluczowe znaczenie dla możliwości sprzętu ma budowa i wykorzystywana technologia sprężania powietrza. Na tej podstawie wyróżnia się kilka różnych typów sprężarek, z których zdecydowanie najczęściej stosowane są kompresory tłokowe i kompresory śrubowe omawiane w tym artykule. Warto też jednak wspomnieć, że sprężarki dzielą się także na:

Kompresory olejowe i bezolejowe

Sprężarki olejowe są lepiej przystosowane do ciągłej pracy oraz bardziej żywotne, jednak wymagają częstszej konserwacji w postaci smarowania. Z kolei modele bezolejowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na choćby śladowe zanieczyszczenie powietrza drobinkami oleju.

Kompresory stacjonarne i mobilne

Pierwsze to zwykle duże urządzenia, które są przeznaczone do pracy w jednym miejscu i są trudniejsze w transporcie. Z kolei drugie dzielą się na kompaktowe modele przenośne z ramą oraz sprężarki na kołach o konstrukcji przyczepy – wyjątkowo mobilne nawet przy nieco większych rozmiarach.

Główne zalety sprężarek tłokowych oraz ograniczenia maszyn tego typu

Jak wskazuje nazwa, w kompresach tłokowych to posuwisty ruch tłoka napędzanego przez specjalny korbowód zmniejsza objętość, a w konsekwencji podnosi ciśnienie powietrza. Z racji na stosunkowo nieskomplikowaną budowę maszyny, które wykorzystują tę najstarszą technologię sprężania powietrza, wyróżnia:

 • Niska cena. Sprężarki tłokowe są do 50% tańsze niż modele śrubowe podobnej klasy;
 • Niższe koszty serwisu i mniejsze zużycie energii przy mniej intensywnym wykorzystaniu. Maszyny działają bez biegu jałowego, co może obniżyć koszty eksploatacji;
 • Prosta obsługa.

Głównym ograniczeniem sprężarek tłokowych jest brak możliwość pracy w trybie ciągłym bez przerw. Zwykle na godzinę pracy potrzebna jest kilkunastominutowa przerwa na schłodzenie, która pozwala zachować dłuższą żywotność kompresora i uniknąć awarii. Maszyny te są też głośniejsze i oferują niższe ciśnienie – najczęściej do 10 barów – niż sprężarki śrubowe.

Największe zalety i wady sprężarek śrubowych

Działanie kompresora śrubowego opiera się na skoordynowanym ruchu dwóch śrub, które sprężają znajdujące się pomiędzy nimi powietrze. Do najmocniejszych stron sprężarek śrubowych należą:

 • Możliwość pracy w trybie ciągłym, również w przypadku pracy zmianowej;
 • Wysoka wydajność i szerokie zakresy ciśnienia roboczego;
 • Wyjątkowo duża żywotność;
 • Niższe koszty eksploatacyjne przy intensywnym wykorzystaniu kompresora;
 • Cichsze działanie niż w przypadku sprężarek tłokowych (hałas na poziomie około 60 dB).

Najważniejsze wada kompresorów śrubowych to natomiast wyższe ceny sprzętu. Obecność biegu jałowego sprawia też, że maszyna może być nieefektywna energetycznie przy sporadycznym, często przerywanym użyciu. Koszty eksploatacyjne dodatkową wzrosną, gdy wydajność i moc sprężarki będą wyraźnie przekraczać najczęstsze zapotrzebowanie.

Sprężarka śrubowa czy tłokowa – którą wybrać w zależności od zastosowania i potrzeb?

Wybór odpowiedniego kompresora wymaga przede wszystkim kompleksowej oceny, do czego i w jakich warunkach maszyna ma być wykorzystywana. Sprężarki tłokowe będą najczęściej lepszym rozwiązaniem, jeśli:

 • sprężone powietrze nie musi być używane w sposób stały;
 • nie jest konieczna bardzo duża moc silnika, która przekracza 7,5 kW;
 • wystarczy wydajność kompresora do około 1000 l/min (łączne zapotrzebowanie na sprężone powietrze w miejscu pracy nie powinno przekraczać 80% wydajności maszyny);
 • dopuszczalny jest wyższy poziom hałasu przy pracy lub sprężarka tłokowa jest zabudowana albo z racji na specjalistyczne przeznaczenie ma obniżoną głośność – dodatkowe wyciszenie.

Kompresory tłokowe sprawdzą się przy prostszych pracach budowlanych i wykończeniowych, do których nie jest konieczne jednoczesne wykorzystanie wielu narzędzi o dużym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze (np. szlifierka kątowa wymaga 150-350 l/min, wiertarka 120-400 l/min, a gwoździarka pneumatyczna 100-250 l/min).

Sprężarki tłokowe często znajdują zastosowanie w warsztatach stolarskich i tapicerskich, serwisach ogumienia oraz stosunkowo niewielkich zakładach mechanicznych, ślusarskich i lakierniczych. Kompresory bezolejowe tego typu wykorzystuje się także w przemyśle spożywczym i elektronicznym oraz w branży medycznej, w tym w gabinetach stomatologicznych i laboratoriach.

Przy szczególnie wymagających zastosowaniach z reguły warto natomiast postawić na sprężarkę śrubową. Kompresory śrubowe to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli:

 • wymagana jest praca maszyny w trybie ciągłym lub ma być ona częścią stałej instalacji sprężonego powietrza;
 • silnik kompresora musi mieć sporą moc, która przekracza 7,5 kW;
 • wydajność sprężarki powinna być wyższa niż 1000 l/min;
 • zaletą będzie automatyzacja procesów dzięki zdalnej lub lokalnej kontroli urządzeń;
 • wskazany jest niższy poziom hałasu.

Sprężarki śrubowe wykorzystuje się na większych, wymagających budowach – wszędzie tam, gdzie przeprowadza się wiele prac z użyciem narzędzi o dużym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Dobrze dobrana maszyna umożliwia szeroki zakres działań (m.in. deskowanie, nakładanie tynków i malowanie natryskowe, piaskowanie, kształtowanie betonu i cięcie betonu zbrojonego, prace wyburzeniowe z użyciem młota pneumatycznego).

Kompresory śrubowe są również dobrym wyborem w wielu zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Znajdują zastosowanie choćby w przemyśle drzewnym, maszynowym, kolejowym, morskim i lotniczym, a także w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Jakie nowe i używane sprężarki na sprzedaż są dostępne w serwisie Mascus?

Na platformie Mascus można znaleźć bardzo liczne kompresory o zróżnicowanych parametrach. Oferty pochodzą z całego świata, a ponad 900 jest z Europy, w tym około 100 z Polski. Zdecydowana większość maszyn to sprężarki śrubowe do zastosowań profesjonalnych, często mobilne. Dostępny jest sprzęt najbardziej znanych i cenionych producentów.

Najpopularniejsze są kompresory Atlas Copco, czyli istniejącej od 1873 roku szwedzkiej marki, która jest światowych liderem w dziedzinie technologii sprężonego powietrza. Sprężarki te sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach pracy, bo są wyjątkowo trwałe i niezawodne, a do tego mają wysoką efektywność energetyczną i dobrą jakość wykonania.

Często ogłaszana są również sprężarki Ingersoll Rand. W 1890 roku ta amerykańska firma skonstruowała pierwszy na świecie kompresor z połączeniem bezpośrednim napędzany silnikiem elektrycznym. Dziś oferuje wiele rodzajów maszyn, które wyróżniają się wysoką wydajnością, innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i łatwością obsługi.

Kompresory Kaeser – niemieckiego producenta o ponad 100-letniej historii – zajmują trzecie miejsce pod względem liczby ofert z Europy na Mascus.pl. Maszyny charakteryzują się między innymi niskimi kosztami eksploatacji, bo wyposażone są energooszczędne i żywotne bloki śrubowe o kompaktowych rozmiarach w porównaniu do możliwości, które oferują.

Dużą popularnością cieszą się także sprężarki Doosan. Południowokoreański producent oferuje mobilne kompresory o dużej wytrzymałości i dobrej wydajności. Maszyny te mają też dobre parametry w stosunku do ceny.

Oprócz sprężarek, na platformie Mascus można znaleźć również inny sprzęt, w tym wiele różnego rodzaju maszyn budowlanych. W kategorii tej dostępne są między innymi koparki, ładowarki oraz podnośniki i platformy na sprzedaż.

Sprawdź powiązane wpisy o maszynach budowlanych:

Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy do zasilania budowy?

Eksploatacja maszyny budowlanej – jakie elementy wymagają częstej wymiany?

Akumulatory DRY CELL – nowy standard

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole