Spalanie ciągnika rolniczego

Spalanie ciągnika rolniczego – co ma na niego wpływ?

0

Ceny paliw uzależnione są od wielu czynników na które finalny odbiorca, czyli kierowca, wpływu raczej nie ma. Jednak to na co mamy wpływ, czyli sposób w jaki użytkujemy nasze cztery kółka, może nam pomóc choć trochę ograniczyć koszty związane z kupnem paliwa.

Dobierzmy ciągnik rolniczy do swoich potrzeb

Fani ryczących silników i koni mechanicznych nie będą zadowoleni. Nie zawsze niestety więcej znaczy lepiej. Dostosowanie ciągnika do rozmiaru gospodarstwa i potrzeb to jeden z najważniejszych elementów wydajnej pracy w przyszłości. Przy mniejszym gospodarstwie warto przemyśleć zakup mniejszego ciągnika, który „zapracuje na siebie”. Także odpowiednio dobrany sprzęt do maszyny gwarantuje lepszą wydajność. Kupując nowy sprzęt warto pamiętać, aby dobrać moc do szerokości roboczej i zapotrzebowania mocy przez maszynę.

spalanie ciągnika rolniczego

O pomoc w odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby spalać mniej, poprosiliśmy specjalistów z firmy Agro-Sieć Maszyny w Chełmnie, którzy na co dzień pomagają rolnikom w doborze odpowiedniej dla nich maszyny. Ważne jest odpowiednie ustawienie zakresu pracy silnika w taki sposób, aby nie przekroczyć określonych obrotów powyżej których silnik i tak nie generuje większej mocy, tylko spala więcej – tłumaczy nam Daniel Krzywiński, zajmujący się na co dzień sprzedażą maszyn używanych. Wskazuje też na odpowiednie ustawienie skrzyni biegów w ciągniku – w zależności od obciążenia należy pamiętać o ustawieniu czasu reakcji i zmiany przełożenia. Nie bez znaczenia okazuje się także zadbanie o ogumienie. Odpowiednie ustawienie ciśnienia roboczego w oponach powoduje zmniejszenie poślizgu i zwiększenie uciągu – kontynuuje Daniel Krzywiński. Jak więc widać nie tylko moc silnika, ale także stan techniczny maszyny i odpowiednie zadbanie o szczegóły spowoduje, że będziemy mieli większy wpływ na zużycie paliwa, a co za tym idzie na nasze wydatki.

spalanie ciągnika rolniczego

Z pomocą idą nam też najnowsze technologie. Rolnictwo w ciągu ostatnich lat zmieniło się nie do poznania i coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie systemów rolnictwa precyzyjnego. Brak omijaków i nakładek na polu między przejazdami z pewnością powoduje, że spalamy mniej – podsumowuje Daniel Krzywiński, dając za przykład system AutoTrac, który montowany jest w ciągnikach John Deere.

Gwarancja spalania w ciągnikach rolniczych

Pozostańmy na moment przy ciągnikach marki John Deere. Już w listopadzie rusza nowy program tego znanego producenta dotyczący gwarancji spalania w ciągnikach rolniczych. Jak to działa? W programie może wziąć udział każdy właściciel nowego ciągnika tej marki. Pierwszy krok to wypełnienie formularza dostępnego u dealera oraz aktywowanie systemu JDLink, służącego do monitorowania poziomu zużycia paliwa. Dotychczas program obejmował wyłącznie prace ciągnika w transporcie (jazda powyżej 20km/h), natomiast teraz obejmie on także prace polowe. Dealerzy na samym początku udzielą wsparcia, aby optymalnie ustawić i wyregulować pojazd do różnych prac. Zarejestrowane dane trafią do sytemu – jeśli fabryczny poziom zużycia oleju napędowego zostanie przekroczony, wówczas właściciel ciągnika otrzymać ma kwotę potrzebną za zakup nadwyżki. Jeśli poziom zużycia będzie niższy niż fabryczny – producent gwarantuje wypłatę premii dwukrotnie wyższej niż kwota potrzebna na zakup zaoszczędzonego oleju napędowego. Program obejmuje nowe ciągniki serii: 6R (6-cylindrowe), 7R, 8R, zamówione i  zakupione w okresie od 1 listopada br. do 31 października 2019 roku. Producent zapowiada pełne rozliczenie z rolnikami po tym okresie.

spalanie ciągnika rolniczego

Operator traktora ma realny wpływ na poziom spalania

Na spalanie ciągnika rolniczego ma wpływ wiele czynników. Dlatego też ciężko jest je dokładnie obliczyć. Spalanie nie jest stałe, zależy w dużej mierze od obciążenia i prędkości obrotowej. Wielu rolników stosuje najprostszą metodę – trzeba wlać, wyjechać i ponownie zatankować. Wówczas dowiemy się ile tak naprawdę spala nasz ciągnik. Jeśli podejdziemy do tematu profesjonalnie i uwzględnimy kilka wymienionych wyżej czynników, jest szansa, że uda nam się zaoszczędzić. Maszyna jest przecież wyłącznie narzędziem w pracy – to od operatora zależy jak ją wykorzysta.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole