Przyczepy wywrotki rolnicze typu tandem

Przyczepy rolnicze typu tandem – przegląd dostępnych marek

1

Przyczepy tandem to wywrotki coraz chętniej wybierane przez rolników. Najsilniejszą pozycję na rynku ma trójka krajowych producentów, ale nie brakuje też ogłoszeń na nowe i używane modele innych marek. Zobacz, jaki sprzęt cieszy się największą popularnością, czym się wyróżnia oraz jakie ogólne plusy i minusy mają przyczepy rolnicze typu tandem.

Zalety i wady przyczep wywrotek na podwoziu tandem

Przyczepy tandem to wywrotki rolnicze wyposażone w dwie osie umieszczone z tyłu pojazdu oraz dyszel, który spoczywa na zaczepie ciągnika, dociążając jego tylną oś. Konstrukcja ta staje się coraz popularniejsza, jednak ciągle jest rzadziej spotykana niż sprzęt dwuosiowy ze skrętnym dyszlem (obrotnicą).

Do zalet przyczep wywrotek typu tandem należy duża stabilność oraz zwiększony uciąg ciągnika. Łatwiej również nimi manewrować, zwłaszcza podczas cofania, co docenią szczególnie rolnicy, którzy mają mniejsze doświadczenie w jeździe z przyczepą lub ograniczone rozmiary działki. Co więcej, także cena sprzętu jest konkurencyjna w porównaniu do przyczep dwuosiowych klasycznej konstrukcji o podobnej ładowności.

Główną wadą przyczep rolniczych na podwoziu tandem jest trudniejsze i bardziej czasochłonne podpinanie i odpinanie od ciągnika. Najlepiej robić to też na stosunkowo twardym podłożu, w które nie zapadnie się stopa utrzymująca przód przyczepy. Znacznie szybsze będzie również zużycie opon, które intensywniej zdzierają się przy skrętach z racji na konstrukcję z dwoma, blisko siebie położonymi nieskrętnymi osiami. Jeśli dyszel przyczepy nie jest amortyzowany, będzie też ona mniej komfortowa w transporcie.

Przyczepy rolnicze tandem marki Pronar – lidera rynku

Wywrotki rolnicze Pronar to najpopularniejsze przyczepy kupowane przez rolników Polsce. Nie dziwi więc, że mocną pozycję ma również sprzęt z podwoziem tandem. Zwłaszcza modele Pronar T663 (ładowność 10 ton) oraz Pronar T683 (ładowność 15 ton), chociaż oferta jest znacznie szersza.

Przyczepy tej marki posiadają resor 4-piórowy z wahaczami wyrównawczymi oraz amortyzowany, sztywny dyszel, co ułatwia manewrowanie i zwiększa stabilność. Oferują też hydrauliczne systemy podnoszenia i opuszczania podpory dyszla oraz otwierania tylnej burty, a do tego trójstronny wywrot sterowany za pomocą sworzni.

Model T663 dostępny jest także w wersji z nadbudową Stilo lub dodatkowymi nadstawami środkowymi, co zwiększa pojemność skrzyni o 3,9 m³ lub nawet o 5,8 m³. Z kolei w T683 elementy nadwozia oraz podwozia wykonane zostały z grubszej niż u konkurencji blachy, co podnosi wytrzymałość sprzętu.

Metal-Fach – uznany producent przyczep tandem

Przyczepy wywrotki typu tandem oferuje też konkurent Pronaru z Sokółki, czyli firma Metal-Fach. Wywrotki rolnicze Metal-Fach z takim podwoziem to modele T730, które są dostępne w wariantach 8-, 10- i 12-tonowym. Najpopularniejszy jest ten środkowy, oznaczony jako T730/2 (pojemność 6,5 m³ w wersji podstawowej).

Przyczepy Metal-Fach dysponują zawieszeniem na resorach parabolicznych i trójstronnym wyładunkiem, a w tylnej ścianie zamontowano szyber zsypowy do ziarna wyposażony w blokadę. Ściany mają linki spinające, a dodatkowo są centralnie ryglowane dla bezpieczeństwa.

Sprzęt marki wyróżnia się stalowym prętem jako uszczelnieniem, a także bogatym wyposażeniem standardowym. Modyfikację ułatwia też duża liczba opcjonalnych dodatków (np. nadstawki siatkowe i pełne oraz plandeka ze stelażem, wiele wariantów ogumienia czy regulator siły hamowania).

Przyczepy rolnicze tandem – wywrotki marki Metaltech również warte uwagi

Uznaniem klientów cieszą się też wywrotki rolnicze Metaltech. Seria przyczep TB obejmuje aż 3 różne modele typu tandem, o ładowności odpowiednio 10, 12 i 14 ton. Wszystkie mają zawieszenie z resorami parabolicznymi i hydrauliczną stopę podporową.

Sprzęt wyróżnia się też solidnymi, stosunkowo wysokimi burtami niemieckiej firmy Bowa. Zapewniają one dużą pojemność, którą dodatkowo można zwiększyć dzięki dodatkowym nadstawom pełnym i siatkowym (w najmniejszym modelu z 13 m³ do 22 m³).

Wyposażenie przyczep Metaltech można opcjonalnie rozszerzyć także między innymi o plandekę i pomost roboczy do jej obsługi, hydraulicznie otwierane burty i unoszoną ścianę tylną lub montowane na tylnym oknie przenośniki ślimakowe. W standardzie klient dostaje z kolei automatyczną regulację siły hamowania, otwór zsypowy w tylnej burcie, błotniki nad tylnymi kołami i kliny pod koła.

Inne przyczepy rolnicze typu tandem – wywrotki dostępne na Mascus.pl

Najwięcej ofert na sprzedaż na rodzimym rynku dotyczy przyczep rolniczych typu tandem polskiej produkcji, szczególnie wspomnianych już marek. W serwisie Mascus.pl są jednak również krajowe i zagraniczne ogłoszenia ze sprzętem od zagranicznych producentów.

Warto wspomnieć choćby o wywrotkach rolniczych Fliegl, takich jak na przykład bogato wyposażony model TMK 256 o ładowności 15 ton. Bardziej ekonomiczne przyczepy tandem – zarówno rolnicze, jak i budowlane – oferuje natomiast między innymi litewska firma Dinapolis.

W serwisie Mascus.pl można bez trudu znaleźć na sprzedaż modele od wszystkich wspomnianych w artykule marek, a także innych producentów. Kategoria przyczepy rolnicze obejmuje jednak nie tylko wywrotki tandem i z klasycznymi podwoziami. Oprócz przyczep ogólnego zastosowania na Mascus w sekcji Rolnictwo są też dostępne między innymi przyczepy zbożowe, przyczepy do przewozu słomy w belach czy wozy paszowe.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Rolnictwo:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze