Nowoczesne rolnictwo - Mascus Polska Blog

Nowoczesne rolnictwo w Polsce i na świecie

0

Na czym polega nowoczesne rolnictwo? Z jakich technologii i sprzętu korzysta? Czy jest ekologiczne?

Z roku na rok na świecie przyrost demograficzny na świecie jest coraz wyższy, co sprawia, że zapotrzebowanie na żywność bez przerwy  się zwiększa. Stale rosnąca populacja Ziemi stawia ogromne wyzwania rolnictwu, które musi mu sprostać – stając się bardziej efektywnym i wyspecjalizowanym. To sprawia, że gospodarstwa rolne stale się przekształcają, specjalizują i coraz częściej działają z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań rolniczych. Dzięki nowoczesnemu rolnictwu plony są obfitsze, a sama praca efektywniejsza i przy tym mniej męcząca, mniej angażująca ludzi, a więcej pośrednio także specjalistyczne maszyny i systemy. Technologie stosowane w nowoczesnym rolnictwie w Polsce i na świecie dają ogromne możliwości.

Czym jest nowoczesne rolnictwo?

Dzisiejsze rolnictwo różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Do prowadzenia dużego, czy nawet średniego gospodarstwa rolnego, niezbędne jest korzystanie z nowoczesnych technologii rolniczych. Bez nich, efektywność jest niska, zaś nowoczesne sprzęty i urządzenia dają ogromne możliwości.

W temacie nowoczesnych technologii, mówi się nie tylko o nowoczesnych maszynach i urządzeniach, które znacząco usprawniają pracę w gospodarstwie, ale także, a może przede wszystkim, o specjalistycznych systemach służących do planowania i precyzyjnego wykonywania prac (np. systemy GPS czy drony). W nowoczesnych gospodarstwach rolnicy coraz chętniej korzystają z systemów zarządzających obsługą maszyn rolniczych i oprogramowania pozwalającego na planowanie prac oraz kontrolę czasu pracy. Co więcej, mogą także używać go do planowania odpowiednich dawek nawozów i innych chemikaliów używanych w rolnictwie. Dzięki temu, wydajność pracy w gospodarstwie jest dużo większa.

Sprzęt w nowoczesnym rolnictwie – czy jest aż tak istotny?

Kluczowym elementem nowoczesnego rolnictwa jest odpowiedni sprzęt. Ten musi być efektywny, oszczędny, ale również prosty w obsłudze. Nie zawsze też jedynym rozwiązaniem jest zakup nowych maszyn o wartości kilkuset tysięcy, a nawet milionów złotych. W kontekście Polski, która nie osiągnęła tak wysokiego poziomu zaawansowania w rolnictwie jak państwa Europy Zachodniej jest to szczególnie istotne. Możliwości finansowe rodzimych rolników wciąż są niższe niż konkurencji z krajów bardziej rozwiniętych pod tym względem. Jak zatem pogodzić to z potrzebą wprowadzenia bardziej nowoczesnego rolnictwa w Polsce? Obok sprzętu kluczowa jest też wiedza i doświadczenie.  Można wybrać popularną markę traktora używanego (Przeczytaj też: Najpopularniejsze marki traktorów w Polsce), ale wykorzystywać go z maksymalną wydajnością – na przykład dzięki dobrze rozplanowanej pracy, a także minimalizując spalanie (Przeczytaj też: Spalanie ciągnika rolniczego – co ma na niego wpływ?). Wiedza oraz doświadczenie to bowiem kolejne filary nowoczesnego rolnictwa.

Kombajny  i inny wysoce wyspecjalizowany sprzęt w nowoczesnym rolnictwie

Szczególne miejsce wśród sprzętu rolniczego w nowoczesnym rolnictwie zajmują kombajny. Te wysoce wyspecjalizowane maszyny stają się tym bardziej niezbędne, im większe i bardziej wyspecjalizowane gospodarstwo. W zależności od tej specjalizacji można zdecydować się na kombajny rolnicze o różnym przeznaczeniu. Dawniej choć również i dziś w mniejszych gospodarstwach wynajmuje się ten sprzęt. Nie jest to jednak efektywne zarówno pod kątem wydajności pracy, jak i kosztów.

Zresztą to samo dotyczy również innych maszyn rolniczych takich jak kosiarki, prasy zwijające czy zgrabiarki i przetrząsacze. Zakup każdej z maszyn powinien być rozpatrywany w kategoriach biznesowych – kosztów, potencjalnych zysków oraz czasu zwrotu inwestycji. Nowoczesne rolnictwo wymaga często od rolnika całkowitej zmiany podejścia i nastawienia do swojej pracy. Sprzęt w tym przypadku ma być środkiem do celu, a jego zakup nie celem samym w sobie.

Nowoczesne rolnictwo – precyzja i wydajność przede wszystkim

Nowoczesne rolnictwo jest nazywane także rolnictwem precyzyjnym, z uwagi na stosowanie wspomnianych systemów komputerowych, które zarządzają uprawami na podstawie dokładnej analizy danych. W dużych gospodarstwach stosuje się również nowoczesne systemy GPS pozwalające na prowadzenie maszyn w bezpieczniejszy i precyzyjniejszy sposób i to nawet przy złej pogodzie czy po zmroku. Nowoczesne maszyny rolnicze są wyposażone także w systemy sterujące, dzięki czemu ich obsługa jest naprawdę prosta. Dzięki nim, można w sposób wygodny i bezpieczny sterować wszystkimi maszynami, które pracują w obrębie całego gospodarstwa. A co najważniejsze, ich obsługa jest bardzo intuicyjna, gdyż mają łatwy interfejs. Wydaje się zatem, że zajmowanie się nowoczesnym rolnictwem nie nastręcza jest trudne, za to daje wiele nowych możliwości uprawy.

Nadal jednak nie wszyscy korzystają z tych nowoczesnych technologii. Na pewno z czasem się to zmieni. Tradycyjne rolnictwo przestanie być opłacalne, a nowoczesne urządzenia stopniowo tanieją, więc są coraz bardziej osiągalne cenowo nawet dla właścicieli mniejszych gospodarstw rolnych. Poza tym można je przecież kupić w atrakcyjnym kredytowaniu przeznaczonym specjalnie dla rolnictwa. Obecnie tylko dzięki nowoczesnej technice można osiągnąć satysfakcjonujące wyniki i być konkurencyjnym w branży. Nowoczesne rolnictwo w Polsce i na świecie to jedyna szansa na wyżywienie coraz większej liczby ludności.

Atrakcyjne oferty sprzedaży używanych nowoczesnych maszyn rolniczych można znaleźć na naszej stronie: https://www.mascus.pl/rolnictwo,1,relevance,sprzedaz.html.

Polscy producenci maszyn używanych w nowoczesnym rolnictwie

Pomimo tego, że polskie rolnictwo ogólnie dopiero staje się nowoczesne i dogania Zachód w tej kwestii (choć trzeba podkreślić, że w niezłym tempie i z dobrymi rezultatami!) wielu rodzimych producentów sprzętu już wpisało się w ten trend. Z powodzeniem produkują maszyny, które mogą, a wręcz powinny być wykorzystywane we współczesnej pracy na roli. Najlepszym przykładem mogą być agregaty uprawowe, które są niezbędne w nowoczesnym rolnictwie.

Polskie firmy w segmencie bron talerzowych, glebogryzarek, pługów obrotowych, walców czy kultywatorów znalazły już wielu zadowolonych użytkowników, nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Do najchętniej wykorzystywanych i polecanych producentów można z całą pewnością zaliczyć przedsiębiorstwa takie jak Michalak, Awemak czy Agro-Factory. Ich maszyny nie tylko nie odstają jakością od sprzętu teoretycznie bardziej renomowanych producentów z Niemiec, Włoch, Danii czy innych krajów, ale również jest atrakcyjny cenowo – zarówno nowy, jak i używany.

Czy nowoczesne rolnictwo jest ekologiczne?

Jako, że nowoczesne rolnictwo korzysta z nowoczesnych technologii, pojawia się pytanie czy jest ono ekologiczne. Czy nie czyni to szkody środowisku, głównie glebie? Rolnictwo samo w sobie nie jest ekologiczne, gdyż zagarnia tereny, które kiedyś były lasami czy łąkami pod uprawę, jednak jest to konieczne z racji ciągle zwiększającej się liczby ludności i jej wyżywienia. Natomiast nowoczesne rolnictwo wydaje się być bardziej ekologiczne niż to tradycyjne. Dokładne monitorowanie stanu gleby powoduje, że środki ochrony roślin, czyli nawozy i pestycydy są stosowane wtedy, gdy są potrzebne, a nie rutynowo. Zapobiega to wyjałowieniu gleby i przenikaniu zbyt dużej ilości chemii do wód gruntowych. Nowoczesne rolnictwo ekologiczne jest na pewno korzystniejsze dla planety niż to tradycyjne.

Czy nowoczesne rolnictwo niesie same korzyści?

Największą zaletą nowoczesnego rolnictwa jest na pewno duża efektywność, a więc maksymalne zwiększenie wydajności i produktywności przy jednoczesnej oszczędności czasu i pracy ludzkiej – coraz więcej zadań przejmują maszyny i systemy operacyjne. Poza tym, jak już wyżej wspomniano, takie rolnictwo jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Do wad nowoczesnej technologii rolniczej zaliczyć można wysokie póki co koszty zakupu urządzeń, maszyn rolniczych i systemów precyzyjnych. Nowoczesne rolnictwo nadal nie jest dostępne dla wszystkich rolników, nawet tych wielkoobszarowych. Na pewno z czasem sytuacja na polskiej wsi się poprawi, bo już teraz można zaobserwować tendencję spadkową w zakresie cen. Co więcej, możliwość korzystania przez polskich gospodarzy ze wsparcia unijnego, przyczynia się do zmiany sytuacji na lepszą.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole