Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć!

Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć!

1

Przyczepa rolnicza to sprzęt niezbędny w każdym gospodarstwie. Część z nich jest niezwykle uniwersalna i pozwala bez problemu przewozić ładunki różnego typu, inne są wysoce wyspecjalizowane i dostosowane tylko do konkretnego rodzaju ładunku. To ważne nie tylko z punktu widzenia użyteczności, ale również w kontekście rejestracji i przeglądów. Istotnym wątkiem dla każdego rolnika jest również kwestia wyboru marki oraz konkretnego modelu, a także dylemat – zdecydować się na nową czy używaną przyczepę rolniczą. Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury!

Uniwersalne i specjalistyczne – typy przyczep rolniczych

Próbując w najprostszy sposób usystematyzować typy przyczep rolniczych, najbardziej oczywisty powinien być podział na przyczepy uniwersalne i specjalistyczne. Wśród tych pierwszych, najpopularniejszy tym to przyczepy rolnicze – wywrotki. Ich konstrukcja jest bardzo prosta – przestrzeń ładunkową ograniczają cztery burty, które najczęściej można otworzyć, aby ułatwić załadunek lub rozładunek. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że niektóre modele dają możliwość rozłożenia tylko jednej burty, inne można rozłożyć z każdej strony. Przyczepy takie różnią się też wysokością burt, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze ma to bezpośrednie przełożenie na ładowność. Niektóre ładunki, jak ziarno czy piach, choć mają dużą masę, zajmują relatywnie mało przestrzeni, w przeciwieństwo do, choćby,roślin bulwiastych, które również można z powodzeniem przewozić przyczepą rolniczą z burtami. Wreszcie, trzeba wspomnieć jeszcze o układzie hydraulicznym, który podnosi platformę – ułatwia to zrzut załadunku sypkiego. W kontekście tego układu trzeba pamiętać o dopuszczalnej masie całkowitej, którą przyczepa może przewozić – jeśli się ją przeładuje, być może sama przyczepa nie uszkodzi się, ale istnieje duże ryzyko, że hydraulika ulegnie awarii. Wiąże się to nie tylko z kosztami naprawy, ale również – co w pracach rolniczych jest często nawet bardziej istotne – przestojem w możliwości korzystania ze sprzętu.

Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć!

Przyczepy specjalistyczne to bardzo pojemna kategoria, w której umieścić należy wszystkie maszyny, przystosowane do przewozu bardzo konkretnego typu ładunku. Z jednej strony ogranicza to funkcjonalność, ale z drugiej – sprawia, że przewóz jest wygodniejszy, bezpieczniejszy lubwydajniejszy. Jako typowe przykłady specjalistycznych maszyn można wymienić, między innymi, przyczepy do przewozu słomy w belach. Najczęściej jest to platforma ograniczona burtami na krótszych bokach. Dzięki temu, bele ułożone w poprzek przyczepy nie staczają się i są odpowiednio zabezpieczone. Innym przykładem specjalistycznych przyczep rolniczych są te służące do przewozu zwierząt – świń czy krów. Muszą – z jednej strony – mieć odpowiednio dużo przestrzeni, z drugiej, powinny zapewniać stabilność i bezpieczeństwo transportu. Warto pamiętać, że wszystkie przyczepy uniwersalne powinny być dopuszczone do ruchu po drogach publicznych, a w związku z tym powinny być zarejestrowane oraz mieć odpowiednią homologację oraz przegląd. Niektóre przyczepy specjalistyczne, są traktowane przez urzędy jako typowy sprzęt rolniczy i jeśli są używane tylko w ramach prac polowych, nie wymagają wspomnianych wcześniej dokumentów. Decyzję w tym zakresie wydaje wydział komunikacji dla danego powiatu.

Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć!

Zakup przyczepy rolniczej – używana czy nowa?

Dylemat, przed którym staje wielu rolników, dotyczy zakupu przyczepy każdego typu. Zdecydować się na używaną czy nową? Podstawową różnicą jest rzecz jasna cena – używane przyczepy rolnicze potrafią być kilkukrotnie tańsze od swoich nowych odpowiedników. To jednak tylko jeden z czynników, który powinien decydować o zakupie. Przyczepę rolniczą kupuje się bowiem po to, aby wykonała pewną pracę, a tym samym przyniosła (w sposób pośredni) zysk. Jeśli wyda się niewiele na używaną przyczepę, która będzie bardzo wyeksploatowana i częściej niż w użytku będzie w warsztacie, trudno uznać to za dobry zakup. Z drugiej strony, wyłożenie dużej sumy na nową przyczepę, której używa się  okazjonalnie, a dodatkowo szybko może stracić na wartości (nowy sprzęt zawsze traci najwięcej w pierwszym okresie używania), również nie będzie trafnym wyborem.

Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć!

Trzeba między tymi dwiema skrajnościami znaleźć złoty środek. Poszukać używanej przyczepy rolniczej, ale nie brać najtańszej lub tej, która pierwsza wpadnie w oko, a przeglądać rynek trochę dłużej i dokładniej. Wybrać model, który nie tylko będzie spełniał wszystkie wymagania funkcjonalne, ale również jego stan techniczny będzie zadowalający. Jeśli natomiast wybór padnie na nową przyczepę, również dokładnie przeanalizować skalę własnych potrzeb. Jeśli przyczepa będzie intensywnie eksploatowana, może lepiej dołożyć trochę pieniędzy i zdecydować się na sprawdzonego producenta i wyższy model lub odwrotnie – jeśli przyczepa faktycznie musi być nowa, ale jednocześnie jej użytkowanie będzie umiarkowane, nie ma potrzeby wkładania pieniędzy w sprzęt najwyższej klasy, a tym samym również najdroższy. Zresztą, tak samo można podejść do wyboru używanego sprzętu. Można postawić na przyczepy renomowanych producentów zachodnich, jak Unverferth, Fliegl czy polską markę Pronar, ale w przypadku przyczep używanych obok marki, trzeba też koniecznie patrzeć na stan i wybrać model, który będzie miał najlepszy współczynnik ceny do jakości.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze