Najtańsze ciągniki rolnicze dostępne w serwisie Mascus Polska

Najtańsze ciągniki rolnicze dostępne w serwisie Mascus – przegląd marek i modeli

0

Większość procesów w rolnictwie wielkoobszarowym jest zmechanizowana, a prace nie mogą odbyć się bez udziału maszyn. Do najczęściej stosowanych sprzętów należą ciągniki rolnicze. Korzysta się z nich zarówno przy uprawie roślin czy hodowli zwierząt, mają więc wszechstronne zastosowanie. Ceny maszyn różnią się w zależności od marki, przebiegu, roku produkcji czy stanu technicznego. Jakie są najtańsze ciągniki rolnicze?

Co to znaczy, że ciągnik jest najtańszy?

Wybór odpowiedniej maszyny rolniczej do pracy w gospodarstwie powinien być przemyślany, zwłaszcza gdy w grę wchodzi sprzęt używany. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, wśród których najważniejszym jest cena. Jakie ciągniki rolnicze są najtańsze? Warto pamiętać, że nie tylko cena decyduje o opłacalności zakupu – liczą się także koszty ewentualnych napraw i eksploatacji, a także wydajność ciągnika. W serwisie Mascus widnieje wiele ofert używanych maszyn rolniczych w dość dużej rozbieżności cenowej. Czym się kierować podczas wyboru tanich ciągników rolniczych?

Tanie ciągniki rolnicze to maszyny z doświadczeniem

Jednym z parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy kupnie ciągnika, jest rok produkcji. Starsze modele renomowanych marek można znaleźć w naprawdę atrakcyjnych cenach. Często taka maszyna złożona jest z solidnych, niezawodnych podzespołów, które dzięki prostej konstrukcji można łatwo naprawić lub wyremontować. Wśród ogłoszeń dostępnych na portalu ogłoszeniowym Mascus znajdują się ciągniki rolnicze producentów takich jak Fendt, John Deere, Case IH czy Massey Fergusson. Mimo swojego wieku maszyny te są wciąż sprawne i chętnie wykorzystywane w pracy na roli.

Na szczególną uwagę zasługuje kilka starszych modeli. Pierwszym z nich jest John Deere 2850, produkowany w latach 1986-1994. Wyróżnia go mocna i efektywna jednostka napędowa, która zapewnia dobry stosunek osiągów maszyny do kosztów jej użytkowania. Warto przyjrzeć się również nieco starszemu, bo pochodzącemu z lat 1981-1985 modelowi John Deere 4240 S. Ciągnik ten nadaje się szczególnie do dużych gospodarstw dzięki wysokim obrotom znamionowym oraz silnikowi z turbodoładowaniem. Podobne cechy mają ciągniki Fendt Favorit 610 LS produkowane od 1979 do 1984. One również są przeznaczone do większych gospodarstw. Wyróżnia je duża liczba cylindrów, która zapewnia wysoką wydajność.

Nie bez znaczenia jest także przebieg maszyny liczony w godzinach pracy. Używane ciągniki rolnicze mogą mieć ten parametr wyrażony w setkach, a nawet w tysiącach. Wysoki przebieg świadczy o mocnej eksploatacji sprzętu, ale jednocześnie wiele mówi o jego niezawodności. Do najbardziej wytrzymałych modeli można zaliczyć ciągniki Case IH 7120, Same Centauro 70 czy McCormic MC120. To duże maszyny o dobrze dobranych obrotach znamionowych, idealne do pracy w dużych gospodarstwach.

Najtańsze ciągniki rolnicze używane nadają się do naprawy

Wśród najtańszych ogłoszeń sprzedaży ciągników używanych znajdują się maszyny uszkodzone lub przeznaczone do rozebrania na części. Ceny takich sprzętów zaczynają się już od kilkudziesięciu, kilkuset złotych. Rzecz jasna, remont i naprawa ciągnika w złym stanie technicznym oznacza dodatkowe koszty związane z kupnem nowych części oraz wykonaniem niezbędnych prac. Często jednak okazuje się, że to rozwiązanie się opłaca, zwłaszcza jeśli sam kupujący dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami z zakresu mechaniki.

W serwisie Mascus znajdują się ogłoszenia dotyczące sprzedaży uszkodzonych maszyn rolniczych od wiodących producentów. Ciągniki wystawiane jako sprzęt do wyremontowania to na przykład:

  • różne modele Fendt Vario i Favorit,
  • Case IH 5150,
  • Claas Celtis 456 RX,
  • John Deere 6130 R,
  • New Holland TM190 i wiele innych.

Również zakup części do maszyny może być w wielu przypadkach naprawdę dobrym pomysłem. Dzięki nim da się naprawić ciągnik, który już znajduje się w gospodarstwie, co często kosztuje znacznie mniej niż zakup nowego. Trzeba przy tym pamiętać, że remont maszyny rolniczej wymaga czasu, narzędzi i fachowego podejścia. Te elementy muszą zostać wliczone w koszt zakupu uszkodzonego ciągnika lub części do niego.

Cena ciągników rolniczych zależy od mocy silnika

Na cenę maszyny zwykle wpływa jej rozmiar oraz moc silnika. Za podobną kwotę, jak wspomniane wcześniej starsze modele dużych ciągników rolniczych, można kupić nowszy, ale dużo mniejszy sprzęt. Wybór takiego ciągnika jest wygodnym rozwiązaniem dla małych gospodarstw, jako wsparcie cięższej maszyny albo do drobnych prac na roli. W tej kategorii godnym uwagi jest na przykład model Honda TX 130. Ciągnik jest wyjątkowo lekki – waży jedynie 504 kg – i ma napęd 4×4. Jego trzycylindrowy silnik diesla ma moc 13 KM.

Kolejna maszyna rolnicza wyprodukowana w Japonii to Kubota GB14. Jest nieco cięższa, bo waży 539 kg, a jej jednostka napędowa ma moc 14 KM. Obie maszyny zalicza się raczej do kategorii miniciągników, które są wykorzystywane przede wszystkim przy uprawie warzyw na polu, a także w tunelach foliowych i szklarniach. W przypadku większych ciągników rolniczych co do zasady większa moc silnika wpływa także na wyższą cenę pojazdu. Nie jest to jednak jedyne kryterium, a jeden z elementów, które składają się na wartość maszyny.

Jak wybrać najtańsze ciągniki rolnicze?

Jak wynika z powyższego zestawienia, ceny używanych ciągników rolniczych to wartości zależne od wielu czynników. Trudno jednoznacznie wskazać najtańsze modele, ponieważ dla każdego rolnika może to oznaczać coś innego. Przy wyborze maszyny warto kierować się przede wszystkim potrzebami gospodarstwa oraz możliwościami finansowymi. Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie ciągnika, są też koszty eksploatacji. One także mają znaczenie przy określaniu, jaki pojazd jest najtańszy – kupno po okazyjnej cenie nie zawsze oznacza, że transakcja jest opłacalna.

Rolnik musi zwracać uwagę również na moc silnika maszyny, która powinna przekładać się na efektywną pracę w polu. Czasami lepiej więc dołożyć i kupić mocniejszy ciągnik, ale dzięki temu szybciej i lepiej wykonywać zaplanowane zadania. Pierwszym krokiem na drodze do nabycia wydajnego sprzętu jest przejrzenie ogłoszeń na portalu ogłoszeniowym Mascus.

Sprawdź powiązane wpisy na temat ciągników rolniczych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole