Na czym polega rolnictwo precyzyjne?

Na czym polega rolnictwo precyzyjne?

0

Nowoczesne technologie znajdują zastosowanie również w rolnictwie. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania i nawigacji GPS możesz zmniejszyć koszty uprawy i zwiększyć jej efektywność. Wyjaśniamy, czym jest rolnictwo precyzyjne i jakie korzyści z niego płyną.

Rolnictwo precyzyjne to zaawansowana metoda uprawy roli, która opiera się na gromadzeniu i analizowaniu danych. Informacje dotyczące m.in. parametrów ziemi, warunków atmosferycznych czy tempa wzrostu roślin i wielkości plonów zbierane są za pomocą czujników, w które wyposażone są maszyny rolnicze. Informacje pozyskiwane są także za pomocą dronów i nawigacji GPS.

Dokładna analiza zebranych informacji umożliwia dostosowanie częstotliwości i intensywności prac (takich jak nawożenie czy opryskiwanie środkami ochronnymi) do wymagań konkretnych obszarów pola. Konwencjonalne metody rolnictwa nie uwzględniają zróżnicowanych warunków panujących na terenie uprawy – jest to prostsze, ale jednocześnie mniej ekonomiczne rozwiązanie, które ustępuje nowoczesnemu rolnictwu precyzyjnemu.

Jakie rozwiązania stosowane są w rolnictwie precyzyjnym?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą cechą rolnictwa precyzyjnego jest wykorzystywanie danych. Aby zoptymalizować zabiegi agrotechniczne, oprogramowanie analizuje szereg czynników – m.in.:

  • właściwości fizyczne i chemiczne gleby (m.in. jej skład, strukturę, wilgotność)
  • warunki pogodowe (takie jak temperatura powietrza, nasłonecznienie, intensywność opadów)
  • wysokość otrzymanych plonów
  • występowanie szkodników i chwastów.

Analizie poddawana jest także zmienność tych warunków w czasie.

Zebrane informacje zostają następnie naniesione na mapę pola. Teren, na którym uprawiane są rośliny, nie jest traktowany jako całość – w wyniku analizy danych wydzielane są mniejsze obszary, na których utrzymują się takie same warunki. Dzięki temu możliwie jest dostosowanie działań do wymagań konkretnego wycinku pola. Umożliwia to osiągnięcie wyższych plonów przy mniejszych nakładach finansowych.

Rolnictwo precyzyjne – korzyści

Zastosowanie nowoczesnych technologii daje wymierne korzyści. Wykorzystanie mapy z naniesionymi danymi umożliwia dostosowanie ilości oraz rodzaju nawozu czy oprysku do warunków panujących w danej części pola. Monitorowanie składu gleby ułatwia wykorzystanie naturalnych zasobów. Analiza wielkości zbiorów uzyskanych w ciągu kolejnych lat pozwala skutecznie wytypować najżyźniejsze obszary, które przynoszą najobfitsze plony. Ułatwia to planowanie kolejnych zasiewów i umożliwia prognozowanie przyszłych plonów.

Wykorzystanie systemu nawigacji GPS pozwala zautomatyzować pracę maszyn rolniczych, a co za tym idzie – zaoszczędzić paliwo. Za pomocą nawigacji można wyznaczyć optymalny tor pracy kombajnu, siewnika czy opryskiwacza – znacznie przyśpiesza to przebieg prac i ułatwia operatorowi wykonywanie obowiązków.

Korzyści finansowe idą w parze z korzyściami dla środowiska. Precyzyjne dawkowanie środków owadobójczych zmniejsza negatywny wpływ rolnictwa na ekosystem. W ten sposób można uniknąć gromadzenia się substancji chemicznych w glebie czy w plonach, a także skażenia wód.

Lista zysków jest naprawdę długa – nic więc dziwnego, że rolnictwo precyzyjne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Naprzeciw potrzebom rolników wychodzą sami producenci sprzętu rolniczego – nowe modele traktorów i kombajnów wyposażone są w nawigację GPS i czujniki umożliwiające monitorowanie otoczenia. Producenci dostarczają również specjalistyczne oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie maszynami.

New Holland rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego

Stworzone przez New Holland rozwiązanie PLM (Precision Land Management) umożliwia wykorzystanie zaawansowanej analizy danych podczas prac rolniczych. Jednym z najważniejszych elementów tego systemu jest dotykowy wyświetlacz IntelliView IV, który wykorzystywany jest w ciągnikach, kombajnach, opryskiwaczach i sieczkarniach New Holland. Pozwala on na kontrolowanie najważniejszych funkcji maszyny, a także korzystanie z automatycznej nawigacji GPS i mapowania plonów.

Oprogramowanie PLM Mapping umożliwia gromadzenie i analizowanie informacji niezbędnych do planowania prac rolnych. Program korzysta z danych zebranych przez maszyny rolnicze lub dostarczonych przez samego użytkownika. Przy jego pomocy system tworzy wirtualne mapy, na które naniesione zostaną m.in. informacje dotyczące żyzności gleby i otrzymanych plonów. Mapping PLM ułatwia także monitorowanie wykorzystania nawozów i środków ochrony roślin. Z kolei system PLM Connect służy do zdalnego zarządzania maszynami rolniczymi. Oprogramowanie monitoruje lokalizację i pracę pojazdów  oraz pozwala w czasie rzeczywistym odczytywać parametry maszyny.

Optymalizacja pracy na roli dzięki maszynom CLAAS

Z zaawansowanych rozwiązań mogą korzystać także użytkownicy maszyn rolniczych CLAAS. Stworzone przez firmę rozwiązanie EASY (Efficient Agriculture Systems – Efektywne Systemy Agrotechniczne) zapewnia skuteczną optymalizację prac rolnych. Program AGROCOM MAP umożliwia analizę danych i wygenerowanie map. System TELEMATICS monitoruje stan maszyn (m.in. zużycie paliwa, czas pracy itd.) i ułatwia efektywne zarządzanie flotą.

Nowoczesne maszyny rolnicze CLAAS mogą komunikować się z mobilną aplikacją CEMOS. Z poziomu smartfona operator może kontrolować działanie maszyny. Funkcja CEMOS AUTOMATIC umożliwia automatyczne optymalizowanie pracy. GPS PILOT wykorzystuje nawigację satelitarną, by opracować optymalną trasę i zapobiegać nakładaniu się przejazdów, co przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa i przyśpieszenie prac rolnych. System umożliwia optymalne wykorzystanie całej szerokości roboczej maszyny. Z kolei funkcja AUTO TURN automatycznie zawraca maszynę, gdy ta dotrze do końca pola.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uprawa rolna staje się bardziej zyskowna! Precyzyjne metody uprawy to przyszłość rolnictwa.

Sprawdź inne popularne wpisy z kategorii Rolnictwo:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole