Eksploatacja maszyny budowlanej – jakie elementy wymagają częstej wymiany?

Eksploatacja maszyny budowlanej – jakie elementy wymagają częstej wymiany?

0

Nawet przy odpowiedniej eksploatacji i regularnych przeglądach technicznych niektóre części do maszyn budowlanych wymagają stosunkowo częstszej wymiany. Jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę intensywną pracę sprzętu w trudnych warunkach. Sprawdź, które elementy są najbardziej narażone na zużycie i usterki.

Regularne przeglądy elementem bezpiecznej eksploatacji używanych maszyn budowlanych

Przy obecnych warunkach atmosferycznych panujących w Polsce maszyny budowlane są używane niemal przez cały rok. Intensywna, ciągła praca musi więc prowadzić do zużycia poszczególnych elementów. Warto pamiętać, że chociaż regularne przeglądy techniczne nie mogą w pełni wyeliminować konieczności wymiany części eksploatacyjnych, ale za to minimalizują ryzyko większych awarii.

Nawet drobne usterki, których nie wyłapie się na czas, skutkują często poważniejszymi uszkodzeniami sprzętu. To z kolei oznacza znacznie większe koszty i przestoje w pracy, a także zwiększone ryzyko dla zdrowia i życia operatorów maszyn. Należy więc bezwzględnie przestrzegać terminów przeglądów, a w razie konieczności napraw, stosować oryginalne części zamienne do maszyn budowlanych.

Materiały eksploatacyjne – systematyczna wymiana olejów i filtrów

Przy eksploatacji maszyn budowlanych niezwykle istotne jest odpowiednie stosowanie oraz wymiana olejów i smarów. Prawidłową i bezawaryjną pracę silnika zapewnia systematycznie wymieniany olej silnikowy oraz właściwie dobrany środek smarny. Nie należy też zapominać o oleju hydraulicznym, przekładniowym i transmisyjnym.

Do materiałów eksploatacyjnych, które wymagają częstej wymiany, należą też różnego rodzaju filtry. W przypadku silnika są to filtry oleju, paliwa oraz powietrza (zatrzymuje pyły czy sadzę przed dostaniem się do silnika). Ponieważ układ hydrauliczny narażony jest na ekstremalne obciążenia, do najczęściej wymienianych należą też filtry hydrauliczne.

Dobrze też nie zapomnieć o przeciwpyłowych filtrach kabinowych, które nie wpływają na działanie maszyny, ale chronią operatora przed zanieczyszczeniami mogącymi trafiać do kabiny przez klimatyzację i wentylację.

Części maszyn budowlanych najbardziej narażone na zużycie

Maszyny budowlane są często używane intensywnie i w wymagających okolicznościach, więc istnieje szereg czynników, które przyczyniają się do zużycia poszczególnych elementów. Należą do nich przede wszystkim duże obciążenia i napięcia, tarcie, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz brud i kurz, które długotrwale oddziałują na poszczególne podzespoły maszyny.

Na ciągłe obciążenie i duże zużycie eksploatacyjne szczególnie narażone są choćby różne linki i cięgna sterujące, między innymi gazu, sprzęgła i hamulca, a także skrzyni biegów czy ssania. Podobnie jest w przypadku paska klinowego czy mieszka.

Jeśli chodzi o silnik, najczęściej dochodzi do awarii świec zapłonowych. Sygnałem usterki mogą być nie tylko problemy z zapłonem, lecz także skoki obrotów czy niejednostajna praca silnika i odczuwane przez operatora szarpanie przy dodawaniu gazu. Awarii świec nie należy lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń silnika.

W przypadku układu jezdnego szczególnie często potrzebne są części zamienne do gąsienic maszyn budowlanych. Wymiana może dotyczyć gumowych elementów, rolek jezdnych, kół napinających i napędowych oraz stalowych łańcuchów. Intensywna eksploatacja maszyny powoduje również zużycie takich elementów jak łożyska, wały napędowe, tuleje czy drążki kierownicze. Nawet wykonywane ze specjalne utwardzanej stali sworznie są podatne na usterki, bo pracują pod dużym i ciągłym naprężeniem.

Zużywają się również stale pracujące elementy osprzętu roboczego do maszyn budowlanych. Części takie jak widły i zęby oraz elementy łyżek (m.in. lemiesze, tuleje czy płaskowniki wzmacniające) będą wymagać wymiany tym szybciej, im intensywniej i w trudniejszych warunkach używana jest koparka czy ładowarka.

Nie należy również bagatelizować usterek i uszkodzeń, które nie wpływają bezpośrednio na podstawową funkcjonalność maszyny. Zniszczony błotnik, a szczególnie obudowa podzespołu oraz szyby także wymagają niezwłocznej wymiany, bo stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.

Trudne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia przyśpieszają zużycie elementów gumowych i metalowych, lecz na niektóre podzespoły wpływają szczególnie niekorzystnie. Chodzi przede wszystkim o takie części do maszyn budowlanych jak bezpieczniki oraz inne elementy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Niska temperatura, błoto oraz kurz mogą być przyczyną częstszych zwarć i awarii.

Części do maszyn budowlanych w serwisie Mascus.pl

Na stronie Mascus.pl można kupić liczne używane i nowe części zamienne do maszyn budowlanych. Szeroki wybór sprawia, że znajdziesz tu zarówno elementy wymagające częstszej wymiany, jak i te, które rzadziej ulegają awarii. Dostępnych jest aż kilkanaście tysięcy części z Polski i jeszcze więcej z innych krajów.

Dużym ułatwieniem jest możliwość wyszukiwania podzespołów po kategorii. Części zamienne do maszyn budowlanych podzieliśmy między innymi na: hydraulikę, silniki, osie, skrzynie biegów, kabiny i wnętrza, opony oraz koła i felgi, elektronikę, ramy i zawierzenie, czy gąsienice oraz łańcuchy i podwozia. Możesz również szukać części danej marki lub tylko pochodzących z Polski itd. Mascus.pl to miejsce, w którym bez trudu znajdziesz niezbędne elementy do większości używanych maszyn budowlanych.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole