Zaawansowane technologie dostępne w używanych kombajnach zbożowych New Holland

Zaawansowane technologie dostępne w używanych kombajnach zbożowych New Holland

0

Marka New Holland znana jest z innowacji i nowoczesnych, zawansowanych technologii. Można je znaleźć nie tylko w nowych, lecz także w używanych kombajnach zbożowych New Holland. Przy czym im młodszy rocznik, tym większa szansa, że maszyna będzie wyposażona w systemy automatycznego sterowania oraz rozwiązania z zakresu monitorowania i zarządzenia plonami, czy też poprawiające wydajność zarządzania flotą oraz młócenia ziarna.

Wygodne sterowanie nowym lub używanym kombajnem zbożowym New Holland

Dzięki innowacyjnym technologiom sterowanie maszynami marki New Holland jest proste i intuicyjne. Wielofunkcyjny uchwyt CommandGrip pozwala obsłużyć kluczowe parametry maszyny (np. proces rozładunku oraz położenie nagarniacza i wysokość zespołu żniwnego). Na ergonomicznej konsoli po prawej można natomiast zaleźć pozostałe funkcje, ułożone w logiczny sposób.

W analizie bieżącej pracy maszyny bardzo przydatny jest panel IntelliView z dużym wyświetlaczem dotykowym. To nowoczesne centrum sterowania nowym lub używanym kombajnem zbożowym New Holland ma intuicyjny, interaktywny interfejs, który umożliwia wygodne:

 • monitorowanie różnych parametrów (np. prędkości, temperatury silnika i ciśnienia hydraulicznego oraz wydajności separacji i wilgotność ziarna);
 • kontrolowanie poszczególnych ustawień (m.in. tnących, prędkości podsiewacza i bębna separacyjnego, czy otwarcia sita) oraz programowanie i zapis profili ustawień;
 • dostęp do diagnostyki i alarmów informujących o ewentualnym problemach.

Dodatkową opcją wyposażenia, obecną w niektórych kombajnach z rynku wtórnego, jest drugi ekran – pomocny zwłaszcza wtedy, gdy maszyna jest wyposażona w wiele systemów automatycznego sterowania czy mapowania pól i monitorowania plonów.

Systemy automatycznego sterowania w kombajnach zbożowych New Holland

Panel IntelliView i ekran(y) w kabinie mogą być zintegrowane z rozwiązaniami, które wspomagają sterowanie maszyną, takimi jak systemy IntelliCruise, IntelliSteer i IntelliSense.

IntelliCruise (wersja I lub II)

System automatycznego sterowania prędkością posuwu kombajnu zbożowego New Holland, który dopasowuje ją do zmieniających się warunków żniw. W zależności od priorytetów w danym momencie, w IntelliCruise można wybrać jeden z 3 trybów jazdy:

 • Maksymalizacja wydajności. Automatyczny dobór prędkości, która gwarantuje pełne wykorzystanie mocy silnika, przydaje się na przykład przy pracy w wąskim oknie pogodowym;
 • Stała przepustowość. Tryb różnicuje prędkość kombajnu tak, by zachować określone natężenie przepływu masy roślinnej;
 • Ograniczenie strat. Gdy nadrzędnym cele jest minimalizacja utraconego ziarna, można dopasować prędkość tak, żeby straty nie przekroczyły wskazanego limitu.

IntelliSteer

System sterowania automatycznego, który umożliwia precyzyjne prowadzenie kombajnu zbożowego i utrzymanie linii żniw. IntelliSteer wykorzystuje zaawansowane technologie GPS, by określić położenie maszyn z dokładnością do kilku centymetrów, co minimalizuje straty i dublowanie obszarów. Znacznie redukuje również nakład pracy operatora, który może skupić się na monitorowaniu pracy kombajnu i jego parametrów. System jest szczególnie przydatny przy monotonnej jeździe na dużych obszarach, która obniża koncentrację operatora, czy też w nocy i trudnych warunkach pogodowych.

IntelliSense

Kompleksowy system zarządzania kombajnem optymalizujący pracę maszyny w czasie rzeczywistym. IntelliSense monitoruje różne parametry i czujniki oraz wykorzystuje zaawansowane algorytmy, żeby poprawić wydajność pracy i jakość zbioru oraz zoptymalizować zużycie paliwa. Na podstawie takich danych, jak m.in. wilgotność ziarna, wydajność czyszczenia, prędkość podsiewacza czy obciążenie silnika, system automatycznie dostosowuje ustawienia kombajnu (np. prędkość wentylatora, prędkość bębna separacyjnego, ustawienia noży tnących, otwarcie sita) do warunków pracy

Telematyka oraz monitorowanie i zarządzanie plonami

Niektóre używane kombajny zbożowe New Holland mogą współpracować z systemami New Holland Telematics. Rozwiązania tego typu umożliwiają zdalne zarządzanie kombajnem i monitorowanie jego stanu (m.in. informacji o lokalizacji, stanie technicznym, wydajności pracy i zużyciu paliwa), co optymalizuje pracę floty maszyn.

Jest to możliwe poprzez dostęp do portalu MyPLM Connect Telematics. Można też w nim rejestrować i na bieżąco analizować kluczowe dane dostarczone przez systemy monitorowania plonów i mapowania terenu. Informacje te z kolei mogą być bardzo cenne między innymi dla optymalizacji nawożenia, zarządzania pracami polowymi czy planowania upraw.

Dzięki licznym czujnikom umieszczonym w kombajnach zbożowych marki New Holland, maszyna może w czasie rzeczywistym mierzyć i przekazywać informacje o:

 • poziomie wilgotności ziarna (odczyty będą dokładniejsze, jeśli przy każdej zmianie typu plonów zostanie wykonana kalibracja);
 • masie ziarna z dużą dokładnością (kalibracja wymagana jest tylko raz na sezon);
 • innych parametrach plonów – substancjach odżywczych takich jak białko, tłuszcz, skrobia czy włókno neutralno-detergentowe (System NutriSense).

Technologie związane z separacją i czyszczeniem

Używany kombajn zbożowy może być również wyposażony w takie rozwiązania jak:

 • Twin Rotor, czyli system dwóch wirników zapewniający efektywniejszą separację ziarna od słomy, co poprawia wydajność i jakość żniw. Wydajność omłotu podnoszą też podwyższone osłony rotorów.
 • Deep Cut Dynamic Feed Roll – układ dynamicznego docisku dodatkowej ząbkowanej rolki, która zwiększa wydajność podajnika. Automatycznie dostosowuje siłę docisku do zmieniających się warunków żniw, co przekłada się na skuteczniejszą separację ziarna od słomy.
 • Opti-Clean, czyli zaawansowany system czyszczenia, który optymalizuje kąt wyrzutu i skok układu czyszczącego, co oznacza wydajniejszy proces usuwania zanieczyszczeń. Dodatkowo zwiększa komfort pracy operatora poprzez redukcję drgań maszyny.

Gąsienicowy układ jezdny – System SmartTrax z zawieszeniem Terraglide

Innowacyjny system gąsienicowy o dużej powierzchni styku z podłożem, dostępny w niektórych modelach kombajnów zbożowych New Holland. Zastępuje standardowy układ jezdny z pneumatycznymi oponami. Rozwiązanie poprawia stabilność i trakcję na nierównym terenie, co ułatwia płynne prowadzenie maszyny po polu ze stałą prędkością. Gąsienice SmartTrax rozkładają masę kombajnu na większą powierzchnię, przez co minimalizują uszkodzenia i ograniczają kompaktowanie gleby. Sprawiają też, że wibracje mniej wpływają na maszynę, co może ograniczyć straty ziarna podczas żniw.

Modele używanych kombajnów zbożowych popularne na platformie Mascus

Warto pamiętać, że dostępność opisywanych technologii zależy nie tylko od wybranego modelu kombajnu zbożowego New Holland, lecz także rocznika maszyny. Im nowszy sprzęt, tym większa szansa, że będzie wyposażony w innowacyjne rozwiązania. Często nawet 10-letnia maszyna może się pochwalić zaawansowanymi technologiami, zawsze dobrze jednak upewnić się, czy posiada dany system lub funkcję.

Dużą popularnością w serwisie Mascus cieszą się zwłaszcza następujące używane kombajny zbożowe amerykańskiej marki:

 1. New Holland CR9080 (2008-2014): pojemność zbiornika 10500 l, moc silnika 530 KM, szerokość cięcia 7,31-10,70 m;
 2. New Holland CR9.90 (2014-dziś): zbiornik 12500 / 14500 l, silnik o mocy 600 KM, szerokość cięcia: 6,10-9,15 m;
 3. New Holland CX8080 (2007-2015): zbiornik 10500 l, silnik 360 KM, szerokość cięcia 6,10-10,70 m.

Jakie inne maszyny marki New Holland są dostępne na Mascus.pl?

Oprócz używanych kombajnów zbożowych, na platformie Mascus można znaleźć również inne, popularne maszyny rolnicze New Holland. Do wyboru są między innymi:

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii maszyny rolnicze New Holland:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole