Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

0

Przewóz materiałów budowlanych, takich jak drewno, cement, wapno, czy kruszywo, wymaga zastosowania odpowiedniego środka transportu. Na sprawną dostawę materiałów sypkich i kawałkowych pozwalają przede wszystkim pojazdy samowyładowcze, zwane potocznie wywrotkami. Poniżej wyjaśniamy, jakie są ich rodzaje i podpowiadamy, jak dobrze wybrać tego typu samochód ciężarowy.

Kruszywa, jak również inne materiały budowlane, można przewozić różnymi pojazdami samowyładowczymi. Sprawdzają się tutaj mini wywrotki na podwoziach dostawczaków, klasyczne wywrotki 2-, 3- i 4-osiowe, a także ciągniki siodłowe z samowyładowczymi naczepami. Poszczególne pojazdy różnią się między sobą pod wieloma względami, bowiem zaprojektowano je z myślą o różnych zastosowaniach. Najlepiej byłoby posiadać kilka z nich, tak aby móc każdorazowo dobrać najdogodniejszy środek transportu dla danego zlecenia. Niemniej jednak, w przypadku małych i średnich firm budowlanych w grę wchodzi najczęściej wybór jednego, konkretnego pojazdu. Pytanie zatem, który będzie najlepszym wyborem?

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Małe samochody ciężarowe – wywrotki 2-osiowe o ograniczonej ładowności

Najmniejsze samowyładowcze samochody ciężarowe to 2-osiowe wywrotki do 18 ton DMC. Ich największymi zaletami są niska cena i swobodne manewrowanie w ruchu miejskim, natomiast największą wadą – ograniczony zakres zastosowań. W praktyce, są one w stanie transportować tylko niewielkie ilości kruszywa – w zależności od modelu pojazdu, maksymalnie od jednej do dziesięciu ton.

Wywrotki 2-osiowe sprawdzają się wówczas, gdy raz na jakiś czas trzeba przewieźć narzędzia, materiały budowlane lub małą maszynę. Taki pojazd przyda się przy budowie garażu, oczka wodnego, piaskownicy, ogródka, czy też innych małych robót ziemnych.

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Średniej wielkości samochody ciężarowe – wywrotki 3-osiowe popularne wśród małych i średnich firm

Kolejny segment pojazdów samowyładowczych to 3-osiowe wywrotki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 18 ton. Stanowią dobry wybór dla tych firm budowlanych, które najczęściej transportują ładunki o wadze nieprzekraczającej kilkunastu ton, i tylko niekiedy podejmują się większych zleceń. Choć w razie potrzeby można wykonać nimi kilka kursów, to jednak przy większych odległościach jest to z reguły nieopłacalne.

Możliwości transportowe tego typu pojazdów można zwiększyć stosując przyczepy samowyładowcze, niemniej jednak i takie rozwiązanie ma ograniczony zakres zastosowań. Ze względu na małą zwrotność zestawu przyczepowego, a także fakt, że ładunek może być wysypywany wyłącznie z boku, sprawdza się ono jako okazjonalne wsparcie dla większych robót ziemnych. Niemniej jednak, taki zestaw pojazdów i tak wykorzystuje się zwykle do wywozu urobku, a nie zaopatrywania w kruszywo.

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Duże samochody ciężarowe – wywrotki 4-osiowe do trudnych zadań

W przypadku regularnych dostaw dużych ilości kruszywa, najlepiej sprawdzają się zwykle największe dostępne samochody ciężarowe – wywrotki 4-osiowe. Takie pojazdy odznaczają się dużą zwrotnością i sporą, sięgającą nawet 20 ton, ładownością. Co ważne, radzą sobie nie tylko na obszarach zurbanizowanych, ale również w trudnym terenie, takim jak błotnisty plac budowy. Jeśli chodzi o zdolności terenowe, to są one u nich nawet większe, niż u ciągnika siodłowego z naczepą-wywrotką.

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Ciągniki z naczepami-wywrotkami – do 30 ton ładowności

Ciągnik 4×2 z naczepą samowyładowczą, mimo niskiej mobilności terenowej, jest bardzo popularnym środkiem transportu dla kruszyw. Wszystko za sprawą niskich kosztów przewozu, a także, a właściwie przede wszystkim, dużej ładowności, która może wynosić blisko 30 ton. Należy jednak zaznaczyć, że jest wykorzystywany przede wszystkim na krótkich odcinkach drogi.

Samochody ciężarowe, wywrotki idealne dla małych i średnich firm budowlanych

Którą wywrotkę wybrać?

By móc sprawnie wywiązywać się ze swoich zadań, firma budowlana potrzebuje samochodu ciężarowego dopasowanego do swoich potrzeb, czyli specyfiki wykonywanych zleceń. Nie musi być to zatem ani największy, ani najdroższy pojazd. Z drugiej strony, powinien odznaczać się on dużą wytrzymałością i niezawodnością, dlatego warto skupić się na propozycji sprawdzonych producentów. Godne polecenia są wywrotki ciężarowe Man, czy też popularne modele marki Renault oraz Iveco. Wysoką jakość oferują również wywrotki ciężarowe Mercedes Benz.

Choć ceny samowyładowczych pojazdów ciężarowych nie należą do najniższych, to jednak warto pamiętać o możliwości zakupu używanego egzemplarza. Na stronie Mascus Polska można znaleźć bogaty wybór ofert sprzedaży wywrotek o różnych gabarytach i możliwościach ładunkowych. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole