Samochody pożarnicze, rodzaje - Mascus Polska Blog

Rodzaje samochodów pożarniczych

0

Samochody pożarnicze są niezbędnym wyposażeniem zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wbrew pozorom nie są to jednak wyłącznie klasyczne wozów strażackich, czyli pojazdów gaśnicze i ratowniczo-gaśnicze ogólnego przeznaczenia. Z artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze typy i rodzaje samochodów pożarniczych.

Najczęściej spotykane rodzaje wozów strażackich

Najpopularniejsze wozy strażackie to pojazdy gaśnicze, które umożliwiają prowadzenie samodzielnej akcji gaśniczej, gdyż są przystosowane do przewożenia ludzi oraz niezbędnego sprzętu. Wyposażone są w zbiorniki na środki gaśnicze oraz autopompę (pompę napędzaną silnikiem samochodu) lub motopompę (pompę z własnym silnikiem).

Rzecz jasna takie samochody pożarnicze często posiadają szereg innego wyposażenia, takiego jak na przykład agregaty proszkowe, systemy piany sprężonej czy maszty oświetleniowe. Jeśli pojazd przewozi również specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przy akcjach ratowniczych, jest określany mianem samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Często spotykanym rodzajem wozów strażackich są też samochody z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym. Elementy te są zamontowane obrotowo na podstawie pojazdu. Pierwsza konstrukcja jest wysuwana, a na końcu przęseł drabiny może znajdować się kosz ratowniczy. W drugim przypadku podnośnik hydrauliczny z koszem jest składany i może się mieć postać na przykład wysuwanych teleskopowo elementów albo mechanizmu nożycowego.

Popularnym rodzajem samochodów pożarniczych są też pojazdy ratownictwa technicznego. Mają one specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia prowadzenie takich akcji jak choćby usuwanie skutków wypadków, awaryjnego odblokowywania wejść, czy poszukiwania oraz ratowania ludzi i zwierząt.

Rodzaje ratowniczo-gaśniczych samochodów pożarniczych – podział na klasy i kategorie

Ze względu na masę całkowitą wyróżnia się 3 rodzaje (klasy) wozów strażackich:

 • Lekką (do 7,5 tony);
 • Średnią (od 7,5 do 14 ton);
 • Ciężką (powyżej 14 ton).

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 roku w sprawie zakresu, warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego określa, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej musi mieć na wyposażeniu minimum jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Druga ważna klasyfikacja wozów strażackich również obejmuje 3 rodzaje (kategorie) samochodów pożarniczych. W tym przypadku dzieli się je ze względu na zdolność poruszania się po określonej nawierzchni.

 • Kategoria 1 to pojazdy miejskie, przeznaczone do poruszania się po drogach o utwardzonej nawierzchni;
 • Kategoria 2 to uterenowione wozy strażackie, które mogą jeździć po drogach o twardej nawierzchni, ale też w ograniczonym zakresie poza nimi;
 • Kategoria 3 obejmuje terenowe samochody pożarnicze zdolne do poruszania się po każdej drodze i bezdrożach.

Pozostałe rodzaje pojazdów pożarniczych

Na wyposażeniu straży pożarnej może znajdować się również szereg wyspecjalizowanych rodzajów wozów strażackich. Należą do nich samochody pożarnicze przeznaczone do działań w szczególnych warunkach, a także pomocnicze pojazdy, które znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku większych akcji.

Do tej pierwszej kategorii należą takie rodzaje samochodów pożarniczych jak:

 • Samochody sprzętowe ratownictwa chemicznego, wyposażone w środki ochrony indywidualnej przed chemikaliami i stosowane w sytuacji wypadków z niebezpiecznymi środkami chemicznymi, skażeniem środowiska czy działaniem substancji radioaktywnych.
 • Samochody gaśnicze do gaszenia pożarów lasów wyróżnia specjalne wyposażenie, podwozie z napędem na 4 koła, a także możliwość prowadzenia działań gaśniczych podczas jazdy.
 • Samochody pożarnicze do akcji na wodzie lub pod wodą;
 • Samochody ratowniczo-gaśnicze do działań w tunelach;
 • Samochody do akcji związanych z katastrofami samolotów lub wypadkami kolejowymi.

Im większa jest akcja gaśniczo-ratownicza, tym większa z kolei szansa, że potrzebne będą specjalistyczne rodzaje samochodów pożarniczych, które oferują wsparcie. Należą do nich:

 • Samochody ratownictwa medycznego przeznaczone do transportu i opieki nad osobami poszkodowanymi;
 • Samochody do przewozu osób, które są przystosowane do transportu strażaków oraz ich osobistego wyposażenia;
 • Specjalistyczne pojazdy zaopatrzeniowe, czyli samochody pożarnicze przystosowane do przewodu dodatkowego sprzętu lub zapasu środków gaśniczych dla jednostek, które bezpośrednio uczestniczą w akcji;
 • Samochody dowodzenia i łączności umożliwiające koordynację szerszych działań gaśniczo-ratowniczych.

Wozy strażackie dostępne w serwisie Mascus.pl

Na stronie Mascus.pl znajdziesz ponad 200 ogłoszeń używanych wozów strażackich z Europy i Ameryki, w tym kilkanaście z Polski. Szeroki wybór znacznie ułatwi znalezienie pojazdu dopasowanego do Twoich potrzeb. Najliczniej reprezentowane są pojazdy marek takich jak Renault, Mercedes-Benz, Iveco, MAN, DAF czy Volvo.

Wśród polskich ogłoszeń zdecydowanie królują samochody pożarnicze marki Renault. Są wśród nich niewielkie modele Mascott o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, ale też większe wozy strażackie (np. Midliner ze zbiornikami wody o pojemności 3000 litrów) czy pojazdy bardziej wyspecjalizowane (np. z napędem na 4 koła). W ogłoszeniach z Polski znajdziesz też jednak wozy strażackie innych marek, w tym między innymi Jelcz czy Volvo (np. model FL614).

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole