Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy do zasilania budowy? Artykuł na blogu Mascus Polska

Jak dobrać odpowiedni agregat prądotwórczy do zasilania budowy?

0

Agregaty prądotwórcze stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej lub potrzebne jest awaryjne źródło prądu. Na placu budowy maszyna taka gwarantuje więc ciągłość prac bez względu na przerwy w dostawie prądu czy trudności z podłączeniem sprzętu do sieci. Jakie cechy będą najważniejsze w agregacie na budowę? Jaki rodzaj sprzętów spotyka się tam najczęściej i dlaczego? Które marki używanych agregatów prądotwórczych cieszą się szczególną popularnością? Odpowiadamy.

Kluczowe cechy agregatu prądotwórczego na budowę – paliwo, napięcie i moc

Agregaty prądotwórcze mogą być wyposażone w silniki zasilane różnymi rodzajami paliwa. Na budowy najczęściej wybierane są agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla, lecz niekiedy stosuje się też maszyny benzynowe lub na gaz (zalety i wady poszczególnych rozwiązań omawiamy w dalszych częściach artykułu).

Bardzo istotną kwestią jest również konstrukcja prądnicy dopasowana do wymagań urządzeń wykorzystywanych na budowie. Agregaty prądotwórcze jednofazowe mogą zasilać wyłączenie sprzęty o napięciu 230 V. Z kolei modele trójfazowe oferują zarówno prąd jednofazowy (o napięciu 230 V), jak i trójfazowy (o napięciu 400 V), czyli tak zwaną siłę. Na budowach często potrzebny będzie właśnie taki agregat, bo część maszyn budowlanych wymaga napięcia 400 V (np. agregaty tynkarskie, duże betoniarki, czy niektóre spawarki).

Agregat prądotwórczy na budowę powinien mieć także wystarczającą moc. Oznacza to, że pokryje z nadwyżką moc całkowitą wszystkich urządzeń, które mogą być używane jednocześnie. Nadwyżka ta powinna wynosić około 30% w stosunku do sumy mocy maksymalnej wspomnianych sprzętów. Jednocześnie, w przypadku agregatu prądotwórczego trójfazowego prąd pobierany z gniazd jednofazowych zwykle nie powinien przekraczać 60% mocy całkowitej generatora.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając agregat prądotwórczy na budowę?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego do zasilania budowy istotne będą również inne kryteria, takie jak między innymi:

  • Czas nieprzerwanej pracy (szczególnie istotny w przypadku ciągłych, intensywnych prac budowlanych). Zależy przede wszystkim od możliwości obciążania urządzenia oraz pojemności baku i zużycia paliwa).
  • Wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Agregat prądotwórczy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, mieć mocną i sztywną ramę ochronną ze stalowych profili oraz trwałe łożyska od renomowanych dostawców.
  • Bezpieczeństwo użytkowania. Sprzęt musi mieć dobre zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe oraz przed zbyt niskim poziomem paliwa. Przydatny może być również stabilizator napięcia AVR (przy większości maszyn budowlanych jego brak nie będzie problemem, ale zabezpieczy przed uszkodzeniem oświetlenia czy elektroniki wrażliwej na skoki i spadki napięcia, zwłaszcza domowej).
  • Poziom hałasu i wygoda użytkowania. Im hałas będzie niższy, tym większy jest komfort osób, które przebywają w pobliżu maszyny, szczególnie przez dłuższy czas. Agregat będzie też wygodniejszy w obsłudze, jeśli ma elektryczny rozruch;
  • Transport. Agregat prądotwórczy powinien być wygodny do przewożenia z miejsca na miejsce. Gdy prace budowlane prowadzone są na dużym obszarze, przyda się mobilne urządzenie z uchwytami prowadzącymi i dużymi kołami.

Nowe i używane agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla

Najczęściej wybierany sprzęt do zasilania budowy to agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla. Jego główne zalety to mniejsze spalanie i tańsze paliwo niż w przypadku maszyn na benzynę, co może przełożyć się na znacząco niższe koszty eksploatacji. Maszyny zasilane olejem napędowym wyróżnia też długa żywotność i niska awaryjność oraz duża wydajność, zwłaszcza przy wielogodzinnej, ciągłej pracy.

Z powyższych względów, w większości przypadków agregat prądotwórczy z silnikiem Diesla będzie lepszym wyborem na budowę niż ten benzynowy. Maszyny takie są jednak odczuwalnie droższe, a do tego generują większy hałas.

Wybór nowych i używanych agregatów prądotwórczy z silnikiem wysokoprężnym jest bardzo duży. W serwisie Mascus najpopularniejsze są agregaty prądotwórcze Caterpillar. Sprzęt amerykańskiego giganta z branży budowlanej wyróżnia niskie zużycie paliwa oraz szeroki zakres konfiguracji mocy.

Chętnie wybierane na budowy są również agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla marki Cummins, które cechują się solidnymi i niezawodnymi silnikami oraz nowoczesnymi systemami sterowania. Klienci doceniają też sprzęt szwedzkiego producenta Atlas Copco. Agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla marki mają opinie wszechstronnych, kompaktowych i wytrzymałych.

Nowe i używane agregaty prądotwórcze benzynowe

Zalety agregatów prądotwórczy zasilanych na benzynę to bardzo prosty rozruch, cichsza praca oraz mniejsza waga. Są też one wyraźnie tańsze niż wersje z silnikiem Diesla. Z racji na wyższe koszty eksploatacji i większą awaryjność przy wytężonym użytkowaniu, agregaty prądotwórcze benzynowe są jednak rzadziej wybierane do ciągłej pracy na wymagających budowach.

Świetnie sprawdzają się natomiast jako zasilanie awaryjne dla domu. Używany agregat prądotwórczy na benzynę może też okazać się lepszym wyborem, jeśli ma być wsparciem w budowie kilku budynków i nie będzie później bardzo intensywnie eksploatowany.

Maszyny jakich producentów cieszą się szczególną popularnością? Polecamy zwłaszcza:

Nowe i używane agregaty prądotwórcze na gaz

Inna możliwość to agregaty prądotwórcze zasilane różnymi rodzajami gazu (m.in. LPG, ziemny czy propan-butan). Bywają stosowane jako zasilanie awaryjne w budynkach oraz na budowach, jednak najczęściej wykorzystywane są w przemyśle.

Wszechstronne agregaty prądotwórcze gazowe wyróżniają się bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi, dużą żywotnością silników oraz cichą pracą. Niestety koszty zakupu urządzenia są wysokie, a przy intensywnym użytkowaniu konieczna będzie przerwa na wymianę butli lub zapewnienie ciągłej dostępności gazu.

W serwisie Mascus nie brakuje ogłoszeń również na tego rodzaju maszyny. Do najpopularniejszych należą:

Na budowach najczęściej wykorzystuje się wspominane trzy rodzaje maszyn, czyli na olej napędowy, a rzadziej na gaz lub benzynę. Istnieją też jednak inne agregaty prądotwórcze (np. traktorowe, zasilane jak sugeruje nazwa z WOM ciągnika rolniczego).

Ponadto w kategorii maszyny budowlane w serwisie Mascus oprócz agregatów prądotwórczych dostępne są między innymi ogłoszenia nowych i używanych koparek, ładowarek oraz podnośników i platform na sprzedaż. W każdej z nich są tysiące ofert na sprzęt znanych i cenionych producentów.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Budownictwo:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole