Flota transportowa – praktyczny poradnik

Flota transportowa – praktyczny poradnik

0

Jakie wymogi powinny spełniać samochody ciężarowe, które tworzą firmową flotę? O jakich przepisach prawa powinny pamiętać osoby, które zarządzają firmową flotą? Czy warto zdecydować się na zakup używanych pojazdów? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Samochody ciężarowe w firmowej flocie

Mianem floty określa się ogół pojazdów wykorzystywanych przez dane przedsiębiorstwo do prowadzenia działalności. Flotę transportową tworzą samochody ciężarowe, czyli pojazdy umożliwiające przewóz dużej ilości ładunku. Do tej grupy zaliczają się ciągnik siodłowe, które wykorzystywane są do ciągnięcia pozbawionych własnego napędu naczep. Tego typu zestawy są powszechnie wykorzystywane ze względu na swoje liczne zalety. Połączenie stworzone między naczepą i ciągnika za pomocą siodła nie jest sztywne i pozwala na skręcanie naczepy. Takie rozwiązanie umożliwia manewrowanie całym zestawem przy zachowaniu niewielkiego promienia skrętu. Ponadto siodło umożliwia przeniesienie części ciężaru naczepy na tylne osi ciągnika, co pozwala na przewożenie cięższych ładunków niż w przypadku użycia przyczepy mocowanej za pomocą dyszla. Istotną zaletą ciągników siodłowych jest ich uniwersalność – do jednego pojazdu można podczepić naczepy różnego typu i zastosowania, np. chłodnie do przewozu żywności, cysterny, silosy, naczepy dostosowane do przewozu pojazdów, naczepy dostosowane do przewozu zwierząt czy tzw. wywrotki, czyli naczepy dostosowane do przewozu materiałów sypkich.

Najpopularniejsze samochody ciężarowe w 2018 roku

Rozważając zakup pojazdów do floty transportowej, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Przydatną wskazówką mogą być wyniki sprzedażowe poszczególnych marek. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w roku 2018 zarejestrowano 22167 nowych ciągników siodłowych. Jaki wyglądał udział poszczególnych producentów?

  • DAF – 6488 pojazdów
  • MAN – 5881 pojazdów
  • Scania – 4897 pojazdów
  • Volvo – 4454 pojazdów
  • Mercedes Benz – 4318 pojazdów
  • Renault – 1780 pojazdów
  • Iveco – 1749 pojazdów.

W przypadku mniejszych przedsiębiorstw nabycie nowego samochodu ciężarowego z salonu może jednak okazać się wydatkiem, który mocno nadwyręży firmowy budżet, a nawet przekroczy jego możliwości. Alternatywą, którą warto wziąć pod uwagę, jest zakup samochodu ciężarowego na rynku wtórnym. W serwisie Mascus dostępnych jest kilka tysięcy ofert sprzedaży używanych ciężarówek. Wśród oferowanych pojazdów znajdują się również cieszące się ogromnym zainteresowaniem samochody ciężarowe Mercedes Benz, Man i Volvo.

Flota transportowa – praktyczny poradnik

Zarządzanie flotą samochodową

Osoby, które zarządzają firmową flotą transportową, powinny dostosować pojazdy do przepisów obowiązujących w Polsce. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia do obowiązkowego wyposażenia samochodu ciężarowego należy gaśnica ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Brak odpowiedniego wyposażenia traktowany jest jako wykroczenie i może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu do obowiązkowego wyposażenia pojazdu nie jest zaliczana kamizelka odblaskowa. Warto jednak pamiętać o tym, że Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym zawiera przepis mówiący o tym, że każda osoba, która porusza się po drodze poza terenem zabudowanym po zmroku, powinna mieć na sobie kamizelkę odblaskową – obowiązek dotyczy też kierowców, którzy opuścili pojazd, np. w celu dokonania naprawy.

Każdy samochód ciężarowy, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, powinien być ponadto wyposażony w tachograf. Jest to kolejny obowiązek, o którym powinny pamiętać osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotą transportową. Prawo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły ‒ m.in. w przypadku pojazdów specjalistycznych pojazdów używanych do prowadzenia działań ratunkowych i pojazdów, których dopuszczalna maksymalna prędkość nie przekracza 40 km/h. Samochody, które zostały zarejestrowane po 1 maja 2006 roku, powinny być wyposażone w tachograf cyfrowy. W przypadku starszych pojazdów dopuszczalny jest tachograf analogowy – jednak w razie uszkodzenia czy awarii urządzenie musi zostać wymienione na model cyfrowy.

Flota transportowa – praktyczny poradnik

Zadaniem tachografu jest rejestrowanie najważniejszych parametrów jazdy, takich jak pokonana odległość, prędkość, z jaką poruszał się pojazd oraz czas pracy osoby kierującej. Dane te zapisywane są na karcie kierowcy. Czas pracy kierowcy skontrolowany może zostać m.in. przez Policję, Inspekcję Transportu Drogowego czy Straż Graniczną. Przekroczenie ustalonych norm dotyczących czasu pracy, a także nieposiadanie tachografu może zostać ukarane mandatem.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole