Rodzaje i typy ciągników rolniczych

Rodzaje i typy ciągników rolniczych, czyli jaki traktor wybrać do swojego gospodarstwa

0

Ciągnik to pojazd nieodzowny w każdym gospodarstwie – trudno wyobrazić sobie uprawę roli bez tej maszyny. Jakie są najpopularniejsze rodzaje i typy ciągników? Jakie marki dominują na rynku wtórnym? Na co warto zwrócić uwagę kupując używany traktor?

Ciągnik rolniczy, zwany potocznie traktorem, to pojazd silnikowy przeznaczony do prac polowych i gospodarskich. Traktory zastąpiły zwierzęta pociągowe, takie jak konie, czy woły. Ciągniki służą także do napędzania maszyn, które nie posiadają własnych silników. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wału odbioru mocy.

W ten sposób napędzane mogą być m.in. agregaty uprawowe, brony, kosiarki, prasy do słomy, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów. Maszyny i urządzenia montowane są najczęściej przy użyciu trójpunktowego układu zawieszenia, czyli układu dźwigniowego, który umożliwia zawieszenie osprzętu na hydraulicznym podnośniku. Dzięki temu narzędzia mogą być podnoszone na czas transportu i opuszczane podczas pracy w polu.

Trójpunktowy układ zawieszenia domyślnie ulokowany jest z tyłu ciągnika, ale może być także zamontowany z przodu – poszerza to zakres wykorzystania ciągnika rolniczego. Z przodu pojazdu zamontowany może zostać np. pług czy zamiatarka.

Uniwersalność i dostosowanie do pracy w trudnym terenie sprawiają, że ciągniki znajdują także zastosowanie poza sektorem rolniczym – wykorzystuje się je podczas prac ziemnych, ogrodowych, leśnych i budowlanych. Traktory często są również wykorzystywane przez przedsiębiorstwa komunalne, odpowiedzialne za utrzymanie porządku w miastach i pielęgnowanie terenów zielonych.

Typy ciągników rolniczych

Ciągniki można podzielić na kilka typów – głównym kryterium jest rodzaj zastosowanego układu jezdnego. Najczęściej spotykane są ciągniki kołowe ze stałym napędem tylnej osi – 2 WD. Moc silników montowanych w traktorach tego typu dochodzi do 310 KM. Popularność ciągników tego rodzaju wynika przede wszystkim z ich wszechstronności. Na rynku dostępne są także ciągniki kołowe ze stałym napędem obu osi – 4WD i zwrotnicowym układem kierowniczym. Silniki w tego typu traktorach oferują większą moc – nawet do 600 KM.

Zdecydowanie mniej popularnym rodzajem są ciągniki gąsienicowe – zamiast układu kołowego, do poruszania się wykorzystywany jest układ gąsienic. Traktory tego typu stosowane są przede wszystkim do prac na wyjątkowo trudnych terenach – na glebach ciężkich i podmokłych. Gąsienice umożliwiają zwiększenie rozkładu masy – dzięki temu takie traktory radzą sobie w warunkach, w których ciągniki kołowe mogłyby ugrząźć. Czwartą grupą są ciągniki półgąsienicowe. Stanowią one połączenie ciągnika kołowego i gąsienicowego. Układ gąsienicowy w tego typu traktorach montowany jest najczęściej na tylnej osi.

Najpopularniejsze ciągniki na rynku wtórnym

Zakup nowego ciągnika rolniczego może być poważnym wydatkiem. Z tego powodu bardzo dużą popularnością cieszą się używane traktory. Na naszym portalu, w dziale z używanym sprzętem rolniczym, znajdziesz kilkanaście tysięcy ogłoszeń sprzedaży ciągników. Poniżej przedstawiamy marki, które cieszą się największym uznaniem wśród naszych klientów.

Traktory John Deere

Bez wątpienia najpopularniejsze na rynku wtórnym są ciągniki rolnicze John Deere. John Deere to amerykańskie przedsiębiorstwo, które od ponad 150 lat specjalizuje się w produkcji pojazdów i maszyn rolniczych. Firma ma swoje przedstawicielstwa w ponad 30 krajach i zalicza się do najbardziej cenionych dostawców sprzętu rolniczego. W ofercie firmy, poza ciągnikami rolniczymi, znajdują się także kombajny zbożowe, sieczkarnie, prasy i opryskiwacze. Charakterystyczne logo marki, na którym widnieje skaczący jeleń, jest dla użytkowników gwarancją najwyższej jakości. Traktory John Deere wyróżniają się niezawodnością i uniwersalnością. Do najpopularniejszych ciągników tej marki można zaliczyć modele: 6210, 6215, 6155.

Traktory New Holland

Drugim niezwykle popularnym producentem ciągników jest New Holland. To amerykańskie przedsiębiorstwo powstało w 1895 roku, a dziś jest częścią międzynarodowej grupy FIAT. New Holland specjalizuje się w produkcji traktorów i kombajnów. Maszyny rolnicze tej marki wykorzystywane są praktycznie na całym świecie. Ich popularność nie jest kwestią przypadku – traktory New Holland doskonale radzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Na liście ogłoszeń dostępnych na naszej platformie znajdziesz szeroki wybór używanych ciągników rolniczych tej marki – m.in. modele New Holland T7.270, New Holland T7.210 i New Holland T7.220.

Traktory Massey Ferguson

Kolejnym wartym uwagi producentem traktorów jest Massey Ferguson. Ten kanadyjsko-amerykański koncern dostarcza maszyny rolnicze, które słyną z wytrzymałości i niezawodności. Używane traktory tej marki zapewniają bezpieczną i wydajną pracę w polu. Kolejnym atutem jest wielozadaniowość tych pojazdów. Do najczęściej sprzedawanych na naszej platformie ciągników rolniczych zaliczają się modele Massey Ferguson 7718, Massey Ferguson 7624 oraz Massey Ferguson 6480.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole