Typy podnośników koszowych - artykuł na blogu Mascus Polska

Typy podnośników koszowych

0

Podnośniki koszowe mogą różnić się między innymi konstrukcją podnoszącą oraz napędem i sposobem przemieszczania. Różnice te przekładają się z kolei na funkcjonalność i możliwości zastosowania maszyn. Opisujemy najważniejsze rodzaje podnośników koszowych dostępnych na sprzedaż oraz wskazujemy popularne marki i modele poszczególnych typów sprzętu.

Kryteria wyróżniania rodzajów podnośników koszowych

Podnośniki koszowe znajdują liczne zastosowania, gdy konieczne jest wykonywanie zadań na wysokości. Używa się ich nie tylko przy pracach budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych, lecz także w wielu innych sytuacjach (m.in. do mycia okien, wieszania reklam czy prac sadowniczych).

Kluczem jest natomiast wybór odpowiednich parametrów oraz typu podnośnika koszowego, które sprawią, że maszyna będzie optymalnie dostosowana do potrzeb. Poszczególne rodzaje sprzętu wyróżnia się ze względu na:

  • Rodzaj napędu (podnośniki koszowe elektryczne lub spalinowe);
  • Sposób przemieszczania (podnośnik koszowy na samochodzie, na przyczepie lub samojezdny);
  • Konstrukcji i sposobu podnoszenia (podnośniki koszowe nożycowe, przegubowe lub teleskopowe).

Zobacz też: Bezpieczna praca na wysokości, czyli jak wybrać najlepsze podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe elektryczne czy podnośniki koszowe spalinowe?

Rodzaj napędu znacząco wpływa na możliwości wykorzystania sprzętu. Podnośniki koszowe elektryczne można zastosować nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz budynków takich jak choćby centra logistyczne, hale magazynowe i produkcyjne czy hangary.

Maszyny z napędem spalinowym stosuje się z kolei tylko na otwartej przestrzeni, gdyż spaliny mogą być zagrożeniem dla operatora i innych osób w pobliżu. Są też głośniejsze niż podnośniki koszowe elektryczne, ale w zamian mogą mieć większą moc i udźwig oraz łatwiej pokonują duże odległości.

Podnośniki koszowe na samochodzie

Sprzęt z napędem spalinowym to przede wszystkim podnośniki koszowe na samochodach dostawczych lub większej ciężarówce. Dzięki konstrukcji zintegrowanej z pojazdem, można łatwo dotrzeć do miejsc odległych o wiele kilometrów i często pracować także w trudnym terenie. Specjalne, działające automatycznie podpory zapewniają z kolei stabilizację.

Wśród lokalnych ogłoszeń w serwisie Mascus.pl najwięcej jest ofert na podnośniki koszowe na samochodach dostawczych Multitel. Niezawodne maszyny tego producenta często wykorzystują podwozia Iveco, Renault oraz Volvo i MAN. Popularne są też podnośniki koszowe na samochodach Ruthmann, zwłaszcza z serii Ruthmann TB, które cieszą się opinią wydajnych i bezpiecznych.

Podnośniki koszowe na przyczepie

Nieco rzadziej spotyka się podnośniki koszowe na przyczepie. Również są one stosunkowo wygodne w transporcie na duże odległości. Wymagają natomiast do tego celu osobnego samochodu o odpowiednim uciągu, który można dodatkowo wykorzystać do transportu personelu czy materiałów. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla firmy, dla której wyspecjalizowany pojazd byłby zbyt dużym wydatkiem.

Na polskim rynku wtórnym można znaleźć między innymi podnośniki koszowe na przyczepie Denka-Lift oraz podnośniki koszowe na przyczepie Niftylift. Maszyny pierwszej marki, takie jak choćby Denka-Lift DK25 o wysokości roboczej 25 m i ciężarze użytecznym 200 kg to lekkie, trwałe i proste w obsłudze konstrukcje. Z kolei model Niftylift 120 (wysokość 12,33 m, ciężar 200 kg), tak jak inny sprzęt marki, jest solidny i wszechstronny.

Podnośniki koszowe samojezdne

Bardzo popularnym rozwiązaniem są podnośniki koszowe samojezdne, które mogą łatwo przemieszczać się pomiędzy stanowiskami pracy. Transport drogowy na duże odległości może być jednak bardziej kłopotliwy, bo często wymaga specjalnych przyczep do przewozu maszyn.

Sprzęt może być napędzany elektrycznie lub spalinowo. Samojezdne podnośniki koszowe na sprzedaż w serwisie Mascus.pl to również szeroki wybór maszyn o różnych sposobach podnoszenia, co ułatwia wybór dopasowany do potrzeb.

Podnośniki koszowe nożycowe

Podnośniki nożycowe mają krzyżujące się ze sobą ramiona, które prostując się, podnoszą podest roboczy. Mechanizm ten zapewnia maksymalną stabilność oraz często dużą wysokość podnoszenia. Maszyna ma też kompaktowe rozmiary, jednak minusem jest fakt, że platforma porusza się tylko w pionie i nie ma wysuwu poziomego.

W serwisie Mascus.pl najpopularniejsze są podnośniki nożycowe Genie, takie jak na przykład model Genie GS1932 o wysokości roboczej 7,85 m i udźwigu 227 kg. Sprzęt marki wyróżnia się między innymi niskimi kosztami eksploatacji i niezawodnością. Uznaniem klientów cieszą się też podnośniki nożycowe JLG, cenione za wydajność i długi czas pracy (np. JLG 2646 o udźwigu 450 kg i wysokości 9,92 m).

Podnośniki koszowe przegubowe

Podnośniki przegubowe sprawdzą się nawet wtedy, gdy dostęp do miejsca pracy jest utrudniony. Ramię z przegubami w kilku miejscach zapewnia bardzo dużą manewrowość przy dość dużym wysięgu. Podnośnik koszowy tego typu wymaga natomiast doświadczenia i wprawy od operatora, a udźwig zależy od odległości kosza od środka ciężkości maszyny.

Na polskim rynku wtórnym najczęściej ogłaszane są podnośniki przegubowe Genie oraz podnośniki przegubowe Haulotte. Pierwsze wyróżniają się szczególnie mobilnością i wszechstronnością, a do popularnych urządzeń należy Genie Z45 (wysokość 15,87 m, udźwig 227 kg). Z kolei drugie, w tym model Haulotte HA16 (16 m, 230 kg) cechują się dużą autonomią pracy i możliwością wykorzystania nawet w trudnym terenie.

Podnośniki koszowe teleskopowe

Z reguły największy zasięg wysięgnika mają podnośniki teleskopowe stosowane w przypadku zadań na dużych wysokościach. Maszyny te mają stosunkowo prostą konstrukcję z ramieniem, które wysuwa się na długość odpowiednią do danej wysokości pracy. Gabaryty i waga są też względnie niewielkie w porównaniu do możliwości sprzętu. Na Mascus.pl najwięcej lokalnych ogłoszeń jest na:

  • Podnośniki teleskopowe Genie, które mają duże zasięgi i spore możliwości nawet w trudniejszym terenie. Przykładem może być spalinowy model Genie S65 o maksymalnej wysokości roboczej 21,8 m i ciężarze użytecznym 227 kg;
  • Podnośniki teleskopowe JLG, wyróżniające się wysoką produktywnością oraz łatwą i komfortową obsługą. Na polskim rynku wtórnym popularny jest na przykład model JLG 860 (wysokość 28,21 m, udźwig 230 kg).

Nie tylko podnośniki koszowe na sprzedaż – inne maszyny budowlane w serwisie Mascus.pl

Oprócz podnośników koszowych oferta Mascus.pl obejmuje również wiele innych maszyn budowlanych, zarówno nowych, jak i używanych. Do kupienia są też na przykład:

  • Dźwigi i żurawie (m.in. szosowo-terenowe, terenowe, gąsienicowe oraz części i wyposażenie do dźwigów);
  • Koparki (w tym koparki gąsienicowe i kołowe, minikoparki oraz średnie i większe modele, a także maszyny do specjalnych zastosowań);
  • Ładowarki (np. ładowarki kołowe i gąsienicowe oraz ładowarki ze sterowaniem burtowym i teleskopowe).
Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole