Przyczepy przeładowcze – rolnicze przyczepy do zboża

Przyczepy przeładowcze – rolnicze przyczepy do zboża

1

Przyczepy przeładowcze, nazywane również przeładunkowymi, są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia gospodarstwa rolnego pod względem tempa pracy. Umożliwiają płynny, sprawny odbiór zboża z kombajnów i wyładowanie go na stojące w okolicy ciężarówki. Posiadanie tego typu przyczepy rolniczej jest szczególnie istotne w przypadku dużych areałów. Operator kombajnu nie musi każdorazowo po jego zapełnieniu zjeżdżać w stronę pojazdów odbierających ziarno. Zamiast tego kontynuuje pracę, gdy to przyczepa przeładowcza z ciągnikiem krąży między kombajnem, a ciężarówkami. Podpowiadamy, jakie przyczepy przeładunkowe warto wziąć pod uwagę, chcąc poprawić logistykę pracy na gospodarstwie.

Przyczepy do zboża – jaką wybrać? Przegląd najlepszych producentów

Najlepsze przyczepy przeładowcze będą odpowiadały ładownością poziomowi zbiorów na konkretnym gospodarstwie. Możliwości wyboru są pod tym względem spore – w ofercie Mascus znajdują się modele mieszczące od zaledwie kilku do ponad 50 t. Niemniej istotnym parametrem jest wydajność rozładunku. Decyduje ona o czasie, w jakim uda się rozładować całość przewożonego zboża. Najlepsze modele opróżniają nawet ponad tysiąc ton na godzinę, co pozwala wyładować zawartość największych skrzyni w zaledwie kilka minut. Sprawdźmy, jakie możliwości oferują przyczepy przeładowcze najchętniej wybieranych producentów.

Przyczepy przeładunkowe Bergmann

Bergmann to znany i ceniony niemiecki producent maszyn rolniczych o długiej historii – funkcjonuje na rynku od ponad 125 lat. Marka stawia na najwyższą jakość sprzętu i innowacyjne rozwiązania mające maksymalnie ułatwić oraz usprawnić wymagającą pracę na roli. Doskonale widać to po przyczepach przeładunkowych Bergmann, czyli serii GTW, na którą składa się obecnie 6 modeli przyczep rolniczych.

Wszystkie przyczepy przeładowcze Bergmann GTW charakteryzuje podajnik ślimakowy z różnymi skokami uzwojenia zapewniający równomierne opróżnienie materiału z całej długości skrzyni. Dodatkową zaletą przyczep tego producenta jest ich niewielka waga własna, która przekłada się na wysoką ładowność przy zachowaniu płynnego prowadzenia ciągnika wraz z przyczepą.

W mniejszych gospodarstwach sprawdzą się dwuosiowe przyczepy przeładunkowe GTW 25. Ich pojemność załadunku wynosi do 25m3, a dopuszczalna masa całkowita – 21 ton przy transporcie po utwardzonym podłożu i 24 tony w przypadku pól. Spore wrażenie robi przy tym wydajność rozładunku sięgająca 400 t/h. Z kolei optymalną pracę na większych areałach może zapewnić model GTW 330 mieszczący do 33 m3 załadunku. Dopuszczalna masa całkowita tej przyczepy przeładunkowej Bergmann wynosi 24 tony (utwardzone podłoże) lub 35 ton (pole), natomiast wydajność rozładunku to zawrotne 1100 t/h.

Przyczepy przeładowcze Hawe

Hawe to kolejna niemiecka firma, która cieszy się dużym uznaniem wśród właścicieli dużych gospodarstw rolnych. Co ciekawe, przyczepy do zboża Hawe były pierwszymi tego typu maszynami – marka ma zatem ogromne doświadczenie w ich projektowaniu oraz produkcji. Szukając przyczep przeładowczych Hawe, należy zwrócić uwagę na serię ULW – czyli właśnie maszyn do transportu w terenie.

Cechą charakterystyczną przyczep tego niemieckiego producenta jest duża średnica ślimaka sięgająca od 420 do 500 mm (zależnie od modelu). Zapewnia ona nie tylko sprawny, ale przede wszystkim bezpieczny dla zboża rozładunek. Dodatkową zaletą jest równomierne opróżnianie całej długości skrzyni, za co odpowiada wyposażenie przyczep w specjalnie zaprojektowane dwa przenośniki ślimakowe uruchamiane przez sprzęgło hydrauliczne.

Szeroki wybór modeli przyczep przeładowczych Hawe umożliwia idealne dobranie pojemności załadunku do potrzeb swojego gospodarstwa – najmniejsza ze skrzyń mieści 16 m3 produktu przy wydajności 400 t/h (ULW 1500). Dopuszczalna masa całkowita tej przyczepy to 12 ton w terenie. Z kolei najbardziej pojemna przyczepa przewiezie nawet 50 m3, jej wydajność wynosi 100 t/h, natomiast dopuszczalna masa – aż 53 tony w polu (ULW 5000). Na areałach średniej wielkości może sprawdzić się z kolei przyczepa do zboża Hawe ULW 3500 TR, która mieści do 38 m3 wsadu (dopuszczalna masa całkowita: do 43 ton w terenie), a wydajność rozładunku osiąga 100 t/h.  

Przyczepy do zboża Pronar

Pronar to polski producent maszyn rolniczych, którego historia rozpoczęła się w 1988 roku w niewielkiej podlaskiej miejscowości Narew. Stosunkowo młoda firma bardzo szybko osiągnęła ogromny sukces – jest doceniana nie tylko przez swoich rodaków, ale również w ponad 80. innych krajach na całym świecie. Przyczepy przeładunkowe Pronar to przede wszystkim doskonała wydajność oraz ekonomiczność pracy, a także wysoka wytrzymałość samych maszyn.

Przyczepy rodzimej marki będą świetnym wyborem dla posiadaczy areałów o średniej powierzchni. Oferuje obecnie dwie opcje; pierwszym z dostępnych modeli jest Pronar T740 z zawieszeniem typu tandem na resorach parabolicznych z biernym układem skrętu. Skrzynia ładunkowa jest wyposażona w dodatkowe usztywnienia pionowe wzmacniające jej konstrukcję, a także 4 otwory rewizyjne i 3 okna kontrolne pozwalające wygodnie oczyszczać jej wnętrze oraz sprawdzać poziom załadunku. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 23 tony, pojemność ładunkowa – 28 m3, a wydajność rozładunku – od 200 do 400 t/h, zależnie od typu wsadu.

Drugi model przyczep przeładowczych Pronar to T743 z zawieszeniem typu Tridem na resorach parabolicznych z czynnym układem skrętu. Tak jak w przypadku T740, skrzynia ma dodatkowe wzmocnienie w postaci usztywnień pionowych oraz 4 otwory rewizyjne i 3 okna kontrolne. Dopuszczalna masa całkowita to aż 33 tony, pojemność ładunkowa wynosi 34 m3, natomiast poziom wydajności rozładunku osiąga między 200, a 400 t/h.

Sprawdź powiązane wpisy o przyczepach rolniczych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze