Akumulatory DRY CELL to nowy standard wyposażenia podnośników w Polsce i EU

0

Nowej generacji, hydropolimerowe, bezobsługowe akumulatory w technologii DRY CELL (AGM) firmy Discover Battery zostały docenione w branży podnośników koszowych. Baterie na szeroką skalę produkcyjną zostały wprowadzone w maszynach marki Sinoboom – podnośnikach nożycowych i koszowych oferowanych jako wysokojakościowe rozwiązanie dla wypożyczalni w Polsce od roku 2016.

Baterie DRY CELL zaprojektowane zostały pod specyficzne wymagania pracy podnośnika. Ich zastosowanie znacznie obniża koszty konserwacji oraz serwisowania. Dodatkowo wysoka wydajność akumulatorów oznacza długi czas pracy i wydłużyła cykl życia baterii w stosunku do standardowo stosowanych baterii kwasowych, które bardzo często są niszczone przez nieprawidłową obsługę firm wypożyczających. Baterie kwasowe wymagają dolewania ulatniającego się elektrolitu w procesie ładowania, nie można ich doładowywać pomiędzy procesami ładowania, nie są odporne na niskie i wysokie temperatury, a ulatniające się gazy w procesie ładowania powodują konieczność przemieszczania maszyn do specjalnych stref ładowania ze specjalistycznymi systemami do odciągania gazów. Zastosowanie bezobsługowych baterii DRY CELL AGM pozwala wyeliminować wszystkie powyższe minusy baterii kwasowych. Dzięki czemu zarówno operator, jak i serwis mają mniej pracy przy obsłudze maszyny.

Technologia wykonania akumulatora DRY CELL zmniejszyła znacznie możliwość nieświadomego uszkadzania baterii poprzez nieprawidłowe ładowanie. Baterie te pomimo wyższego kosztu zakupu eliminują kosztowny serwis, co w rezultacie powoduje, iż całkowity koszt utrzymania (CKU) podnośnika staje się niższy, niż w przypadku stosowania z pozoru tańszych akumulatorów kwasowych.

Akumulatory Discover Battery –sprawdzony produkt na rynku europejskim

Kanadyjski producent wprowadził swoje baterie na rynek europejski ponad 10 lat temu, również we współpracy z różnymi producentami i OEM. Z tego powodu duża liczba akumulatorów ulokowana została na rynku pod innymi markami (np. markami producentów podnośników, wózków widłowych i innych maszyn). Obecnie baterie Discover montowane są fabrycznie w maszynach takich marek jak: Sinoboom, JLG, Genie, Skyjack i inne.

Od 2020 roku marka Discover Battery coraz silniej zaznacza swoją obecność na rynku europejskim. Producent posiada magazyny baterii w Niemczech, Holandii, Francji i Hiszpanii. W Polsce oficjalnym przedstawicielem marki Discover Battery została firma Multi AWP Sp. z o.o., oferując głównie wsparcie klientom rentalowym (wypożyczalniom podnośników, myjek, wózków widłowych) w zakresie dostaw i wsparcia technicznego przy doborze baterii, zmian oprogramowania prostowników dla zapewnienia optymalnego procesu ładowania. Multi AWP Sp. z o.o. prowadzi sprzedaż hurtową. Dystrybucją do klientów indywidualnych, jak również dostawami mniejszych ilości baterii do wypożyczalni, zajmuje się firma Spiderlift z Warszawy. Posiadany przez nich stock baterii skraca czas dostaw i eliminuje obecny problem z dostępnością standardowych baterii kwasowych.

Sinoboom fabrycznie wyposaża w standardzie wszystkie podnośniki w te wysokiej klasy akumulatory, oferując przez to wyższy standard i komfort pracy klientom i wypożyczalniom. Do tej pory Sinoboom zakupiło i wyposażyło swoje podnośniki w ponad pięćdziesiąt tysięcy akumulatorów, a baterie te stosowane są w modelach Sinoboom od 2018 r.

Genie to kolejna duża marka po Sinoboom, JLG, SkyJack, która wprowadza dedykowane akumulatory firmy Discover Battery do podnośników na etapie montażu fabrycznego. Wygląda na to, iż idea stosowania bezobsługowych akumulatorów typu DRY CELL firmy Discover Battery przyjmuje się na rynku europejskim i polskim. Seria DRY CELL zapewnia użytkownikom oraz właścicielom sprzętu wytrzymałą baterię, która radzi sobie z typowymi wyzwaniami branży podnośników

– mówi Lucjan Bogdan z Multi AWP Sp. z o.o.

Baterie DRY CELL – rozwiązanie docenione przez właścicieli i użytkowników podnośników

Wieloletnie zastosowanie potwierdza wysoką skuteczność i jakość akumulatorów, a  klienci, którzy ich używają, zauważają większą wydajność, szybkość pracy podnośników i obniżenie kosztów serwisu oraz brak zgłoszeń reklamacyjnych. Jeszcze lepsze efekty i wydłużony czas pracy maszyny widoczny jest, gdy zastosujemy akumulatory DRY CELL Discover w podnośnikach nożycowych z bezpośrednim elektrycznym napędem jazdy. Maszyny tak doposażone oferują dłuższy dzień pracy w stosunku do podnośników wyposażonych w napęd hydrauliczny, zasilane standardowymi akumulatorami kwasowymi.

Z informacji rynkowych wynika, iż klienci zauważyli atuty wynikające z zakupów podnośników wyposażonych w akumulatory DRY CELL, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania nimi również przez innych producentów podnośników.

Jako najczęstszą przyczynę awarii akumulatorów w typowych zastosowaniach podnośników wymienia się ciągłą, wielozmianową pracę przy niepełnym naładowaniu, głębokie rozładowanie, wysokie temperatury podczas pracy oraz doładowanie akumulatorów przez operatorów przy niepełnym rozładowaniu akumulatora, czyli np. podczas przerwy śniadaniowej – co w przypadku akumulatora kwasowego jest niedopuszczalne i znacznie skraca jego pojemność i żywotność.

Jak działają akumulatory DRY CELL?

Bezobsługowy akumulator DRY CELL wykorzystuje technologię hydropolimerową, której zadaniem jest ochrona przed wysychaniem akumulatora. Charakteryzuje się również zwiększonym poziomem nasycenia elektrolitem, separatorem absorpcyjnym i poprawioną akceptacją ładowania akumulatorów. Akumulatory serii DRY CELL AGM zapewniają o 15% większą pojemność i wydłużony czas pracy, nawet w sytuacji, gdy ich okres żywotności dobiega końca, lub gdy podczas pracy i ładowania nie są użytkowanie w optymalny sposób.

Akumulatory DRY CELL – liczne korzyści i mniejsze koszty

Akumulatory DRY CELL (AGM) odporne na niskie stany naładowania zapewniają właścicielom sprzętu liczne korzyści oraz większe bezpieczeństwo. Brak możliwości wycieku niebezpiecznych substancji, nawet przy fizycznym uszkodzeniu oraz brak możliwości ulatniania się szkodliwych substancji podczas procesu ładowania daje możliwość szerokiego zastosowania podnośników wyposażonych w baterie DRY CELL w branży spożywczej, w strefach zagrożenia wybuchem oraz w obiektach, które nie posiadają wyznaczonych stref do bezpiecznego ładowania akumulatorów. Dodatkowym atutem jest możliwość pozostawienia i bezpiecznego ładowania podnośnika w miejscu zakończenia pracy. To w przypadku obiektów wielkogabarytowych niweluje i wyklucza konieczność przemieszczania się na dużych odcinkach w celu przemieszczenia maszyny do strefy ładowania. Reasumując wszystkie powyższe zalety, można powiedzieć, iż stosowanie droższych w zakupie akumulatorów DRY CELL jest w rezultacie optymalnym i finansowo opłacalnym zabiegiem, który w rezultacie obniża koszty funkcjonowania, serwisowania, posiadania podnośników przez wypożyczalnie, jak i klientów indywidualnych. 

Bezobsługowe akumulatory serii DRY CELL AGM – alternatywa dla popularnych „kwasówek”

Bezobsługowe akumulatory serii DRY CELL AGM zostały zaprojektowane pod wymogi zróżnicowanej pracy podnośników. Oferowane modele akumulatorów zapewniają te same lub zbliżone wymiary oraz niejednokrotnie większa pojemność i dłuższą żywotność niż standardowe akumulatory kwasowe. Możemy zatem bez problemu zastosować je na wymianę w posiadanych używanych podnośnikach nożycowych i przegubowych. Dzięki możliwości przeprogramowania istniejącego w maszynie prostownika, tak aby w odpowiedni sposób ładował baterię przy użyciu algorytmu AGM lub dedykowanego do DRY CELL Discover możemy zamienić baterie na DRY CELL AGM zamiast popularnych:

  • 105-ek                                        
  • 125-ek
  • 145-ek
  • 1275-ek
  • 305-ek
  • 16-ek

Discover jest w stanie zapewnić akumulatory do wszystkich popularnych modeli podnośników nożycowych i przegubowych a firma Multi AWP SP. z o.o. oraz Spiderlift z powodzeniem wymienia akumulatory kwasowe w markach takich jak: Genie, JLG, Manitou, Skyjack, Niftylift, Magni, Zoomlion, LGMG, Fronteq i innych znanych i używanych marek podnośników w Polsce i Europie.

Akumulatory DRY CELL – opcja wymiany  na rynku polskim

Akumulatory DRY CELL dostępne są w dystrybucji w Polsce, więc możliwa jest ich szybka wymiana w już posiadanych, używanych podnośnikach.

Multi AWP i jego dystrybutor akumulatorów Spiderlift, zapewnia dobór akumulatorów i doradztwo w zakresie dostosowania parametrów istniejącego prostownika w maszynie, do wymogów prawidłowego ładowania akumulatorów. Okazuje się bowiem, iż żywotność posiadanych akumulatorów bez względu na producenta zależy od algorytmu (oprogramowania), za pomocą którego prostownik ładuje zainstalowane akumulatory.  Firma Spiderlift oferując akumulatory bądź też usługę wymiany baterii, a w razie potrzeby i prostownika, posiada kilkadziesiąt algorytmów dedykowanych do ładowania akumulatorów różnych producentów i marek. Dlatego też istotne jest, aby wymianę akumulatorów wykonywał odpowiednio przeszkolony serwis, posiadający wiedzę oraz dedykowane algorytmy.

AUTOR TEKSTU: Lucjan Bogdan, Multi AWP Sp. z o.o.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole